Dom w stylu wiejskim – jak urządzić dom rustykalny?

22 września 2021

Ludzie zmęczeni wielkomiejskim stylem życia szukają miejsc, które pomogą im wrócić do korzeni. Miejsc, które pomogą im znaleźć spokój i przywrócić równowagę. Właśnie z tego powodu coraz większą popularnością cieszą się domy rustykalne. Na czym polega styl rustykalny i dlaczego może być doskonałym remedium dla wielkomiejskiego wyścigu?

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Czym wyróżnia się projekt domu w stylu wiejskim?

Projekty domów rustykalnych przede wszystkim podkreślają piękno natury. Są one wyjątkowe w swojej prostocie. Nierzadko elewacja budynków zbudowana jest z naturalnych materiałów np. bali drewnianych czy kamieni. Ich niewymuszona estetyka najczęściej podkreślana jest pięknem kolorów ziemi. Filozofia stworzenia domu w stylu rustykalnym jest dość prosta – zaaranżowanie ciepłego i komfortowego miejsca, które będzie nawiązywało do świata przyrody.

 

Trend podkreślenia naturalnego piękna przyrody jest obecny także w aranżacji wnętrzach domów w stylu rustykalnym. Tam również najczęściej królują naturalne materiały, takie jak: nieobrobione drewno, surowy metal, kamień, lniane tkaniny i surowe, ręcznie robione dekoracje. Aranżacja domu w stylu wiejskim powinna także oddawać ciepło domowego ogniska, dlatego nierzadko charakterystycznym elementem projektu domu rustykalnego są duże kamienne kominki opalane naturalnym drewnem oraz stosy koców i poduszek wykonanych z naturalnych tkanin.

Nowoczesny dom w stylu wiejskim – czy to możliwe?

Jak najbardziej! Jest to bardzo popularna praktyka, która zyskała nawet już swą oddzielną nazwę modern rustic. Jest to nowoczesny styl wiejski, w którym oprócz inspiracji rustykalnych znajdują się także nowoczesne rozwiązania wnętrzarskie. Nowoczesne domy rustykalne są dość często realizowane w Polsce – stare dworki szlacheckie przerabiane są na wiejskie wille w stylu, który nawiązuje do wiejskiego klimatu, lecz mają znaczące udogodnienia nowoczesnej technologii.

Jak urządzić dom w stylu wiejskim?

Dekoracje wnętrza domu w stylu wiejskim powinny nawiązywać do filozofii życia wiejskiego. Akcesoria wnętrzarskie nie powinny być nadmierne przerobione. Najlepiej, gdy ich powierzchnia nie jest poddana obróbce – wówczas stanowią one pochwałę dla piękna świata natury, a właśnie o to chodzi w stylu rustykalnym.

 

Wszelkie tkaniny dekoracyjne powinny być wykonane z naturalnych materiałów, takich jak: len, bawełna, wełna czy skóra naturalna. Dekorując domy w stylu rustykalnym, należy przede wszystkim dopatrywać się piękna w prostocie. Charakter ozdób powinien nawiązywać do swojskiego życia na wsi.

 

Ze względu na rosnącą popularność projektów wnętrz w wiejskim stylu dekoracje rustykalne z łatwością można znaleźć w większości popularnych sklepów z dekoracjami do wnętrz.

Jakie okna do wnętrza domu w stylu wiejskim?

Do projektów domów w stylu rustykalnym najczęściej wybierane są proste, drewniane stolarki okienne. Forma okna do domu rustykalnego najczęściej pozbawiona jest jakichkolwiek zdobień, natomiast jego kolorystyka z reguły nawiązuje do palety barw naturalnych. Nierzadko drewniane okna do domu w stylu wiejskim są pokryte wyłącznie transparentną farbą – takie modele doskonale oddają klimat starej wsi, gdyż widoczne są na nich wzory usłojenia.

 

Drewniane okna do domu są dość drogą inwestycją, dlatego, jeśli projekt domu rustykalnego wymaga tańszego rozwiązania, dobrym pomysłem będzie rama okna z materiału PVC. Takie okna należą do najtańszych możliwości stolarki okiennej, a mogą doskonale imitować prawdziwe drewno, dzięki specjalnym okleinom drewnopodobnym.

 

Nierzadko okna do domu w stylu wiejskim wyposażane są także w szprosy, które podkreślają tradycyjne budownictwo. Te szczebliny okienne nawiązują do dawnych rozwiązań szklarskich, które nie pozwalały na stworzenie jednego dużego okna. Obecnie szprosy są często wykorzystywane w projektach domów w stylu wiejskim, gdyż doskonale oddają klimat starej polskiej wsi. Spełniają one także wysoce ozdobną funkcję, dlatego doskonale uzupełniają projekty domów w stylu wiejskim.

Jak udekorować okna w domu w stylu wiejskim?

Każda aranżacja projektów domów w stylu rustykalnym powinna nawiązywać do piękna prostego życia na wsi. Doskonałym pomysłem na dekorację okna mogą być świeże bukiety polnych kwiatów lub wielobarwne wianki postawione na przestrzeni parapetu.

 

W żadnym projekcie domu rustykalnego nie powinno zabraknąć także firan. Firany rustykalne w ciepłych kolorach zakończone delikatnymi koronkami są niemal obowiązkowym elementem dla domu w wiejskim stylu.

 

W celu zapewnienia mieszkańcom domu w stylu rustykalnym większej prywatności, na okna można zamontować klasyczne rolety rzymskie z naturalnego materiału lub drewniane żaluzje. Oba materiały doskonale wpisują się w projekty domów w stylu wiejskim. Ich kolorystyka powinna być ograniczona do palety barw neutralnych lub nawiązywać do wzornictwa wiejskiego, np. kwiatowe wzory.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: