Jaki montaż okien wybrać i na co zwrócić uwagę?

1 czerwca 2013

Inwestycja w prawidłowe docieplenie domu coraz częściej traktowana jest przez Polaków jako sposób na długoterminowe oszczędzanie. Izolacja termiczna ścian i dachów w połączeniu z odpowiednimi oknami i wentylacją z odzyskiem ciepła pozwalają zyskiwać niemal przez cały rok. W zimie dzięki zmniejszonym rachunkom za ogrzewanie, a latem umożliwiając rezygnację z wentylatorów i klimatyzacji.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Okna energooszczędne a pasywne

„Jednym z najważniejszych elementów energooszczędnego domu są okna, przez które może uciekać nawet do 30 procent energii” – mówi Dariusz Olszewski, doradca klienta w firmie Internorm. Najważniejszym parametrem mówiącym o stopniu energooszczędności danego modelu jest tzw. współczynnik przenikania ciepła, który oznaczany jest symbolem Uw. Niezależnie od tego czy zdecydujemy się na okna energooszczędne (o współczynniku 1,0 W/m²K lub niższym), czy tak zwane okna pasywne (najbardziej zaawansowane konstrukcje o współczynniku 0,8 W/m²K lub niższym) należy pamiętać, że warunkiem właściwego ich funkcjonowania jest prawidłowy, warstwowy montaż zwany też niekiedy montażem „ciepłym”.

„Ciepły” montaż

Warunkiem poprawnego, wieloletniego działania okien energooszczędnych oraz pasywnych jest montaż warstwowy. Najważniejszą jego zasadą jest „szczelniej wewnątrz niż na zewnątrz”. Przestrzeń pomiędzy murem a oknem powinna osiągać parametry izolacyjności cieplnej oraz trwałość zbliżone do przyległych części konstrukcji. Bardzo ważne jest poprawne uszczelnienie tego złącza podczas montażu – w przeciwnym wypadku może w nim pojawiać się woda kondensacyjna i rozwijać pleśń. Aby uniknąć wyżej wymienionych problemów stosuje się montaż polegający na trójwarstwowym uszczelnieniu. Aby spełnić to założenie stosuje się odpowiednio taśmy paroprzepuszczalne, taśmy paroszczelne oraz piankę termoizolacyjną. Warstwa zewnętrzna stanowi podstawowe zabezpieczenie przed deszczem i wiatrem. Stosuje się w niej taśmę paroprzepuszczalną, która chroni przed zjawiskami atmosferycznymi, umożliwiając jednocześnie dyfuzję pary wodnej. Występuje ona kiedy ciśnienie w powietrzu jest wyższe wewnątrz budynku niż na zewnątrz, co powoduje ruch pary na zewnątrz przez przegrodę od strony wyższego ciśnienia (ciepła strona) w stronę niższego ciśnienia (zimna strona). W warstwie środkowej należy uszczelnić pianką poliuretanową przestrzeń pomiędzy ościeżnicą a ścianą. Pianka stanowi izolację termiczną, jednocześnie spełniając funkcję izolacji akustycznej. Taśma paroszczelna pozwala natomiast w maksymalnym stopniu odseparować zewnętrzne czynniki atmosferyczne od wnętrza domu, zapobiegając jednocześnie nadmiernej dyfuzji pary wodnej. Dopiero harmonijne współgranie warstwy zewnętrznej, środkowej i wewnętrznej gwarantuje prawidłowe działanie zestawu okiennego. „Montaż taki nie tylko zapewnia wykorzystanie w pełni możliwości montowanego okna, ale zapobiega powstawaniu mostków termicznych i szkód budowlanych spowodowanych działaniem wilgoci, takich jak zagrzybienie. Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu okna energooszczędnego należy koniecznie sprawdzić czy producent zapewnia jego prawidłowy, warstwowy montaż. Inaczej nawet kupno najdroższego zestawu na rynku nie zapewni nam oczekiwanych rezultatów” – podsumowuje Olszewski.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: