Drzwi bezprzylgowe – jak mierzyć, jak regulować i ile kosztują

20 grudnia 2021

Wykończenie mieszkania nie należy do najprostszych zadań. Wybór wszystkich elementów tak, by tworzyły one razem spójną całość, jest nie lada wyzwaniem. Bardzo często spory dylemat dotyczy zakupu drzwi wewnętrznych. Musimy wybrać nie tylko ich kolor, lecz także kierunek otwierania, wypełnienie, a także rodzaj – drzwi przylgowe czy bezprzylgowe.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Drzwi bezprzylgowe – co to znaczy?

Drzwi tradycyjne, które spotykane są w znaczącej większości domów to tzw. drzwi przylgowe. Po zamknięciu drzwi przylgowe (a dokładniej ich skrzydło) nachodzą na ościeżnicę. W taki sposób tworzą charakterystyczny uskok. W tradycyjnych drzwiach przylgowych skrzydło i ościeżnica nie tworzą jednej płaszczyzny i zawiasy od drzwi pozostają widoczne po zamknięciu.

A co to są drzwi bezprzylgowe? Bezprzylgowe drzwi, nazywane są także bezfelcowymi, po zamknięciu tworzą z ościeżnicą jedną płaszczyznę, gdyż ich skrzydło chowa się za ościeżnicą. Mniej wystają one ze ściany, a ich zawiasy po zamknięciu drzwi pozostają niewidoczne.

Rodzaje drzwi bezprzylgowych

Ze względu na to, że drzwi bezprzylgowe cieszą się naprawdę sporą popularnością wśród klientów, to projektanci coraz częściej proponują ich zmodernizowane wersje.

Ostatni przebój na rynku wnętrzarski stanowią drzwi wewnętrzne bezprzylgowe z ukrytą ościeżnicą. Takie drzwi w ogóle nie wystają ze ściany. Ich ukryta ościeżnica instalowana jest w szerokości ściany, a następnie maskowana z pomocą tynku bądź płyt kartonowo-gipsowych. Takie rozwiązanie sprawia, że drzwi są dosłownie „ukryte” w ścianie!

Innym przykładem unowocześnienia drzwi bezprzylgowych jest użycie w ich budowie zawiasów obrotowych. Zawiasy pivot pozwalają na otwieranie drzwi w obie strony. Jest to rozwiązanie szczególnie dobre do mniejszych pomieszczeń, gdyż otwieralność drzwi do wewnątrz i do zewnątrz pozwala na 100% wykorzystanie przestrzeni.

Drzwi przylgowe czy bezprzylgowe – które lepsze?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, gdyż to, które drzwi będą lepsze – drzwi wewnętrzne przylgowe czy bezprzylgowe – to zależy od aranżacji wnętrza.

W przypadku drzwi przylgowych krawędź skrzydła zachodzi na futrynę w wyniku czego powstaje charakterystyczny uskok zwany właśnie przylgą. Jest to bardzo tradycyjne rozwiązanie, które świetnie pasuje do klasycznych elementów wystroju.

W drzwiach bezprzylgowych nie ma charakterystycznego podcięcia krawędzi skrzydła i ościeżnicy, gdyż tworzą one jedną płaszczyznę. Dzięki temu drzwi są bardziej „ukryte” i mają nowocześniejszy wygląd. Takie rozwiązanie świetnie zaś sprawdzi się do domu, w którym aranżacje wnętrz są zachowane w duchu modernistycznym.

Decydując się na wybór drzwi do domu bądź mieszkania, warto po prostu zastanowić się nad tym, jak wyglądają drzwi bezprzylgowe, a jak przylgowe i wybrać takie, których forma będzie lepiej pasować do aranżacji wnętrz.

Drzwi bezprzylgowe – wady i zalety

Każde rozwiązania – nawet te najbardziej nowoczesne – mają swoje wady. Drzwi wewnętrzne bezprzylgowe pomimo serii zalet posiadają także istotne wady, które warto poznać przed ich zakupem. Zacznijmy jednak od przyjemniejszych rzeczy, czyli od plusów, jakie daje nam takie rozwiązanie.

Zalety drzwi bezprzylgowych:

  • estetyczny efekt – drzwi bezprzylgowe mniej „rzucają się” w oczy. Ich ukryte zawiasy i brak przylgi sprawiają, że ich wygląd nie ingeruje nadmiernie w aranżację wnętrza. Co więcej, modele z ukrytą ościeżnicą pozwalają na całkowite schowanie drzwi w ścianie.
  • optyczne powiększenie wnętrza – ze względu na jednolitą krawędź bezprzylgowych drzwi nie zmniejszają one optycznie pomieszczeń, w których zostały zastosowane.

Wady drzwi bezprzylgowych:

  • trudny montaż – niekwestionowaną wadą tak minimalistycznego rozwiązania jest trudny montaż drzwi. Ich złe zamontowanie pomoże spowodować powstanie szczeliny pomiędzy ich krawędzią a ścianą, co będzie bardzo nieestetyczne.
  • problematyczna regulacja – wiele osób, które zdecydowały się na schowane skrzydło drzwiowe po kilku latach poszukuje odpowiedzi na pytanie, jak wyregulować drzwi bezprzylgowe. Regulacja drzwi bezprzylgowych nienależy do najprostszy, jednak można poradzić sobie z tym samodzielnie przy użyciu odpowiednich imbusów.

Ile kosztują drzwi bezprzylgowe?

Drzwi bezprzylgowe są droższe niż drzwi tradycyjne. Na tę różnicę wpływ mają zawiasy, gdyż w przypadku drzwi bezprzylgowych zawiasy są tworzone indywidualnie dla każdego modelu. Wpływa to na ich o wiele wyższą jakość, lecz także istotnie podnosi koszt ich produkcji.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: