Jak poprawić wentylację w domu?

1 marca 2013

Prawidłowa wentylacja naszych domów jest tematem istotnym, a mimo to często pomijanym. Problem niedostatecznej wentylacji pomieszczeń jest popularnym zjawiskiem. Zlekceważenie tej sprawy może skutkować poważnymi konsekwencjami – od złego samopoczucia i obniżonej wydajności w pracy, po pojawienie się pleśni w miejscach styku okien ze ścianą. Nie zawsze jednak częste wietrzenie jest możliwe, a w chłodniejszych miesiącach ma negatywny wpływ na nasz domowy budżet – wietrzenie zimą powoduje obniżenie się temperatury w mieszkaniu, przekładając się na wzrost kosztów ogrzewania. Jak zatem poprawić wentylację?

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Okna z okuciami

Mikrowentylację zapewnić można poprzez montaż okien z okuciami, które umożliwiają rozszczelnienie. Często, po ustawieniu klamki w odpowiedniej pozycji, pomiędzy oknem a ramą tworzy się niewielka szpara pozwalająca na wymianę powietrza z otoczeniem bez konieczności szerszego otwierania okna. Rozwiązanie to powoduje podobne problemy do wietrzenia (m.in. straty ciepła i zamarzanie uszczelek czy zakłócanie pracy zaworów termostatycznych), choć ich skala jest mniejsza ze względu na mniejszy rozmiar stworzonej przez zluzowanie uszczelek szczeliny.

Nawiewniki okienne

Dobrym sposobem jest również montaż nawiewników okiennych, które montuje się w ościeżnicy. Dostępne są nawiewniki automatyczne (regulujące przepływ powietrza na podstawie wilgotności w pomieszczeniu), ciśnieniowe (działające w oparciu o różnicę ciśnień po obu stronach okna) i ręczne (wymagające manualnego ustawienia przepływu powietrza).

 

Technologia I-tec Wentylacja

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest technologia I-tec Wentylacja firmy Internorm, polegająca na wbudowaniu w okno wywietrznika, który automatycznie odprowadza wilgotne powietrze, nieprzyjemne zapachy i substancje szkodliwe, wymieniając powietrze na świeże. Elementy sterujące są umieszczone bezpośrednio w oknie, zapewniając wygodną obsługę wywietrznika. Okna wyposażone są w technologię I-tec Wentylacja, czyli wentylację zintegrowaną z oknem, pozwalają na odzyskanie 93 proc. ciepła z wypuszczanego powierza. Podczas wymiany powietrza okno pozostaje zamknięte, co przekłada się na większą efektywność energetyczną, bezpieczeństwo domowników i bardzo dobre warunki dla alergików.

 

Inne systemy wentylacji nie uwzględniają funkcji poszczególnych pomieszczeń w domu. Co to oznacza? „Traktują” je wszystkie w ten sam sposób, zapewniając taką samą wentylację w każdym z nich. I-tec Wentylacja ma nad nimi znaczącą przewagę. Otóż wentylacja jest zintegrowana z ramą okna i możemy ją uruchomić dla każdego okna osobno. Trzeba zauważyć, że wilgotność powietrza w pomieszczeniach różni się w zależności od ich przeznaczenia. Powszechnie wiadomo jest, że w kuchni i łazience poziom wilgotności będzie wyższy. W salonie w ciągu dnia zużycie tlenu będzie wyższe niż w sypialni, z kolei nocą będzie odwrotnie. Wentylacja w każdym pomieszczeniu powinna być więc traktowana indywidualnie z uwzględnieniem jego przeznaczenia i użytkowania.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: