Jakie okna do kuchni i łazienki?

16 marca 2021

W pomieszczeniach najbardziej narażonych na działanie wilgoci, takich jak kuchnia czy łazienka, szczególnie istotny jest wybór odpowiednich okien. Okna do kuchni i łazienki powinny być wyposażone w opcję uchylania i rozszczelnienia, aby zapewnić odpowiednią wymianę powietrza w pomieszczeniu. Wybierając okna do kuchni i łazienki powinniśmy też zwrócić uwagę na to, czy okna są wytrzymałe, proste w pielęgnacji i spełniają podstawowe wymogi bezpieczeństwa.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Wietrzenie w kuchni i łazience

Zarówno w kuchni, jak i w łazience, panują specyficzne warunki. Naturalnym jest to, że właśnie te pomieszczenia są bardziej wilgotne niż pozostałe miejsca w domu. Często unoszą się w nich także intensywne zapachy. W kuchni są one związane z codziennym smażeniem i gotowaniem, w łazience z używaniem kosmetyków. Wybierając okna do kuchni i łazienki powinniśmy więc zwrócić szczególną uwagę na to, aby zapewniały bardzo dobrą wentylację pomieszczenia. Dobrze jeśli okna do kuchni i łazienki dają się otwierać „na oścież” oraz umożliwiają tak zwane rozszczelnienie.

Wentylacja kuchni i łazienki

Przy wyborze okien do kuchni i łazienki powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, czy okucia przy odpowiednim układzie klamki umożliwiają mikrowentylację. Żeby jednak przy okazji wietrzenia nie tracić energii i nie wychładzać nadmiernie pomieszczenia, możemy zdecydować się na okna z wbudowaną wentylacją I-tec. Mają one funkcję stałego zaopatrywania pomieszczenie w świeże, czyste powietrze. Automatycznie odprowadzane jest natomiast wilgotne powietrze, nieprzyjemne zapachy i substancje szkodliwe. I-tec Wentylacja pozwala odzyskać nawet do 86 proc. ciepła, dzięki czemu – pomimo wietrzenia – ograniczymy do minimum straty energii. Sterowanie wentylacją jest umieszczone bezpośrednio w oknie, zapewniając wygodną obsługę wywietrznika. Systemem I-tec Wentylacja można również sterować za pomocą inteligentnego systemu zarządzania budynkiem I-tec SmartWindow zainstalowanym na tablecie lub smartfonie. Darmową aplikację można pobrać z Apple Store lub Google Play.

Bezpieczne okna do kuchni i łazienki

Co z w takim razie z bezpieczeństwem naszego domu? Jeśli okna łazienkowe i kuchenne w naszym domu znajdują się na parterze, powinny być wyposażone przynajmniej w podstawowe zabezpieczenia antywłamaniowe. Dodatkowo warto zainwestować w szyby antywłamaniowe, czujniki kontaktronu w ramie okiennej, które umożliwiają integrację z systemem alarmowym oraz klamki z kluczykiem. Wybierając okna powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, czy produkt posiada certyfikat bezpieczeństwa w klasach RC2 lub RC3.

Mimo zabezpieczeń nadal możemy wietrzyć pomieszczenie. Nasze okna są bezpieczne nawet w pozycji rozszczelnienia. Dodatkowo, jeśli zamontujemy czujnik kontaktronu w dolnej części ramy okiennej, umożliwi nam to wietrzenie pomieszczenia przy uzbrojonym alarmie. Tak zabezpieczone okna gwarantują spokojny i zdrowy sen właścicieli.

Modny wygląd okien

Okna muszą pasować do wnętrza. W zależności od pozostałego wykończenia naszej kuchni bądź łazienki mamy do wyboru wiele wariantów wzorniczych okien. W przypadku produktów Internorm możemy wybierać pomiędzy oknami z linii:

  • studio – przeznaczonymi do nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz,
  • home pure – zaprojektowanymi z myślą o pasjonatach współczesnego budownictwa,
  • home soft – dopasowanymi do wnętrz o przytulnym, domowym wystroju,
  • i ambiente – stworzonymi dla koneserów wnętrz klasycznych bądź rustykalnych akcentów.

W przypadku łazienki, a więc wnętrza o wysokiej wilgotności najlepiej sprawdzą się odporne na wilgoć okna z PCV, natomiast w kuchni możemy wybrać między PCV a drewnem. Dzięki jednolitej nakładce aluminiowej okna PCV-aluminiowe i drewniano-aluminiowe od strony elewacji wyglądają identycznie, tworząc spójną całość.

Funkcjonalność okien

W łazience okna powinny dawać dostatecznie dużo światła, aby można było się zrelaksować w kąpieli podziwiając otaczającą naturę, a w słoneczny dzień nie korzystać ze światła sztucznego. Dlatego warto jest umieścić je niedaleko wanny, można pomyśleć o oknie poziomym, panoramicznym, które zapewni szerszy widok i więcej światła dziennego. Należy jednak uważać, aby nie umieścić okna zbyt blisko wanny, ponieważ takie okno może brudzić się od zacieków i osadu mydlanego, co negatywnie wpłynie na komfort korzystania.

W przypadku okien kuchennych również warto rozważyć zastosowanie poziomego okna – nad blatem pod szafkami kuchennymi znajduje się przestrzeń robocza, którą często oświetlamy światłem sztucznym. Dzięki takiemu oknu nie jest to konieczne, możemy korzystać ze zdrowego, naturalnego światła przy przygotowywaniu posiłków. Poza oknem nadblatowym w kuchni powinniśmy umieścić przyjnajmniej jeszcze jedno okno pionowe, aby zapewnić odpowiednią wentylację.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: