Jak schłodzić pomieszczenie za pomocą osłon okiennych?

8 kwietnia 2022

Brak klimatyzacji jest dużym utrudnieniem, gdyż nie zawsze otwarcie okna powoduje dostateczne schłodzenie pomieszczenia. Istnieją jednak proste rozwiązania ograniczające ilość światła słonecznego docierającego do mieszkania oraz obniżające temperaturę powietrza. Warto wiedzieć, jak schłodzić pomieszczenie za pomocą prostych, choć nie zawsze oczywistych sposobów.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Jak ochłodzić pokój?

Wysoka temperatura pomieszczenia wynika zazwyczaj z wielkości okna oraz jego montażu od południowej lub zachodniej części. Rozwiązanie to pozwala czerpać ciepło od słońca, co jest korzystne podczas chłodnych pór roku. Latem, przedostające się promienie UV, generują jednak wysokie temperatury w obrębie pomieszczenia. Konieczne jest zatem zamontowanie zewnętrznych osłon okiennych, ograniczających dostęp słońca i oddających ciepło poza dom. Wewnętrzne osłony nie stanowią dostatecznego zabezpieczenia, gdyż promienie UV po przeniknięciu przez szyby padają na roletę lub żaluzję, a następnie przekazują ciepło pomieszczeniu.

Jak schłodzić pokój w upalne dni?

Jednym ze sposobów obniżenia temperatury jest wykorzystanie zewnętrznych rolet. Skutecznie odbijają one światło słoneczne, zmniejszając zarazem straty ciepła zimą. Efektywność rolet bazuje na poduszce powietrznej tworzącej się pomiędzy szybą a osłoną. Jest ona dobrze zabezpieczona dzięki prowadnicom znajdującym się po bokach rolety. Dostępne na rynku rolety zewnętrzne bazują na ręcznym lub elektrycznym systemie sterowania. Drugie rozwiązanie jest szczególnie wygodne w przypadku dużych mieszkań lub domów.

Jak ochłodzić pokój na poddaszu?

Rolety zewnętrzne sprawdzą się także w przypadku pomieszczeń znajdujących się na poddaszu. W tego typu oknach kasety mocuje się do górnej części ramy, a prowadnice do boków. Warto również pamiętać o podłączeniu kabla sieciowego napędzającego silnik. Jeśli zastosowanie instalacji elektrycznej jest niemożliwe, można wówczas zdecydować się na montaż rolet z akumulatorem, czy też baterią słoneczną.

 

Jak zmniejszyć temperaturę w pokoju sypialnym?

Nagrzane pomieszczenie może utrudniać nie tylko funkcjonowanie w ciągu dnia, ale również spokojny sen. Zewnętrzne osłony warto zatem zamontować przede wszystkim w sypialni. Szukając alternatywy dla rolet, można zdecydować się na zakup drewnianych lub aluminiowych żaluzji. Osłony mają solidne linki, zabezpieczające przed silnymi ruchami powietrza. Żaluzje zewnętrze dobrze odbijają światło, prowadząc jednak do dużych strat ciepła zimą. Ich dużą zaletę stanowi możliwość konfiguracji kąta nachylenia lamel. Żaluzje montuje się nad tynkiem, pod tynkiem lub przytwierdza do okapu dachu.

Jak ochłodzić kuchnię latem?

W blokach kuchnia zazwyczaj nie ma dużej powierzchni, przez co zastosowanie osłon całkowicie ograniczających dostęp światła, może zbyt przytłaczająco oddziaływać na przestrzeń. Lepszym rozwiązaniem są markizorolety oraz refleksole, dające efekt częściowego zacienienia. Pierwszy typ osłon można opuścić pionowo i unieść ich dolną część tak jak daszek. Górna partia okna jest wówczas zasłonięta, a dolna przepuszcza światło. Słońce nie jest jednak skierowane bezpośrednio na szyby, co ogranicza ilość ciepła, przedostającego się do środka. Drugi typ osłon – refleksole – to tkaninowe rolety bez możliwości odchylania.

Jak ochłodzić pokój dziecka latem?

Zewnętrzne osłony okienne stanowią również dobre rozwiązanie w przypadku przestrzeni dla najmłodszych. Należy jednak pamiętać, by zakupione rolety lub żaluzje miały system Child Safety obejmujący przerwanie łącznika sznurka kulkowego oraz napinacze zapobiegające swobodnemu zwisaniu sznurka. Coraz częściej osłony posiadają ponadto zabezpieczenie Fly Wheel. Mechanizm prowadzi do wypięcia części operacyjnej łańcuszka, gdy nadmiernie obciążona zostaje pętla sznurka kulkowego.

Jak schłodzić pokój w mieszkaniu na parterze?

W przypadku nisko położonych mieszkań osłony nie tylko zabezpieczają przed słońcem, ale również chronią prywatność domowników. Funkcje te spełniają rolety rzymskie Duo składające się z woalu przepuszczającego promienie UV i tkaniny blokującej dostęp słońca. Warstwę zaciemniającą można podnieść bez konieczności odsłaniania całego okna. Rolety Duo stanowią dobre rozwiązanie zarówno do salonu, jak i pokoju dziecka.

Jak schłodzić pomieszczenie nowoczesnymi metodami?

Jednym ze sposobów ograniczenia bezpośredniej ekspozycji okna na promienie UV jest folia przeciwsłoneczna, którą można montować na zewnętrz lub wewnątrz. W przypadku wyboru pierwszego rozwiązania osłona będzie odbijać więcej światła, efektywniej chroniąc pomieszczenie przed nagrzaniem. Folie na całej powierzchni mają metaliczną warstwę odporną na promieniowanie podczerwone oraz powłokę klejącą. Osłona jest niewidoczna, dzięki czemu nie zaburza ona estetyki budynku.

Folia stanowi świetne rozwiązanie w przypadku domów wolnostojących o dużych przeszkleniach. Warto pamiętać, że może ona nie być dostatecznym zabezpieczeniem przed nagrzaniem się pomieszczenia. Czasami konieczne jest zastosowanie dodatkowych metod. Wśród zalet osłony warto wskazać strukturę zawierającą inhibitory ograniczające odbarwianie się zasłon i mebli narażonych na oddziaływanie promieni UV.

Do najczęściej wykorzystywanych rodzajów folii przeciwsłonecznych zaliczają się:

  • przyciemniające folie okienne – są to częściowo przepuszczalne folie, które w zależności od wybranej barwy, mogą być mniej lub bardziej transparentne (im ciemniejsza folia, tym skuteczniej nie będzie przepuszczać promieni słonecznych, jednak sprawi jednocześnie, że w pomieszczeniu będzie ciemniej);
  • folie lustrzane (folia lustro weneckie) – tego typu folia daje efekt lustra weneckiego, czyli z zewnątrz szyba staje się lustrem, natomiast od wewnątrz jest przejrzyste. Lustro skutecznie odbija promienie słoneczne, sprawiając, że pomieszczenie się nie nagrzewa. Dodatkowym plusem zastosowania folii lustrzanej jest również zwiększenie prywatności w swoim domu czy mieszkaniu;
  • folie spektralno-selektywne – są to najbardziej zaawansowane, samoprzylepne, bezbarwne folie, które skutecznie blokują promieniowanie, nie zmniejszając jednocześnie ilości światła w pomieszczeniu.

Jak obniżyć temperaturę powietrza?

Kolejnym sposobem na ochłodzenie się w upalne dni jest właściwe nawilżenie powietrza przy użyciu mokrych ręczników zawieszonych na suszarce lub kaloryferze. Parująca z nich woda zapewni odpowiednią temperaturę powietrza. Patent ten nie wymaga stosowania drogich urządzeń, czy też narzędzi.

Jak wieczorem obniżyć temperaturę powietrza?

Kolejnym ze sprawdzonych rozwiązań na ochłodzenie pomieszczenia jest wykorzystanie wentylatora. Metoda ta sprawdzi się, gdy wieczorem w mieszkaniu odczuwa się ciepło, a na dworze temperatura uległa obniżeniu. W celu przyśpieszenia procesu chłodzenia warto zastosować dwa wentylatory. Jeden należy ustawić w drzwiach wejściowych, drugi przy oknie.

Zewnętrzne osłony okienne ograniczają ilość światła słonecznego docierającego do pomieszczenia oraz nagrzewanie mieszkania. Warto zatem zastosować takie zabezpieczenia, by zbyt wysoka temperatura w domu nie utrudniała codziennego funkcjonowania. Zastosowanie foli przeciwsłonecznych może okazać się idealnym rozwiązaniem w pomieszczeniach, w których nie jest potrzebne dużo naturalnego światła, a bardzo przydaje się komfortowa temperatura, czyli np. w gabinecie.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: