Jak zasłonić balkon przed nadmiernym nasłonecznieniem i w celu zachowania prywatności?

4 kwietnia 2022

Zasłony balkonowe pełnią funkcję ochronną, zabezpieczając sferę prywatną i ograniczając ilość światła słonecznego przedostającego się do wewnętrznej przestrzeni mieszkania. Dzięki nim można również w oryginalny sposób podkreślić styl aranżacyjny swojego domu czy mieszkania. Warto wiedzieć, w jaki sposób można zasłonić balkon zarówno przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów, jak i wysoką temperaturą.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Czym osłonić balkon?

Istnieje wiele praktycznych rozwiązań, pozwalających na przearanżowanie balkonu w prywatną strefę relaksu na świeżym powietrzu. W przypadku mieszkania blokowego można zastosować markizy, parasole, zasłony, czy też materiałowe lub naturalne osłony. Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy od tego funkcji, która ma spełniać przegroda. Markizy są świetną opcją dla osób, pragnących zwiększyć prywatność swojego balkonu. Można je także stosować jako osłonę ogrodu lub tarasu. Najbardziej funkcjonalne są markizy boczne, które z łatwością można zwijać i rozsuwać.

Osoby, szukające prostej ochrony przed promieniowaniem UV, powinny zdecydować się na wykorzystanie parasola. Jego odpowiednie ustawienie pozwoli również odgrodzić się od sąsiadów. Warto pamiętać, by parasol dobrze przytwierdzić do podłoża. Silny wiatr może bowiem niekorzystnie oddziaływać na jego stabilność.

Ostatni typ zabezpieczeń stanowią balkonowe osłony. Różnicuje się je ze względu na materiał, z którego zostały wykonane. Wyróżnia się osłony z tkanin naturalnych, technorattanu i plecionek roślinnych.

Osłony z technorattanu

Jak zasłonić balkon i jednocześnie zadbać o walory estetyczne? Właściciele nowoczesnych mieszkań powinni zdecydować się na wykorzystanie stylowych mat, które można użytkować przez wiele lat. Technorattan jest gęstą plecionką, która zapewnia dobrą ochronę strefy prywatnej i ograniczenie ekspozycji balkonu na światło słoneczne. Tego typu osłony mają niską masę, wysoką sprężystość i dobrą elastyczność. Technorattan nie wymaga żadnych zabiegów konserwujących. Do usuwania zbrudzeń z jego powierzchni można stosować nawilżoną ściereczkę. Osłony z technorattanu dostępne są w różnorodnych wariantach kolorystycznych i rozmiarowych. Można również zamówić u producenta matę według własnych wytycznych. Osłony z technorattanu montuje się za pomocą specjalnych opasek przytwierdzanych w odległości 10 cm.

Naturalne zabezpieczenia

Jak zasłonić balkon w rustykalnym stylu? Ciekawą propozycją są maty wykonane z wikliny, trzciny lub bambusa. Osłony wiklinowe wyróżniają się trwałością i stabilnością. Chronią one domowników przed słońcem oraz wiatrem. Maty wiklinowe dostępne są w różnorodnych odcieniach brązu. Zwolennicy jaśniejszych rozwiązań powinny zatem zdecydować się na zakup osłon wykonanych z zaimpregnowanej, suszonej trzciny. Maty te są niezwykle lekkie i różnorodne pod względem barw. Ostatni rodzaj osłon eco stanowią modele wykonane z bambusa. Maty te są odporne na promieniowanie, opady deszczu oraz silne podmuchy wiatru. Wyróżnia je również duża grubość. Bambus stanowi świetne wykończenie przestrzeni zaaranżowanej w orientalnym lub nowoczesnym stylu.

Jak zasłonić drzwi balkonowe?

W mieszkaniach, drzwi prowadzące na taras lub balkon, pełnią zarazem funkcję dużego okna. Dzięki nim pomieszczenie ma dostęp do światła słonecznego, jednak ekspozycja ta wpływa na szybkie nagrzewania się wnętrza. Aranżując mieszkanie, warto zatem pomyśleć nie tylko o osłonie balkonu, ale również drzwi, prowadzących na otwartą przestrzeń. W przypadku okien, wychodzących na wschód, warto zastosować zasłony lub rolety wykonane z tkaniny nieprzepuszczającej promieni UV. Jeśli natomiast szklane powierzchnie skierowane są w stronę południa, należy postawić na osłony odbijające światło. Mogą to być rolety lub drewniane żaluzje.

Odpowiednio zaaranżowany balkon stanowi świetną sferę wypoczynku na świeżym powietrzu. Chcąc zapewnić sobie odrobinę prywatności i ochronę przed czynnikami atmosferycznymi, warto zamontować specjalne osłony. Przy wyborze odpowiedniego rozwiązania należy kierować się zastosowaniem, jakością wykonania oraz designem.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: