Jak postarzyć drewno? Metody postarzania mebli

21 kwietnia 2022

Meble w stylu vintage od kilku sezonów cieszą się ogromną popularnością. Zmęczeni modernistycznym i ekstremalnie prostym designem coraz chętniej wracamy do tzw. mebli z duszą. Ze względu na ogromny popyt cena takich mebli znacząco wzrosła w ostatnim czasie, jednak jest kilka metod, które pozwolą Ci uzyskać efekt postarzonej struktury drewna, bez wydawania wielu pieniędzy. Dowiedz się, jak postarzyć drewno domowymi sposobami.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Szczotkowanie drewna – najpopularniejszy sposób na postarzanie drewna

Czym szczotkować drewno?

Do postarzania drewna metodą szczotkowania należy wykorzystać ręczne bądź mechaniczne szczotki. W tym celu najlepiej wykorzystać szczotkę nylonową bądź stalową. Mechaniczne postarzanie mebli poprzez szczotkowanie wymaga użycia szlifierki mechanicznej.

W celu uzyskania idealnego efektu starego drewna warto na sam koniec przetrzeć powierzchnię mebla papierem ściernym.

Jak wyszczotkować drewno?

Drewno zawsze szczotkujemy zgodnie ze słojami, czyli wzdłuż ich linii. Po zakończeniu prac szczotką drewniane powierzchnie należy przetrzeć gąbką w celu usunięcia wszelkich nierówności, a następnie przejść do jego impregnacji.

Pamiętaj, by zawsze używać profesjonalnych impregnatów, gdyż tanie modele mogą niezbyt dobrze wnikać w strukturę drewna, co przyczyni się do jego krótszej żywotności.

 

Postarzanie drewna octem – szarzenie

Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie, jak naturalnie przyciemnić drewno, to ten sposób jest na niego odpowiedzią. Powierzchnię drewnianą możesz przyciemnić, wykorzystując ocet jabłkowy i wełnę stalową.

Przed przystąpieniem do postarzania należy umieścić wełnę stalową w słoiku z octem na kilka dni i szczelnie zamknąć. W wyniku połączenia dwóch materiałów płyn powinien zmienić swoją barwę na ciemniejszą. Im dłużej roztwór będzie zamknięty, tym ciemniejszy kolor przybierze.

Po kilku dniach można przystąpić do postarzania powierzchni mebli drewnianych. Jak zawsze przed każdym zabiegiem, meble należy uprzednio porządnie wyczyścić. Nie może być na nich żadnych brudów czy zanieczyszczeń, gdyż może to wpłynąć na nierówną strukturę drewna. Z pomocą pędzla należy nałożyć roztwór na mebel.

Ta metoda postarzania drewna pozwala stworzyć ciemniejszy odcień i znacznie podkreślić rysunek słojów.

Postarzanie mebli drewnianych metodą przecierania

Metoda przecierania doskonale sprawdzi się do wszystkich aranżacji art-deco. Postarzanie drewna polega na nierównomiernym usunięciu niektórych warstw farby, co daje efekt dwukolorowego mebla, którego druga warstwa wyłoniła się wraz z upływem czasu.

Do metody przecierania należy użyć dwóch farb. Pierwszą farbę nakładamy na całą powierzchnię, a następnie czekamy, aż wyschnie. Po wyschnięciu pierwszej warstwy nakładamy drugą i po jej wyschnięciu przechodzimy do przecierania z pomocą szczotki nylonowej bądź stalowej.

Dzięki temu sposobowi możemy uzyskać bardzo ciekawe efekty dekoracyjne, które nadadzą meblom całkiem nowego charakteru.

Postarzanie drewna herbatą

Domowy sposób na postarzanie drewna to mocny wyciąg z herbaty. Wystudzony silny napar herbaty wpływa na przyciemnienie drewna oraz podkreślenie jego słoi i spękań na powierzchni. Dzięki tej metodzie można uzyskać naprawdę ciekawy efekt vintage i to niemal przy zerowych kosztach.

Postarzanie drewna herbatą można powtarzać wielokrotnie, aż do osiągnięcia zamierzonego efektu.

Bielenie, czyli postarzanie drewna metodą shabby chic

Jeśli celem twoich aranżacyjnych wariacji jest osiągnięcie postarzonego drewna w stylu shabby chic, to bielenie będzie najlepszym sposobem. Jak sama nazwa wskazuje, ta metoda polega na pomalowaniu drewna na biało, jednak nie zwykłą farbą.

Najlepsze efekty można uzyskać, dokładnie rozcieńczając farbę. Rozcieńczona farba pozwala nie tylko na delikatne wybielenie drewna, lecz także podkreślenie jego retro nierówności. Efekty, jakie można uzyskać z pomocą tej metody, są naprawdę bardzo efektowne.

Patynowanie drewna

Kolejnym ciekawym sposobem na postarzanie drewna jest patynowanie. Umożliwia ono stworzenie dwukolorowych delikatnych warstw.

Patynowanie należy rozpocząć od dokładnego oczyszczenia powierzchni drewna (wymagają tego wszystkie opisane w tym artykule sposoby). Na oczyszczone drewno nakładamy warstwę ciemnej bejcy i pozostawiamy do wyschnięcia. Następnie należy nałożyć podkład, który zabezpieczy meble przed czynnikami zewnętrznymi.

Prawdziwa zabawa zaczyna się po zakończeniu poprzednich kroków. Warstwę podkładu pokrywamy woskiem w dowolnym kolorze. Może to być biały, miętowy, różowy czy fioletowy. Wosk należy nakładać nierównomiernie, co pozwoli na uzyskanie bardzo ciekawego efektu dekoracyjnego.

Shou Sugi Ban – postarzanie metodą japońską

Bardzo ciekawą metodą na przyciemnienie i postarzenie drewna jest japońska metoda Shou Sugi Ban. Polega ona na opaleniu drewna z pomocą żywego ognia. Przy tym sposobie uzyskujemy nie tylko doskonały wygląd powierzchni drewnianej, lecz także świetną odporność na czynniki zewnętrzne.

Postarzanie drewna metodą japońską sprawia, że drewno jest odporne na wilgoć, pleśń, działanie grzybów czy bakterii. Jego wytrzymałość wzrasta wielokrotnie, a co więcej staje się ono znacznie bardziej odporne także na działanie ognia.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: