Jak rozszczelnić okno plastikowe?

27 maja 2021

Szczelność okien często postrzegana jest jako zaleta, jednak zbyt szczelna stolarka wcale nie jest optymalna dla domu i jego mieszkańców. Brak wentylacji powodować może bowiem kondensację pary wodnej i w efekcie powstawanie nieestetycznych zacieków, a także niebezpiecznej dla zdrowia pleśni i grzybów. Należy zatem zadbać, aby okna z plastiku, który nie zapewnia przepuszczalności powietrza, zapewniały mikrowentylację.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Samodzielne rozszczelnienie okien

Regulacja docisku okna pomaga uporać się ze zbyt dużą szczelnością okna. Samodzielne rozszczelnienie okien polega w tym przypadku na odpowiednim przekręceniu śruby dociskowej. Można ją zauważyć w momencie, gdy otworzy się okno. By zmniejszyć docisk, wystarczy przekręcić ją zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

 

Rozszczelnienie okien szczególnie przydaje się, kiedy zmienia się pora roku. Warto wiedzieć, jak wyregulować okna na zimę – nieraz wystarczy prosty trik z klamką. Trzeba zmienić jej położenie, co sprawi, że skrzydło nie uchyli się w sposób niekontrolowany. Ma to szczególnie znaczenie wtedy, gdy okno jest otwarte. Ustawiając klamkę w odpowiedniej pozycji, można ograniczyć dostęp chłodnego powietrza z zewnątrz, a jednocześnie nie odcinać jego dopływu do pomieszczenia.

 

Chcąc odpowiedzieć na pytanie, jak przestawić okna na tryb zimowy, warto też mieć na uwadze wymianę uszczelek. Standardowe uszczelki trzeba zastąpić infiltracyjnymi. Regulacja okna na zimę jest pod tym względem dość prosta i szybka – zakłada się takie uszczelki w ościeżnicy, a także w skrzydle solarki okiennej. Dlaczego właśnie uszczelki infiltracyjne? Ponieważ są elastyczne, a przy tym cechują się dobrymi parametrami, jeśli chodzi o odporność na czynniki chemiczne czy na promieniowanie ultrafioletowe.

 

Jak rozszczelnić okna „na dłuższą metę”?

Powyższe rozwiązania związane z rozszczelnieniem okna są bardziej doraźne. Regulacja docisku okna to dobry wybór, jednak sprawdza się bardziej „tu i teraz”. Warto jednak zwrócić także uwagę na trwalsze metody rozszczelniania okien.

 

Pomocne w tym wypadku mogą okazać się nawiewniki, które można zamontować w oknach wstawionych w budynku mieszkalnym, użytkowym, a także w biurowcu, czy w innego typu obiektach. Słowem wszędzie tam, gdzie problemem jest zbyt duża wilgotność wynikająca z nadmiernej szczelności okien.

 

Wyróżnić można dwa podstawowe rodzaje nawiewników:

  • ciśnieniowe,
  • automatyczne.

 

Nawiewniki ciśnieniowe same się regulują. Jak ustawić okno na zimę za pomocą takiego dodatku? Wystarczy zamontować nawiewnik w ramie okna. Dzięki temu powietrze, które jest już zużyte, wydostaje się na zewnątrz poprzez kanały wentylacyjne. Samoregulujące nawiewniki są wygodne w użytkowaniu, ponieważ nie trzeba ich w żaden sposób ustawiać. Pozbywanie się „starego” powietrza z pomieszczenia przy ich udziale polega na wykorzystaniu różnicy ciśnień pomiędzy tym w pomieszczeniu i znajdującego się poza budynkiem. Jedynie przysłona nawiewnika wymaga regulacji – można ją ustawić w kilku różnych kątach nachylenia lub zdecydować się na jej całkowite zasłonięcie.

 

Nawiewniki automatyczne działają podobnie jak te opisane wyżej. Nawiewniki te zamiennie nazywa się higrosterowanymi. W przeciwieństwie do ciśnieniowych pozwalają regulować powietrze ze względu na swoją konstrukcję. Zużyte powietrze wypływa z pomieszczenia przez nawiewnik z regulatorem przepływu, a na zewnątrz wydostaje się przez czerpnię powietrza.

 

Jako że montaż nawiewników wymaga zwykle ingerencji w strukturę okna, najlepiej taką czynność powierzyć profesjonalnej ekipie montażowej. Tym bardziej że urządzenia te są dostępne w sprzedaży z wieloma wariantami zestawów montażowych. Najczęściej montuje się je w górnym profilu ościeżnicy. Jednak równie poprawna będzie instalacja na ramie skrzydła stolarki okiennej. Jeżeli natomiast zdecydujesz się na bezinwazyjny montaż, czyli na ścianie, wtedy prawdopodobnie fachowiec od instalacji nawiewników nie będzie potrzebny.

Rozszczelnienie okien – dodatki

Poza wspomnianymi sposobami, warto jeszcze wziąć pod uwagę specjalne listwy wentylacyjne. Można je zamontować we wnętrzach, w których funkcjonuje wentylacja grawitacyjna, jak również w tych, gdzie działa wentylacja mechaniczna wywiewna. Szczególnie często takie listwy sprawdzają się w budynkach energooszczędnych i w domach pasywnych.

Jak wybrać stolarkę z uwagi na regulację docisku okna?

Najlepiej sprawdzić, jakie rozwiązania pod względem rozszczelnienia okien proponuje producent. Najczęściej, gdy wybiera się nowoczesne okna wysokiej jakości, które pochodzą od cenionego producenta, zastosowana technologia w pełni rozwiązuje problem nadmiernej szczelności. Chcąc się dowiedzieć, jak rozszczelnić okno, wystarczy albo zapoznać się z instrukcją obsługi, albo skontaktować się z przedstawicielem firmy zajmującej się wytwarzaniem takich modeli okien.

 

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: