Jak odróżnić drzwi prawe od lewych? Prosty sposób

10 marca 2022

Zakup drzwi z pewnością nie należy do najprostszych zadań podczas urządzania domu – nie dość, że należy wybrać idealny model spośród tysięcy, to na sam koniec należy także zmierzyć się z pytaniem, jaki kierunek otwierania drzwi wybieramy. Kierunek drzwi ma spore znaczenie, jeśli chodzi o późniejsze użytkowanie pomieszczeń, dlatego warto podjąć przemyślaną decyzję. Jednak, jak odróżnić drzwi prawe od lewych i od czego należy uzależnić ten wybór?

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Drzwi prawe czy lewe – jak odróżnić strony skrzydła?

Kierunek otwierania się drzwi wyznaczają zawiasy.

 • Drzwi prawe otwierane są w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, a ich zawiasy znajdują się po prawej stronie.
 • Drzwi lewe otwierają się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a ich zawiasy znajdują się po lewej stronie.

Oba opisy dotyczą sytuacji, w której patrzymy na wprost drzwi, jednak wybór kierunku otwierania się skrzydła nie jest jedynym wyborem, gdyż należy także określić, czy drzwi będą otwierane do wewnątrz, czy też do zewnątrz.

Otwieranie drzwi do zewnątrz czy wewnątrz

Skrzydło drzwiowe może znacząco pogorszyć funkcjonalność pomieszczeń w mieszkaniu czy domu. Przede wszystkim drzwi powinny otwierać się w taki sposób, by nie ograniczać możliwości aranżacyjnych i by było komfortowe w swoim użytkowaniu.

Wybierając kierunek otwierania drzwi mamy do wyboru:

 • drzwi otwierane do środka,
 • drzwi otwierane na zewnątrz.

Drzwi otwierane do środka ułatwiają łatwe wejście do pomieszczenia, dlatego najczęściej stosowane są jako drzwi do pomieszczeń. Ze względu na ich bezproblemowe otwieranie raczej nie są polecane jako drzwi zewnętrzne.

Drzwi otwierane na zewnątrz otwierają się na zewnątrz, czyli “do Ciebie”. Utrudniają one szybkie wejście do pomieszczenia, dlatego częściej są stosowane w przypadku drzwi zewnętrznych. Takie drzwi wejściowe otwierane w stronę zewnętrzną są po prostu bezpieczniejszą opcją. Montaż takich drzwi jednak czasem nie jest możliwy ze względów prawnych, gdyż znacząco zmniejszają one szerokość dróg ewakuacyjnych. Taki aspekt szczególnie warto wziąć pod uwagę, jeśli jesteśmy deweloperami, gdyż zamontowanie w kilkudziesięciu mieszkaniach odwrotnego kierunku otwierania drzwi, może spowodować ogromne koszty związane z koniecznością ich wymiany.

Rodzaje drzwi – podsumowanie

Ze względu na kierunek otwierania drzwi oraz sposób ich otwierania można wyróżnić:

 • drzwi prawe otwierane na zewnątrz,
 • drzwi prawe otwierane do środka,
 • drzwi lewe otwierane na zewnątrz,
 • drzwi lewe otwierane do środka.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze drzwi?

Wiedząc już, jak wyglądają drzwi prawe i lewe, a także otwieranie do środka i na zewnątrz, można przejść do decyzji, jaki model wybrać. Co warto wziąć pod uwagę?

 • Możliwe zachodzenie się drzwi na siebie – czasem otwory drzwiowe mieszkania czy domu są umiejscowione w taki sposób, że nieprawidłowy wybór drzwi spowoduje ich nachodzenie na siebie. W takim przypadku ich zamykanie może być bardzo uciążliwe, gdyż będzie wymagać poruszania dwoma skrzydłami.
 • Jeśli drzwi wewnętrzne są otwierane do środka, to będą zmniejszać powierzchnię użytkową pomieszczenia. Takie rozwiązanie nie sprawdzi się w przypadku, gdy pokoje są małe. Jeśli metraż mieszkania jest niewielki, to powinniśmy raczej postawić na drzwi otwierane na zewnątrz, które nie będą wpływać na zmniejszenie metrażu użytkowego.
 • Drzwi zewnętrzne w budynkach muszą spełniać wspomniane już w artykule regulacje prawne. Po ich otwarciu szerokość drogi ewakuacyjnej musi być zgodna z przepisami. Jeśli klatka schodowa nie jest szeroka, to należy zdecydować się na drzwi, które otwierają się do środka.
Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

 • Poznasz filozofię Internorm
 • Doświadczysz możliwości naszych produktów
 • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
 • • w salonie
 • • na budowie
 • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: