Drzwi do łazienki – jak je dobrać?

4 lutego 2022

Drzwi do łazienki powinny cieszyć oko, ale muszą być też przede wszystkim odpowiednio dobrane do warunków naszego mieszkania. Musimy znać wymogi, jakie muszą spełniać drzwi łazienkowe oraz wiedzieć, czym się kierować, wybierając nowe drzwi. A może zdecydujemy się odnowić stare?  

Drzwi do łazienki mogą z czasem się zużyć lub nie sprostać naszym wymaganiom. Wtedy przychodzi moment, w którym musimy zadecydować, co dalej – odnowić stare drzwi czy sprawić sobie nowe?  

 

Na pewno kupno nowych daje większe szanse na sprostanie wszystkim naszym potrzebom. Poza tym nie każdy z nas ma smykałkę do majsterkowania przy drzwiach i ochotę na wykonywanie takich zabiegów. Dlatego właśnie kupno nowych powinno być bardzo dokładnie przemyślane, ponieważ zakładamy, że kupujemy drzwi łazienkowe na lata. Kupno dobrych drzwi też oszczędzi nam konieczności zabiegów renowacyjnych/ulepszania ich w przyszłości lub chociaż przedłuży czas ich świetności

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Drzwi do łazienki – na co zwracać uwagę przy wyborze?

Drzwi do łazienki powinny spełniać pewne warunki. Z rzeczy dość oczywistych na pewno warto wymienić to, że drzwi muszą otwierać się na zewnątrz, nie do wewnątrz. Dlaczego? Poza względami praktycznymi, czyli uzyskaniem dzięki temu więcej przestrzeni użytkowej, decydujące są względy bezpieczeństwa. Drzwi, które otwierają się na zewnątrz, nie utrudniają przejścia. W łazience często znajduje się piecyk lub podgrzewacz wody, który ocierając o drzwi, mógłby stwarzać zagrożenie pożarowe. O tej zasadzie mówi § 79.1 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie:

Drzwi do łazienki, umywalni i wydzielonego ustępu powinny otwierać się na zewnątrz pomieszczenia, mieć szerokość co najmniej 0,8 m w świetle ościeżnicy i w dolnej części otwory o sumarycznym przekroju nie mniejszym niż 0,022 m² dla dopływu powietrza.

Jeśli nie mamy miejsca na drzwi otwierające się na zewnątrz, możemy przemyśleć opcję, jaką jest wykorzystanie drzwi przesuwnych. W takim przypadku dobrze sprawdzą się szklane drzwi (ze szkła matowego) bez ościeżnicy. Inną ciekawą opcją są drzwi przesuwne z lustrem. Oba rozwiązania będą wyglądały elegancko i nowocześnie. Takie drzwi możemy dostać na zamówienie pod wymiar. Musimy jednak pamiętać, że drzwi do łazienki w tradycyjnej wersji otwieranej zajmują więcej miejsca w trakcie ich otwierania, ale zazwyczaj przodują nad drzwiami przesuwnymi swoją szczelnością.

 

Kolejna reguła, którą skrzydła drzwiowe muszą spełniać, dotyczy ich szerokości. Musi być to minimum 80 cm. Jednak producenci oferują również węższe drzwi, ponieważ w przypadku niektórych starych budynków pojawiają się trudności z dostosowaniem do nowych zasad budowlanych.

 

Drzwi do łazienki powinny mieć także odpowiednią wentylację. W ten sposób chronimy pomieszczenie przed wilgocią, która sprzyja przykrym zapachom w łazience i rozwojowi pleśni. Dlatego właśnie zadbanie o tę kwestię jest bardzo ważne. Wentylację w drzwiach do łazienki można zapewnić na kilka różnych sposobów. Są to:

 

  • kratka wentylacyjna u dołu drzwi,
  • szczelina między drzwiami a podłogą,
  • otwory wentylacyjne u dołu drzwi,
  • specjalne szczeliny wentylacyjne na powierzchni skrzydła.

Drzwi do łazienki – ościeżnica regulowana czy zwykła?

Jaką ościeżnicę wybrać? Zależy to od warunków, w jakich zostanie umieszczona. Ościeżnica regulowana to taki rodzaj ościeżnicy, który stosuje się w przypadku niedokładnie wypoziomowanych ścian czy nierównej grubości muru, która utrudnia montaż zwykłej ościeżnicy. Ościeżnica regulowana dopasuje się nawet do nietypowych wymiarów.

Drzwi do łazienki – jak zmierzyć?

Jak się mierzy drzwi? Aby dokonać odpowiedniego pomiaru, musimy zacząć od zmierzenia skrzydła oraz sprawdzić wymiary otworu drzwiowego. Mierzenie otworu drzwiowego najlepiej zacząć od wysokości i sprawdzać od podłogi, kierując się ku górze. Warto powtórzyć to kilka razy, rozpoczynając mierzenie w różnych punktach. Jeśli długości uzyskane po kilku próbach różnią się od siebie, wówczas bierzemy pod uwagę tylko najniższy wynik. Następnie mierzymy szerokość i również kierujemy się tą samą zasadą – liczy się najniższy wynik. Kolejnym etapem jest zmierzenie grubości muru.

 

Pamiętajmy, że nie pomijamy tu elementów wykończeniowych, jak np. panele. Musi być zmierzona cała grubość. Jeśli planujemy zakup ościeżnic regulowanych, bierzemy pod uwagę wartość najniższą, jeśli decydujemy się jednak na ościeżnicę zwykłą – podajemy najszerszy wymiar.

 

Gdy mierzymy otwór drzwiowy, w którym już znajduje się futryna, musimy pamiętać, by tym razem nie wliczać w mierzoną wartość listew. Gdy mamy już wymiary, musimy sprawdzić jaka wielkość standardowych drzwi (od 60-tek do 90-tek) pasuje do naszego otworu drzwiowego. Gdy żadna nie pasuje, musimy zdecydować się na drzwi w rozmiarze niestandardowym. Przykładowo dla drzwi 80-tek otwór drzwiowy powinien mieć około 12 cm zapasu, a w przypadku wybrania ościeżnicy zwykłej wystarczy już 8 cm.

Drzwi do łazienki – jak dopasować nowe drzwi do starych futryn?

Gdy przychodzi czas na montaż nowo zakupionych drzwi, musimy mieć już rozstrzygniętą kwestię tego, czy zostawiamy stare futryny, czy może decydujemy się na ich wymianę. Pozbywanie się starych futryn może być trudne i przysparzać problemów, dlatego warto sprawdzić, czy jesteśmy w stanie tego uniknąć. Musimy dokładnie przyjrzeć się futrynom i ocenić ich stan. By można było umieścić w nich nowe drzwi, futryny nie mogą być zniszczone czy odkształcone. Jeśli są w złym stanie, nie zastanawiajmy się i wymieńmy je na nowe.

 

Jeśli stara futryna jest w dobrej kondycji, możemy bez obaw umieścić w niej nowe drzwi. Nie jest to trudne i można to zrobić samodzielnie. Wszystko pójdzie bezproblemowo, jeśli dobrze zmierzyliśmy futrynę i dobraliśmy do niej odpowiednie drzwi. Unikniemy w ten sposób problemów przy montażu oraz w przyszłym, codziennym ich użytkowaniu. Podsumowując – kluczem do sukcesu jest tu dobrze wykonany pomiar, dzięki któremu nowe drzwi będą idealnie pasowały do futryny (a co za tym idzie, drzwi posłużą nam dłużej). Ważne jest, by znać szerokość wrębu w ościeżnicy, która zazwyczaj wynosi 20-25 mm. Jednym z najpopularniejszych wymiarów otworu drzwiowego wraz z futryną jest 90×200 cm.

Drzwi do łazienki – jak odnowić stare drzwi?

Czym pomalować drzwi? Jeśli mamy do czynienia z drzwiami drewnianymi, możemy pomalować je lakierobejcą, która jest bardzo łatwa w aplikacji. Do wyboru będziemy mieli różne warianty kolorystyczne, dzięki czemu możemy odświeżyć ich odcień i sprawić, by dobrze komponowały się z resztą łazienki. Lakierobejca pozostawia na drzwiach połysk, dzięki któremu drzwi będą wyglądały na nowsze.

 

Jeśli chcemy odnowić drzwi przy pomocy farby, do drzwi do łazienki najlepiej sprawdzi się farba renowacyjna, która jest odporna na wilgoć, a nawet tłuszcze. Można nakładać ją zarówno na drewno, jak i na płyty. W ten sposób uzyskamy mocne krycie i trwały kolor na naszych drzwiach.

 

Jeśli stare drzwi są w nie najgorszym stanie, możemy dać im nowe życie, zmieniając ich kolor. Gdy jednak kupujemy nowe drzwi, powinniśmy sięgnąć po informacje, które pomogą nam dokonać wyboru. Musimy być świadomi, jakie drzwi do łazienki sprawdzą się w naszym mieszkaniu, by wybrać najlepsze i móc cieszyć się nimi latami.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: