Duże a małe okna – jakie zasłony?
Wybór zasłon należy dostosować m.in. do wielkości okien. Od tego parametru zależy bowiem stopień nagrzania pomieszczenia. Docierające promienie słoneczne wpływają ponadto na optyczne postrzeganie danej przestrzeni. W przypadku małych okien warto zdecydować się na upięcie prostych, zwiewnych firanek z woalu. Dzięki nim aranżacja stanie się lekka, a przeszklenia będą wydawać się o kilka centymetrów większe. Świetnym rozwiązaniem jest również zawieszenie zasłony z półprzezroczystego materiału, który będzie przepuszczał nieco naturalnego światła do pokoju.
Efektownym dopełnieniem dużych okien będzie natomiast żakardowy lub aksamitny materiał. Warto jednak pamiętać, że upięcie takich zasłon optycznie pomniejszy przestrzeń, odbierając lekkość aranżacji. Jeśli zatem wystrój ma zachować swoją prostotę, warto postawić na delikatne materiały nieprzytłaczające wnętrza.
Jak wygląda nowoczesne upięcie firan typu panele?
Panele stanowią typ idealnie uszytej firany. Ze względu na swoją płaską i nieprzymarszczoną forma przepuszczają one do wnętrza dużą ilość naturalnego światła. Firany upina się na żabkach, agrafkach poprzez wsunięcie do prowadnicy szyny PCV. Alternatywne rozwiązanie stanowi zastosowanie ściany japońskiej na specjalnym karniszu, umożliwiającym upięcie paneli pod lekkim skosem. We wnętrzu o określonym stylu aranżacyjnym, np. glamour, znakomicie będą wyglądać panele ozdobione wzorami, które po powieszeniu firan łączą się ze sobą, tworząc piękny motyw.
Jak nowocześnie upiąć rolety rzymskie?
Rolety rzymskie wykonuje się z tkaniny firankowej lub zasłonowej. Od zastosowanego materiału zależy ilość przepuszczanego światła. Zasłony rzymskie można wieszać na ścianie w odstępie 20 cm od wnęki okiennej, suficie ponad wnęką okienną lub na ramie skrzydła okna przy użyciu specjalnych uchwytów. Dekoracja ta stanowi świetne dopełnienie nowoczesnych aranżacji. Wybór sposobu zawieszenia zależy od rodzaju okna, wielkości ściany i funkcji, którą ma spełniać roleta.
Bardzo nowoczesnym i coraz bardziej popularnym sposobem ozdabiania pomieszczenia przy pomocy dekoracji okiennych jest łączenie rolet rzymskich z zasłonami. To nietypowe połączenie daje zaskakująco ciekawy i estetyczny efekt, który musi jednak być spójny ze stylem aranżacyjnym pomieszczenia. W rustykalnym wnętrzu pięknie prezentować się będzie roleta rzymska z tkaniny firanowej połączona z zasłonami z kryjącej tkaniny, natomiast w pokoju utrzymanym w bardziej wytwornym stylu, np. rokoko, można zastosować odwrotne połączenie – gładką, nieprzezroczystą roletę i delikatne, zwiewne zasłony z podpięciem.
Jak upiąć długie zasłony?
Długie zasłony stanowią świetne rozwiązanie w przypadku wysokich przeszkleń i dużych pomieszczeń. Ograniczona ilość docierającego światła dziennego nie będzie bowiem zanadto pomniejszać przestrzeni. Długie zasłony mogą swobodnie opadać na podłogę bez żadnych wariacji modelujących. Efektownym rozwiązaniem jest ich zmarszczenie. W tym celu należy zastosować upięcie zasłon z wykorzystaniem plisów w stosunku 1:1 lub zakładek 1:2. W przypadku szerokich okien można natomiast stworzyć obfite marszczenie w stosunku 1:3.
Za długie zasłony – co zrobić?
Nieprawidłowe pomiary mogą prowadzić do uszycia zbyt długich firan lub zasłon. Istnieją jednak metody mogące przeobrazić niefortunną dekorację w efektowny dodatek. Jednym ze sposobów jest upięcie zasłony chwostem stanowiącym pleciony sznur stosowany po bokach okna. Mocowanie to spowoduje lekkie uniesienie materiału do góry. Alternatywnym rozwiązaniem dla chwostu jest taśma lub podwiązka. W przypadku bardzo długich zasłon sprawdzą się natomiast dekoracyjne węzły, mogące ukryć kilkudziesięciocentymetrowy nadmiar materiału. Takie rozwiązanie warto zastosować w przypadku żakardu. Przy wiązaniu należy uważać, by węzeł nie był zbyt ciasny. Upięcie to sprawdzi się jako dekoracje salonu. Nie zaleca się jednak stosowania węzła przy zasłonach w sypialni.
Jak powiesić zasłony bez karniszy?
Brak listwy lub drążka nad oknem nie musi oznaczać rezygnacji z dekoracji firankowej. Wystarczy bowiem zastosować linkę, by upiąć zasłony. Jest to tanie i uniwersalne rozwiązanie. Warto jednak pamiętać, by materiał zasłony nie był zbyt ciężki. Upięcie trzeba również co jakiś czas naciągać ze względu na możliwość luzowania się linki. Delikatny sznurek jest idealnym rozwiązaniem w przypadku nowoczesnych i minimalistycznych wnętrz. W aranżacjach rustykalnych sprawdzi się natomiast zazdrostka. To upięcie firanki w połowie wysokości okna przy użyciu rurek mocowanych na ramach skrzydeł.
Istnieje wiele sposób na efektowne upięcie zasłon, firan i rolet rzymskich. Warto pamiętać, by sposób modelowania dobrać do materiału, wielkości okna oraz stylu aranżacyjnego.