Dom stodoła – jak wyglądają projekty nowoczesnej stodoły?

1 grudnia 2021

Projekty domów w stylu nowoczesnej stodoły podbijają rynek mieszkaniowy. Szacuje się, że nawet co dziesiąta inwestycja budowlana w Polsce opiera się właśnie na projekcie typu stodoła. Popularność tego rozwiązania jest niebagatelna, dlatego w tym artykule odpowiemy szczegółowo na pytania: jak wygląda nowoczesna stodoła od zewnątrz i od wewnątrz, a także ile kosztuje dom stodoła.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Nowoczesna stodoła – cechy charakterystyczne projektów

Zacznijmy najpierw od odpowiedzi na pytanie, czym jest tzw. dom stodoła. Jest to projekt domu, którego inspiracją są stare zabudowy gospodarcze. Nowoczesne stodoły charakteryzują się prostotą bryły, która najczęściej ma kształt prostokąta i pokryta jest dwuspadowym dachem. Bardzo często dla zachowania prostoty elewacji w tym typie budownictwa wykonuje się dachy bezokapowe.

 

Konstrukcja domu nowoczesna stodoła jest bardzo prosta, lecz nowoczesnego charakteru budynku nadają liczne przeszklenia. Nierzadko elewacja domu w stylu nowoczesnej stodoły wykonana jest także z nietypowych materiałów, które odpowiadają projektom współczesnych typów budowy domu, np. drewniane lamele bądź betonowe bloczki.

 

Ostatnio bardzo popularnym materiałem stosowanym przy elewacji domów w stylu nowoczesnej stodoły jest opalane drewno metodą japońską. Jest to bardzo ekologiczna metoda, gdyż pozwala na stworzenie drewnianej elewacji bez konieczności zabezpieczania desek impregnatami bądź lakierami. Opalone drewno świetnie samo chroni się przed wilgocią, grzybami i pleśnią. Jest to jedno z bardziej nowoczesnych rozwiązań i istotnie wpływa na podwyższenie kosztów budowy domu.

Dom jak stodoła – wnętrze

We wnętrzu takich budynków stawia się przede wszystkim na otwartą przestrzeń. Nierzadko projekty domów nowoczesnej stodoły są parterowe bądź z użytkową antresolą nad salonem. Dom z antresolą w stylu stodoły to dobre rozwiązanie dla rodzin, gdyż umożliwia wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni bez konieczności powiększania metrażu budynku. Cechą charakterystyczną niezależną od projektu jest to, że nowoczesne stodoły mają bardzo wysoki strop.
Zdecydowana większość projektów domów w stylu nowoczesnej stodoły oparta jest na loftowych bądź minimalistycznych aranżacjach, w których wykorzystuje się dużo metali i drewna. Taka aranżacja odpowiada surowej bryle budynku na planie prostokąta.

Projekty domu stodoła – skąd bierze się ich popularność?

Projekty domu stodoła są popularne ze względu na kilka czynników.

 

Przede wszystkim jest to bardzo ekonomiczne rozwiązanie. Prosta bryła sprawia, że znacznie zmniejszają się koszt budowy domu. Co więcej, wiele firm oferuje budowę domów typu nowoczesna stodoła w konstrukcji szkieletowej. W takim przypadku czas realizacji projektu może zmniejszyć się nawet do dwóch lub trzech miesięcy, co znacząco obniża koszty pracowników.

 

W projektach budynków nowoczesnej stodoły stawia się także na ekologiczność. Duże przeszklenia domu stanowią nawet 30 proc. całej elewacji, a zdecydowana większość z nich umieszczana jest od strony południowej. Dzięki takiego rozwiązaniu do wnętrza domu nowoczesnej stodoły wpada wyjątkowo duża ilość światła, co znacząco zmniejsza koszty ogrzewania domu zimą. Warto zwrócić uwagę jednak na konieczność montażu dużych rolet bądź zasłon, gdyż latem duże przeszklenia mogą powodować przegrzewanie się powierzchni.

 

Projekty domów nowoczesne stodoły mają często bezokapowe dachy, co ogranicza straty ciepła, gdyż pozwala na szczelne połączenie izolacji termicznej dachu ze ścianą. Co więcej, bezokapowy dach również sprawia, że domy w stylu nowoczesnej stodoły charakteryzują się zdecydowanie większym doświetleniem pomieszczeń niż klasyczne projekty.

Jakie okna pasują do projektu domu typu stodoła?

Projekt stodoła najczęściej oparty jest na dużych panoramicznych oknach, które mają zapewniać duże doświetlenie wnętrz. Jeśli chodzi o materiał wykończeniowy okien, to bardzo często projektanci wybierają materiały, które są zgodne z elewacją. W przypadku drewnianych lameli najczęściej dopasowywane są drewniane okna, a jeśli charakter elewacji ma bardziej loftowy wymiar to popularne jest zastosowanie okien o aluminiowej ramie.

Ile kosztuje budowa domu stodoły?

Projekt domu w stylu nowoczesnej stodoły możemy kupić już za kilka tysięcy, a sam budynek możemy wybudować za około 220 000 zł. Koszty budowy domu typu stodoła są bardzo niskie, gdyż konstrukcja oparta jest na prostej bryle.

 

Co prawda, taki dom nowoczesna stodoła można wybudować z najdroższych materiałów i wówczas koszty budowy mogą wzrosnąć nawet kilkukrotnie.

Jak przekształcić budynek gospodarczy na mieszkalny?

Chcąc zamienić budynek gospodarczy na dom al’a nowoczesna stodoła, należy najpierw zgłosić taki zamiar do starostwa powiatowego bądź urzędu miasta wniosek o zmianę sposobu użytkowania obiektu.

Wśród załączników i szeregu danych należy przede wszystkim dodać:

 • oświadczenie, które potwierdza prawo do dysponowania nieruchomością,
 • rysunek i opis, który będzie określał położenie bryły budynku w stosunku do sąsiednich nieruchomości,
 • opis techniczny budynku,
 • ekspertyzę techniczną wykonaną przez osobę, która posiada odpowiednie uprawnienia budowlane,
 • zaświadczenie wójta/burmistrza/ prezydenta miasta o zgodności zmiany sposobu użytkowania budynku z planami zagospodarowania terenu.

 

W ciągu 30 dni powinniśmy otrzymać decyzję, czy można rozpoczynać projekt domu stodoły. Decyzja może być odmowna, jeśli:

 • zmiana stodoły na dom mieszkalny będzie wymagać innych robót, które wymagają pozwolenia na budowę,
 • przebudowa narusza plan zagospodarowania przestrzennego,
 • projekt domu stodoły może stwarzać zagrożenie lub spowoduje pogorszenie warunków środowiska lub/i zdrowotnych.
Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

 • Poznasz filozofię Internorm
 • Doświadczysz możliwości naszych produktów
 • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
 • • w salonie
 • • na budowie
 • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: