Jak dobrać klamkę do drzwi zewnętrznych?

17 listopada 2021

Choć klamka do drzwi zewnętrznych może się wydawać nieistotnym szczegółem, to należy pamiętać, że właśnie takie drobnostki wpływają na ogólną estetykę budynku. Wybór klamki do drzwi wejściowych jest jednak ważny nie tylko z powódek estetycznych, lecz także ze względów bezpieczeństwa – porządna klamka powinna także ochronić dom przed nieproszonymi gośćmi.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Rodzaje klamek do drzwi zewnętrznych

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów klamek do drzwi wejściowych, dlatego w celu jak najdokładniejszego przedstawienia wyboru podzieliliśmy je na mniejsze podgrupy.

Klamki do drzwi zewnętrznych można podzielić ze względu na długość szyldu na:

 • klamki z długim szyldem,
 • klamki z krótkim szyldem.

Klamka do drzwi wewnętrznych i zewnętrznych może mieć długi lub krótki szyld. Długi szyld jest w jednej osłonce, która mieści zarówno otwór na trzpień klamki, jak i wkładkę lub otwór na klucz. Ze względu na to, że długie szyldy wyglądają na bardziej masywne, to właśnie ten rodzaj klamki wykorzystywany jest najczęściej do drzwi wejściowych. Na rynku są dostępne także klamki do drzwi zewnętrznych z krótkim szyldem, lecz nie są one często stosowane. Choć wyglądają one na bardziej delikatne, to mogą zapewniać takie samo, a czasem nawet lepsze zabezpieczenia antywłamaniowe niż te z długim szyldem.

Rodzaje klamek do drzwi zewnętrznych ze względu na uchwyt:

 • klamka-klamka,
 • nieruchomy pochwyt-klamka,
 • klamka-gałka.

Od wewnętrznej strony drzwi najczęściej znajduje się klamka, która umożliwia łatwe otwieranie wejścia. Od strony zewnętrznej można wyróżnić trzy rodzaje rozwiązań: klamka, nieruchomy pochwyt i gałka.

Najbardziej klasycznym rozwiązaniem jest połączenie klamka-klamka. Jest to bardzo uniwersalne rozwiązanie, które pasuje niemal do każdego stylu aranżacyjnego. Nieruchomy pochwyt najczęściej wykorzystywany jest w budynkach publicznych lub wejściach do bloków mieszkaniowych. Natomiast klamka-gałka najczęściej używana jest w domach o charakterze rustykalnym. Przy wyborze klamki do drzwi zewnętrznych z gałką warto zwrócić uwagę na kłopotliwą funkcjonalność tego rozwiązania – otworzenie drzwi od zewnątrz za pomocą gałki może być trudne, gdy np. ręce są zajęte zakupami.

Rodzaje klamek ze względu na materiał wykonania:

 • klamki ze stali nierdzewnej,
 • klamki aluminiowe,
 • klamki mosiężne.

Choć na rynku dostępne są także klamki z innych materiałów, to mogą się one nie sprawdzić w przypadku drzwi zewnętrznych. Materiał klamek zewnętrznych musi być przede wszystkim trwały. Ważna jest jego odporność na niesprzyjające czynniki zewnętrzne, takie jak wiatr, deszcz, śnieg, słońce czy mróz.

Z wymienionych rodzajów klamek najmniej popularne są mosiądzowe uchwyty. Choć mosiądz pozwala na wykonanie klamek o bardzo wymyślnych kształtach, to jest to po prostu bardzo kosztowny materiał. Z tego powodu zdecydowanie częściej klienci wybierają klamki z aluminium bądź stali.

A jakie klamki do drzwi zewnętrznych są najtrwalsze? Najbardziej wytrzymałe na czynniki zewnętrzne są klamki wykonane z aluminium anodowanego oraz stali. Zaś najtańsze klamki do drzwi zewnętrznych to te wykonane z aluminium.

Jakie klamki do drzwi wejściowych są najbardziej bezpieczne?

Klamki i szyldy drzwiowe są określane pięcioma poziomami klas bezpieczeństwa – od 0 do 4. Najmniejsze bezpieczeństwo zapewniają klamki o poziomie 0 i w żadnym wypadku nie powinny być one stosowane do drzwi zewnętrznych.

Najbezpieczniejsze szyldy i klamki drzwiowe są oznaczone klasą 3 i 4. Najczęściej takie produkty są wyposażone w dodatkowe wkładki, które np. uniemożliwiają potencjalnemu włamywaczowi rozwiercenie wkładki drzwiowej.

Wybierając odpowiednią klamkę, warto także zwrócić uwagę, by nie miała ona widocznych od zewnątrz śrub montażowych, które umożliwiłyby nieproszonym gościom łatwe rozkręcenie zabezpieczenia.

Jak dobrać klamkę do drzwi wejściowych?

Szeroki wybór klamek mamy już omówiony, więc teraz należy przybliżyć kwestie techniczne. Jak już wcześniej zostało wspomniane w tekście, klamki można podzielić na takie, które mają krótkie i długie szyldy. W przypadku klamek z długim szyldem istotną kwestią jest to, że mają one tzw. stały rozstaw otworów, co oznacza, że zakupienie odpowiedniej klamki powinno być poprzedzone odpowiednimi pomiarami.

Wymiary, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze klamki do drzwi zewnętrznych:

Rozstaw śrub mocujących klamki
Rozstaw śrub mocujących różni się w zależności od rodzaju klamki. Klamka-gałka będzie najczęściej występować w rozstawie 210 lub 216 mm. Klamka z rozetą owalną ma pionowy rozstaw śrub mocujących, który wynosi najczęściej 50 mm. Klamki, w których występują okrągłe rozety, mają pionowy rozstaw o szerokości 38 mm. Natomiast klamki o kwadratowym bądź prostokątnym kształcie rozet występują w kilku rozmiarach: 38, 48 i 50 mm.

Rozstaw między osią klamki i wkładką
Przy wyborze klamki odpowiednich rozmiarów należy także wziąć pod uwagę odległość między klamką a wkładką, która najczęściej będzie wynosić 92 lub 72 mm w przypadku długiego szyldu.

Jak dopasować klamkę stylistycznie?

Klamka do drzwi zewnętrznych powinna także odpowiednio się prezentować. Jej stylistyka powinna być spójna ze stylem domu i pomieszczenia, w którym będzie widoczna – najczęściej jest to przedpokój. Jeśli dom jest wybudowany w hołdzie architektury barokowej i ma znamiona pałacowe, to warto zastanowić się nad klamkami wykonanymi z mosiądzu, które mają wysoce ozdobne funkcje. Jeśli natomiast budynek jest urządzony w duchu nowoczesnym, to dobrze mogą wyglądać nowoczesne geometryczne klamki.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

 • Poznasz filozofię Internorm
 • Doświadczysz możliwości naszych produktów
 • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
 • • w salonie
 • • na budowie
 • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: