Okna z okuciami
Mikrowentylację zapewnić można poprzez montaż okien z okuciami, które umożliwiają rozszczelnienie. Często, po ustawieniu klamki w odpowiedniej pozycji, pomiędzy oknem a ramą tworzy się niewielka szpara pozwalająca na wymianę powietrza z otoczeniem bez konieczności szerszego otwierania okna. Rozwiązanie to powoduje podobne problemy do wietrzenia (m.in. straty ciepła i zamarzanie uszczelek czy zakłócanie pracy zaworów termostatycznych), choć ich skala jest mniejsza ze względu na mniejszy rozmiar stworzonej przez zluzowanie uszczelek szczeliny.
Nawiewniki okienne
Dobrym sposobem jest również montaż nawiewników okiennych, które montuje się w ościeżnicy. Dostępne są nawiewniki automatyczne (regulujące przepływ powietrza na podstawie wilgotności w pomieszczeniu), ciśnieniowe (działające w oparciu o różnicę ciśnień po obu stronach okna) i ręczne (wymagające manualnego ustawienia przepływu powietrza).
Technologia I-tec Wentylacja
Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest technologia I-tec Wentylacja firmy Internorm, polegająca na wbudowaniu w okno wywietrznika, który automatycznie odprowadza wilgotne powietrze, nieprzyjemne zapachy i substancje szkodliwe, wymieniając powietrze na świeże. Elementy sterujące są umieszczone bezpośrednio w oknie, zapewniając wygodną obsługę wywietrznika. Okna wyposażone są w technologię I-tec Wentylacja, czyli wentylację zintegrowaną z oknem, pozwalają na odzyskanie 93 proc. ciepła z wypuszczanego powierza. Podczas wymiany powietrza okno pozostaje zamknięte, co przekłada się na większą efektywność energetyczną, bezpieczeństwo domowników i bardzo dobre warunki dla alergików.
Inne systemy wentylacji nie uwzględniają funkcji poszczególnych pomieszczeń w domu. Co to oznacza? „Traktują” je wszystkie w ten sam sposób, zapewniając taką samą wentylację w każdym z nich. I-tec Wentylacja ma nad nimi znaczącą przewagę. Otóż wentylacja jest zintegrowana z ramą okna i możemy ją uruchomić dla każdego okna osobno. Trzeba zauważyć, że wilgotność powietrza w pomieszczeniach różni się w zależności od ich przeznaczenia. Powszechnie wiadomo jest, że w kuchni i łazience poziom wilgotności będzie wyższy. W salonie w ciągu dnia zużycie tlenu będzie wyższe niż w sypialni, z kolei nocą będzie odwrotnie. Wentylacja w każdym pomieszczeniu powinna być więc traktowana indywidualnie z uwzględnieniem jego przeznaczenia i użytkowania.