Jak wyregulować drzwi balkonowe?

25 marca 2022

Utrudnione zamykanie drzwi bądź podmuchy powietrza mogą wskazywać na konieczność regulacji drzwi balkonowych. Na szczęście większość takich działań nie wymaga pomocy fachowca i można bez problemu wykonać je samodzielnie. Dowiedz się, jak wyregulować drzwi balkonowe by zachowały swoją funkcjonalność i szczelność.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Kiedy konieczna jest regulacja drzwi balkonowych?

Regulacja docisku skrzydła balkonowego do ramy powinna odbywać się regularnie co najmniej 2 razy w roku – przed zimą oraz przed latem. W pierwszym przypadku powinniśmy docisnąć skrzydło poprzez przykręcenie śruby regulacyjnej, natomiast w drugim przypadku należy ją nieco poluźnić.

Warto jednak zwrócić uwagę na regulację w momencie, gdy:

 • przy przechodzeniu obok drzwi odczuwamy podmuchy wiatru, co świadczy o nieszczelności;
 • drzwi źle się otwierają bądź zamykają;
 • drzwi balkonowe skrzypią przy otwieraniu.

W takich sytuacja regulacja drzwi powinna odbyć się jak najszybciej, gdyż wszelkie nieprawidłowości mogą zmniejszać żywotność okien balkonowych.

O tym warto pamiętać: Eksperci stolarki okiennej polecają, żeby regulację drzwi balkonowych zawsze dokonywać po roku od montażu. W ciągu pierwszego roku drzwi dość mocno osiadają, co może powodować problemy z ich właściwym położeniem czy zachowaniem szczelności.

Co warto sprawdzić przed regulacją drzwi balkonowych?

Przed podejściem do regulacji drzwi balkonowych należy sprawdzić jakość zawiasów. Bardzo często zapominamy o konserwacji i ich regularnym smarowaniu, co wpływa negatywnie na jakość zamykania czy otwierania okna balkonowego.

Do smarowania zawiasów można użyć:

 • wazeliny,
 • smaru uniwersalnego,
 • smaru w sprayu (np. WD-40).

Jeśli nasmarowanie drzwi na zawiasach nie pomoże i okno balkonowe dalej niesprawnie się otwiera bądź zamyka, to w kolejnym kroku konieczna jest ich regulacja.

Jak samodzielnie wyregulować drzwi balkonowe?

Regulacja drzwi balkonowych naprawdę nie jest skomplikowana i może jej dokonać nawet najbardziej początkujący. Jak to zrobić?

Regulacja docisku drzwi balkonowych

Nieszczelne drzwi balkonowe można zniwelować poprzez odpowiednią regulację docisku. Do tej czynności niezbędny jest klucz imbusowy 4 mm, który często oznaczony jest jako klucz do regulacji okuć i okien.

W celu regulacji siły docisku należy otworzyć drzwi na oścież, a następnie odszukać metalowe rolki ryglujące, które są częścią okucia. Rolki ryglujące znajdują się w trzech miejscach: na górze, na środku oraz na dole. Ich ilość różni się w zależności od wielkości okna balkonowego. Na rolkach znajdują się znaczniki mniejszych i większych okręgów, które pomogą zmienić ustawienie okna balkonowego.

W celu dociśnięcia drzwi balkonowych należy przekręcić mimośród tak, żeby dłuższe wgłębienie było zwrócone do wnętrza domu. Dzięki takiemu ustawieniu docisk drzwi się poprawi. Jeśli celem jest zmniejszenie docisku, to należy dłuższe wgłębienie ustawić do zewnątrz.

Regulacja drzwi na zawiasach

Czasem problemem jest jednak nie docisk okna, lecz ich położenie. W takim przypadku samodzielna regulacja drzwi będzie obejmować zmiany położenia śruby regulacyjnej.

Zmiana wysokości skrzydła (regulacja dolnych zawiasów)

Jeśli drzwi niewygodnie się otwierają, ocierając o ościeżnicę, to prawdopodobnie problem tkwi w zawiasach. W celu poprawy wysokości należy uchylić drzwi. Następnie należy zdjąć osłonkę z dolnego zawiasu, pod którym znajdziemy śrubę regulacyjną. Należy przekręcić ją delikatnie. Warto pamiętać, że śrubę powinno się przekręcać o pół obrotu, czy wciąż konieczna będzie regulacja.

Po dokręceniu śruby regulacyjnej należy sprawdzić, czy aktualne położenie drzwi pozwala na ich wygodne użytkowanie. W razie, gdy regulacja nie przyniosła oczekiwanych skutków, należy powtórzyć kroki.

Regulacja drzwi balkonowych po przekątnej (regulacja górnych zawiasów)

Nieraz regulacja drzwi wymaga podniesienia bądź opuszczenia drzwi od strony klamki. W tym celu należy odszukać śrubę regulacyjną, która znajduje się w pobliżu górnego zawiasu. Otwórz drzwi na oścież i ponownie  lekko przekręć śrubę, a następnie sprawdź, czy regulacja drzwi przyniosła oczekiwane skutki.

Regulacja okna balkonowego w poziomie

Możesz także wyregulować ułożenie drzwi balkonowych w ramie w poziomie. Śruba regulacyjna, która odpowiada za położenie drzwi balkonowych w poziomie, znajduje się na dolnym zawiasie. Tak samo, jak w poprzednim przypadku należy dokręcić bądź poluzować śrubę regulacyjną, a następnie sprawdzić, czy drzwi dalej stawiają opór podczas otwierania.

Dlaczego warto regulować drzwi balkonowe?

Warto pamiętać, że dobre wyregulowanie drzwi balkonowych to nie tylko lepszy komfort użytkowania, lecz także dłuższa żywotność produktu. Jeśli przez długi czas drzwi znajdują się w niewłaściwej pozycji i nie podlegają konserwacji, to mogą znacząco stracić na swojej jakości.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

 • Poznasz filozofię Internorm
 • Doświadczysz możliwości naszych produktów
 • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
 • • w salonie
 • • na budowie
 • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: