Jakie okna do domów pasywnych

19 lipca 2016

Na Zachodzie budownictwo pasywne od dawna cieszy się dużą popularnością, natomiast w Polsce dopiero zaczyna ją zyskiwać. Każdy, kto interesuje się tym tematem, wie jedno: podstawowym elementem pasywnego domu są odpowiednie okna i drzwi.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Pokrewieństwo pojęć

Zamontowanie tradycyjnych okien w domu pasywnym zasadniczo nie ma sensu, dlatego trzeba poszukać takich o odpowiednio dużej szczelności. Przypomnijmy: współczynnik Uw dla okien pasywnych musi wynosić mniej niż 0,8 W/m²K i zostać potwierdzony certyfikatem kompetentnej instytucji, np. Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego. Tylko tego typu dokument gwarantuje, że nabyta przez nas stolarka okienna nadaje się do zastosowania w budynku pasywnym. Część sprzedawców stara się zmylić klientów w nieco inny sposób: naprzemiennie używają terminu „pasywne” i „energooszczędne”, podczas gdy pojęcia te – choć zbliżone – nie oznaczają okien dokładnie tego samego rodzaju. Okno energooszczędne ma bowiem nieznacznie gorsze parametry termoizolacyjne (Uw w przedziale od 1W/m²K do 0,8 W/m²K),okna pasywne charakteryzują się parametrem poniżej 0,8 W/m²K dlatego ewentualna różnica w cenie okien energooszczędnych i pasywnych nie jest przypadkowa. Warto zdawać sobie z tego szczegółu sprawę, bo do domu pasywnego najlepsze są – naturalnie – okna pasywne.

 

Dopracowana konstrukcja

Okna pasywne muszą być solidnie wykonane, bo tylko to jest gwarantem ich szczelności. Pod tym względem prym wiedzie Internorm, austriacka firma, która z racji swojego pochodzenia opanowała do perfekcji produkcję ciepłych, doskonale sprawdzających się w alpejskim klimacie okien. Ich podstawowym wyróżnikiem jest potrójne szklenie, choć modele wyposażone w żaluzję z ogniwem fotowoltaicznym mają aż 4 szyby. Nie są to jednak zwyczajne tafle szkła – dzięki technologii SOLAR+, zwiększają uzysk energii cieplnej aż o 20%. Fakt, że każdy pakiet szybowy w Internorm jest wklejony w ramę lub skrzydło na całym obwodzie dzięki technologii FIX-O-ROUND również wpływa pozytywnie na termoizolacyjność okna. Tego typu postępowanie to rzadkość – zazwyczaj pakiety szybowe stoją na elementach dystansowych, które tworzą spory most cieplny, na co warto zwrócić uwagę przy doborze odpowiedniej stolarki okiennej. Nie mniej istotnymi cechami okien Internorm jest pięciokomorowa konstrukcja ramy, przy wykorzystaniu istotnie grubszych ścianek profilu, co zdecydowanie wpływa na poprawę nośności oraz stabilności konstrukcji; to wszystko sprawia, że trudno znaleźć na rynku równie ciekawą ofertę dla osób zainteresowanych budownictwem pasywnym.

Styl też się liczy

Dom pasywny musi prezentować się nowocześnie, a jego podstawowym wyróżnikiem okazuje się duża liczba przeszkleń. Dlatego nie można zapominać o wyglądzie samych okien; w przypadku nowoczesnych budynków doskonale sprawdzą się te o minimalistycznym wyglądzie, pokryte z zewnątrz warstwą odpornego na warunki pogodowe aluminium. Produkowane przez Internorm okna, takie jak HF 310, HV 350 czy KF 410, doskonale wpasowują się w te założenia, a design każdego z powyższych modeli powinien zadowolić nawet najbardziej wymagających estetów. Ci zaś z pewnością zwrócą uwagę na takie szczegóły, jak w pełni ukryte okucia, zlicowany wygląd ramy ze skrzydłem znajdujących się w jednej płaszczyźnie pionowej… liczy się każdy detal, a te w przypadku okien Internorm są nie mniej ważne, jak elementy o kluczowym znaczeniu dla ich prawidłowego funkcjonowania. Takie podejście procentuje – okna Internorm są najchętniej wybieranymi w Europie zachodniej.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: