Duże przeszklenia – okna do domów nowoczesnych i energooszczędnych

24 marca 2014

Kiedy wyobrażamy sobie nowoczesny dom, widzimy budynek jasny i przestronny. Duże przeszklenia są coraz częściej wybierane nie tylko do domków jednorodzinnych, ale również mieszkań w bloku oraz apartamentów. Doceniono ich potencjał dekoracyjny wnętrza i możliwość szczególnego doświetlenia budynku. Poniżej znajdziecie kilka cennych wskazówek, dzięki którym dowiecie się, o czym trzeba pamiętać decydując się na wielkogabarytowe przeszklenia?

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Gdzie umieścić duże okna?

Planując przeszkloną ścianę koniecznie musimy zwrócić uwagę na jej położenie względem kierunków świata. Duże okna powinny być skierowane na południe lub południowy wschód, aby zapewnić maksymalne wykorzystanie energii pochodzącej z promieniowania słonecznego. Istotne jest również rozmieszczenie drzew na naszej działce oraz sąsiedztwo okolicznych budynków. Planując dom pasywny pamiętajmy, aby umiejscowić go na działce tak, żeby nie ograniczać docierania promieni słonecznych na południową elewację.

Czy duże przeszklenia trzymają ciepło?

Izolacyjność termiczna okna jest bardzo ważna w elementach o niestandardowych rozmiarach. Często ulegamy stereotypom, że duże przeszklenia są zbyt zimne, aby zastosować je w budownictwie niskoenergetycznym. Przy obecnych rozwiązaniach technicznych nie musimy się już tego obawiać. Nowoczesne okna przeznaczone do domów pasywnych są dostępne również w dużych rozmiarach. Właśnie do takich inwestycji dedykowane są drewniano-aluminiowe drzwi podnośno-przesuwne HS 330. Dzięki świetnej, certyfikowanej izolacyjności cieplnej na poziomie Ud = 0,65 W/m2K możliwe jest zaprojektowanie i wykonanie domu pasywnego z wielkogabarytowymi fasadami okiennymi.

Zespolone szyby i wytrzymałe ramy

Aby nasze okna spełniały parametry izolacji termicznej i akustycznej, które wymagane są w budownictwie pasywnym, powinniśmy zastosować pakiet szyb zespolonych. Przy tak ciężkich konstrukcjach konieczne jest zastosowanie wytrzymałych ram. W tym wypadku najlepiej sprawdzają się ramy drewniano-aluminiowe, które są sztywne i zachowują bardzo dobre parametry izolacyjności termicznej. Bardzo istotną sprawą jest również profesjonalny montaż okien, który zapewni ich szczelność oraz prawidłowe funkcjonowanie przez lata.

Duży format, a naturalne drewno

Z drewna i aluminium wykonuje się również przesuwne drzwi tarasowe z dużymi przeszkleniami, czego przykładem jest model Internorm HS 330. W modelu tym również stosuje się potrójne oszklenie, dzięki któremu drzwi osiągają pasywną izolacyjność cieplną tj. Uw = 0,73 W/m2K. Dodatkowo zabezpieczenia w tym modelu są na tyle skuteczne, że HS 330 osiąga drugą klasę odporności na włamanie już w wersji seryjnej. Duże przeszklenia mogą być więc elementem spełniającym funkcję praktyczną i estetyczną. Dobrej jakością łączą ze sobą piękno oraz estetyczny wygląd z energooszczędnością i doskonałą izolacyjnością.

Niski i ciepły próg

Przy planowaniu zakupu drzwi przesuwnych warto pamiętać, że newralgicznym punktem niemalże każdych drzwi przesuwnych jest próg, który niedostatecznie docieplony staje się mostkiem termicznym, czyli miejscem o gorszych właściwościach izolacyjnych. Na szczęście firma Internorm wychodzi naprzeciw tym problemom. Niski próg z włókna szklanego, który w części stałej może zostać całkowicie zakryty profilem drewnianym, zapewni nam nie tylko maksymalną izolację termiczną, ale także wygodę w użytkowaniu. Takie rozwiązanie jest rekomendowane do budownictwa bez barier.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: