Jak zrobić shuttersy?

27 kwietnia 2022

Drewniane okiennice wewnętrzne są charakterystyczną cechą architektury domów śródziemnomorskich. Dzięki nim mieszkańcy mogą osłonić się przed słońcem i odpowiednio przewietrzyć mieszkanie bez nagrzewania pomieszczeń. Ta moda z dużym impetem wkracza także do Polski, gdzie lata z roku na rok stają się coraz bardziej upalne. Zainteresowanie drewnianymi okiennicami wciąż rośnie, jednak ich cena nie zachęca do zakupu. Właśnie dlatego w tym artykule podpowiadamy, jak zrobić samemu shuttersy.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Shuttersy – co to jest?

Shuttersy to inaczej okiennice drewniane wewnętrzne, które są szczególnie popularne w architekturze państw śródziemnomorskich. Pozwalają one mieszkańcom bardziej słonecznych krajów skutecznie ochronić się przed słońcem. Co więcej, pełnią one funkcje także naturalnej klimatyzacji. Umożliwiają przedostawanie się do wnętrza powiewów wiatru, jednak blokują dostęp światła słonecznego, dzięki czemu pomieszczenie jest dobrze wentylowane, jednak nie nagrzewa się nadmiernie.

W Polsce popularność drewnianych ościeżnic na terenach wiejskich nie wiązała się jednak z polepszoną wentylacją czy ochroną przed słońcem. Drewniane okiennice pozwalały uchronić się przed włamywaczami. Shuttersy mają funkcje antywłamaniowe, gdyż znacznie ciężej je pokonać niż rozbić okno.

Shuttersy – gotowe czy samodzielnie wykonane?

Okiennice zewnętrzne bądź wewnętrzne drewniane to koszt minimum 500 do 2000 zł za jedno skrzydło. Zdecydowanie nie jest to tania inwestycja. Samodzielne wykonanie okiennic typu shutters to około 200-250 zł. Różnica jest znaczna, jednak czas, który należy przeznaczyć na to majsterkowanie, nie należy do najkrótszych.

Jak samemu zrobić okiennice drewniane?

Shuttersy można wykonać na wiele różnych sposobów. Przede wszystkim prace należy zacząć od wyboru odpowiedniego materiału.

Jakie drewno wybrać na drewniane okiennice wewnętrzne?

Najtańszą opcją, z której można wykonać shuttersy to drewno sosnowe. Jego koszt wynosi około 43 zł/ m2. Dość często projektanci decydują się jednak na droższe opcje, które odznaczają się wyższą wytrzymałością – dąb lub drewno egzotyczne.

Dąb należy do jednych z najbardziej odpornych drewien, jednak jego wytrzymałość przekłada się także na cenę. Deska dębowa to koszt 200 zł/m2. Najdroższą opcją będą deski z drewna egzotycznego, których kwota za m2 osiąga nawet 400 zł.

Pamiętaj, że przed wykonaniem shuttersów, drewno należy zaimpregnować. Najlepiej zrobić to dzień wcześniej przed rozpoczęciem planowanych prac remontowych.

Najłatwiej będzie Ci wykonać shuttersy, jeśli kupisz odpowiednio docięte listwy. Taką usługę bez problemu wykonają w każdym markecie budowlanym.

Jakie narzędzia są potrzebne, by zrobić shuttersy?

Samodzielne wykonanie drewnianych okiennic wewnętrznych wymaga kupienia nie tylko drewnianych listw, lecz także dodatkowych akcesoriów i narzędzi, które pozwolą na odpowiednie połączenie ze sobą desek.

Niezbędne do stworzenia shuttersów będą wkręty do drewna, gwoździe, zawiasy oraz dobre wiertło. Przyda się także brzeszczot do drewna, by docinać odpowiednio poszczególne elementy.

Jak zrobić samodzielnie okiennice drewniane wewnętrzne?

Krok 1: Przygotowanie listew do ramy

W pierwszym kroku należy przygotować ramy do okiennicy. Jedna rama będzie zamontowana na stałe wokół ościeżnicy okna, natomiast druga będzie otwierana. W tym celu należy najpierw zmierzyć szerokość i wysokość otworu okiennego, a następnie dociąć listwy do wartości, które zostały otrzymane w wyniku pomiarów.

Krok 2: Stworzenie ram

Ramę, którą zamierzamy umieścić wokół okna, należy zamocować za pomocą odpowiednich wkrętów, natomiast konstrukcję drugiej ramy (otwieralnej) należy stworzyć tak, by wszystkie elementy były stabilnie połączone. W tym celu najlepiej wykonać niewielkie wycięcia na końcach listew, tak by mogły zostać na siebie nałożone. Po nałożeniu i upewnieniu się, że listwy idealnie się dopełniają, należy wkręcić górną listwę w dolną za pomocą wkrętów do drewna.

Krok 3: Docinanie listw do żaluzji

Gdy rama okiennicy jest gotowa, należy zmierzyć dokładnie jej szerokość wewnętrzną (bez szerokości listew) i dociąć odpowiednie kawałki drewna, które będą służyć, jako żaluzja w shuttersie.

Krok 4: Montaż listw w shuttersie

Po docięciu odpowiednich kawałków listw należy umieścić je w środku okiennicy i zamontować przy pomocy wkrętów do drewna. Warto pamiętać, żeby przy każdym kawałku sprawdzić wyrównanie poziomów z pomocą ościeżnicy. Przy wkręcaniu wielu poziomych listew może się wydawać, że są one prosto, jednak po zawieszeniu ta optyczna iluzja może ulec niekorzystnej zmianie.

Krok 5: Montaż okiennicy do ramy przy oknie

Po odpowiednim przygotowaniu okiennicy możemy przejść do jej montażu do ramy. W tym kroku niezbędna będzie wkrętarka oraz zawiasy. Przy ich pomocy zamontuj okiennicę do ramy okiennej i wyreguluj z pomocą śrub jej wysokość i przyleganie.

GOTOWE! Samodzielne wykonanie shuttersów, jak widać, wcale nie jest takie trudne.

Czy warto malować shuttersy?

Jeśli chcesz, by drewniane okiennice wewnętrzne idealnie pasowały do kolorów mebli, to warto pokryć je odpowiednią farbą. W nowoczesnym aranżacjach projektanci dość często decydują się zachwycać nasyconą barwą okiennic, która jest dopełnieniem barw we wnętrzu mieszkania bądź domu.

Kolorowe shuttersy w odcieniu mięty bądź pudrowego różu świetnie sprawdzają się w przypadku aranżacji art deco oraz prowansalskich. Warto jednak pamiętać, że te piękne drewniane okiennice będą wymagać gruntownego odświeżenia co jakiś czas, a im bardziej intensywny kolor, tym bardziej ten czas się skraca. Jeśli więc nie jesteś zbytnim fanem częstym rewolucji remontowych, to lepiej postawić na sprawdzony impregnat, gdyż okiennice pokryte dobrym impregnatem nie będą wymagały gruntownego odświeżania przez dłuższy czas.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: