Malowanie drzwi krok po kroku

16 marca 2020

Malowanie drzwi można zlecić fachowcowi, jednak możemy to zrobić samodzielnie bez specjalnego wysiłku. Wystarczy zastosować się do kilku podstawowych zasad, aby osiągnąć oczekiwany efekt.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Malowanie drzwi – jaką wybrać farbę?

Jeśli remont w postaci malowania jest przewidziany i zaplanowany, dobra będzie tak naprawdę każda farba do drzwi. Wystarczy tylko uwzględnić materiał, z jakiego są one wykonane i pod tym kątem poszukać najbardziej ekonomicznej i zarazem wydajnej. Natomiast gdy trzeba jeszcze uwzględnić porę roku, czyli na przykład zimę albo wrażliwość na specyficzny zapach farby, lepiej zamówić tę, która nie jest zbyt intensywna pod tym względem. Na koniec, jeżeli ma to duże znaczenie, można sprawdzić, która z typowanych farb będzie schnąć możliwie najkrócej i nie będzie podatna na oddziaływanie promieni UV.

Malowanie drzwi – o czym pamiętać?

Malując drzwi, warto zastanowić się, czy lepiej będzie pomalować drzwi bez futryn, drzwi bez ościeżnic, czy drzwi, których nie trzeba zdejmować. W tym drugim przypadku często okazuje się, że taki sposób malowania jest o wiele bardziej komfortowy. Trzeba jedynie zdjąć drobne elementy ruchome, jak klamki, czy zawiasy. Następnie wokół drzwi i w miejscach, gdzie później te części mają się znaleźć, położyć taśmę malarską, a wokół drzwi folię do malowania.

 

Przed malowaniem drzwi warto też się upewnić, że ich powierzchnia jest czysta i sucha. Dlatego też zanim przystąpi się do malowania, należy pozbyć się poprzedniej warstwy farby i naniesionego lakieru, w czym pomaga najlepiej papier ścierny. Czysta powierzchnia drzwi, ościeżnicy i futryny oznacza, że nie ma na niej żadnych tłustych zabrudzeń, czy pozostałości po kleju bądź żywicy.

 

Farba do drzwi może posłużyć też do pomalowania innych elementów we wnętrzu, na przykład grzejników, czy wnęki. W ten sposób, jeśli pozostanie trochę zakupionej farby, można ją w pełni zużyć, odświeżając przy okazji inne przedmioty.

 

Przed malowaniem warto jeszcze zastanowić się, jakie akcesoria malarskie będą potrzebne. Do większych powierzchni najlepsze są zwykle wałki i pędzle. Natomiast do mniejszych, gdzie trzeba wykazać się precyzją, lepiej użyć małych pędzli.

Jak pomalować drzwi?

Gdy powierzchnia drzwi i okolic jest już przygotowana, należy przed farbą zagruntować tę przestrzeń. Taką czynność trzeba wykonać, gdy z drzwi starto całkiem warstwę farby. Jeśli nie było takiej potrzeby, bo drzwi malowano tylko raz czy dwa, można od razu nanieść na nią wybraną farbę.

 

Pierwszą warstwę nowej farby nakłada się na niewielki fragment, żeby przekonać się, czy nie powstają żadne nieestetyczne zmiany typu wypukłości albo czy stara farba, jeśli jest pod spodem, nie przebija. Jeżeli nic takiego nie ma miejsca, można bez obaw przemalować drzwi, ościeżnicę i futrynę zakupioną farbą. W przeciwnym razie trzeba odłożyć malowanie i spróbować jeszcze raz dokładnie oczyścić drzwi z pozostałości po poprzedniej powłoce malarskiej.

 

Trudno dostępne miejsca, tj. połączenie skrzydła z ościeżnicą – to właśnie one powinny być pierwsze na liście miejsc, które trzeba pomalować. Warto poświęcić na tę czynność nieco więcej czasu, żeby udało się precyzyjnie pokryć całą tę powierzchnię. W dalszej kolejności maluje się większe fragmenty, nakładając niezbyt dużo farby w jednym miejscu.

Żeby osiągnąć w pełni zadowalający efekt opłaca się pomalować drzwi dwoma warstwami farby. Drugą powłokę nanosi się po około dwóch godzinach. Gdy malowanie drzwi dobiegnie końca, lepiej nie odkładać na później usunięcia taśmy malarskiej.

Jak pomalować drzwi drewniane?

Renowacja drzwi drewnianych przebiega bardzo podobnie jak wówczas, gdy maluje się drzwi wykonane z innego materiału. Drzwi sosnowe trzeba przygotować do malowania, niezależnie od tego, czy nakłada się farbę na starą powłokę, czy nie. Farba do drzwi drewnianych to zarówno emulsja mająca odpowiedni odcień, którą nakłada się „na wierzch”, jak i emulsja gruntująca, jaką nanosi się „pod spód”.

 

Chcąc odświeżyć drzwi sosnowe, wystarczy zmatowić dotychczasową powłokę, żeby kolejna warstwa farby dobrze przylegała do podłoża. Jeśli zaś trzeba zetrzeć wierzchnią warstwę farby drobnoziarnistym papierem, przed nałożeniem wybranej farby, należy położyć jeszcze powłokę gruntującą. Drzwi niewidoczne – jak osiągnąć taki efekt? Wystarczy aby farba do drzwi drewnianych była w tym samym kolorze co ściany sąsiadujące z drzwiami.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: