Dom pasywny

11 lutego 2013

Dom pasywny czyli właściwie jaki? A czym on się różni od tradycyjnego?
No i na pewno jest droższy od tradycyjnych …

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Dom Pasywny

Zakładamy, że posiadasz już idealną działkę oraz projekt pod budowę Twojego domu pasywnego. Teraz zapewne zastanawiasz się na co powinieneś zwrócić uwagę zaczynając swoją budowę. Według nas najważniejszym jest optymalne wykorzystanie dostępnej energii (darmowej) czyli minimalizowanie strat ciepła przy jednoczesnej optymalizacji zysków ciepła. Oczywiście pewnie już wiesz, że są trzy podstawowe warunki aby uznać Twój dom za pasywny:

– Zapotrzebowanie na ciepło grzewcze < 15 kWh/m2a

– Zapotrzebowanie  na energię pierwotną (ogrzewanie/ciepła woda/sprzęd AGD) < 120 kWh/m2a

– Wymiana powietrza przy teście ciśnieniowym n50 < 0,6 h-1, co oznacza, że przy różnicy ciśnienia wynoszącej 50 Pa strumień powietrza musi być mniejszy niż 60 % objętości budynku na godzinę.

Tyle w teorii. Cechami charakterystycznymi budynku pasywnego są więc:  maksymalna szczelność, jak najlepsza izolacyjność cieplna oraz wentylacja, która podobnie do okien odgrywa olbrzymią rolę. Świeże powietrze jest zasysane do domu przez rurę wentylacyjną umieszczoną pod ziemią, gdzie następuje jego wstępne ogrzewanie ciepłem z gruntu i kierowanie do instalacji odzysku ciepła. Tam za pomocą wymiennika ciepła energia cieplna zawarta w usuwanym powietrzu jest przekazywana do świeżego, odpowiednio filtrowanego zimnego powietrza.  W ten sposób ciepło zawarte w usuwanym powietrzu zostaje użyte ponownie, a nie bezpowrotnie utracone, jak to ma miejsce w przypadku tradycyjnej, intensywnej wentylacji.

Stamtąd powietrze jest kierowane do pomieszczeń mieszkalnych i rozdzielane za pomocą specjalnych dysz, dzięki czemu nie powstaje wrażenie przeciągu. Zużyte powietrze jest odsysane z pomieszczeń sanitarnych oraz kuchni, co zapobiega rozchodzeniu się zapachów po domu.

To co lubimy najbardziej

Okna do domu pasywnego: podwójna funkcja.  W domach pasywnych stolarka okienna pełni bardzo ważną rolę. Są dwa powody dlaczego tak uważamy. Po pierwsze, mimo dużej powierzchni szyb mogą zmniejszać straty ciepła, po drugie zaś dają możliwość pozyskiwania ciepła dzięki promieniowaniu słonecznemu. Termoizolacyjne okna Internorm wzorcowo spełniają te pozornie wykluczające się wymagania – dzięki temu w przypadku oszkleń termoizolacyjnych stosowanych w budownictwie pasywnym osiągane są współczynniki Ug nawet do 0,4 W/m2k (choć w przypadku naszych okien wystarczy już szyba o współczynniku Ug – 0,6 W/m2k, aby uzyskać współczynnik całego okna na poziomie Uw-0,8 W/m2k). Stosowane szyby posiadają dwie specjalne powłoki odbijające promieniowanie podczerowone, a przestrzenie międzyszybowe są wypełnione argonem lub kryptonem. Tym samym temperatury powierzchni szyb od wewnątrz są zbliżone do temperatury pomieszczenia i grzejniki pod oknami są zbędne.

Przy budowie okien do domów pasywnych podstawową rolę ogrywają zasady takie jak:

– oszklenie o wysokiej izolacyjności cieplnej

– jak najcieplejsze ościeżnice (najlepiej certyfikowane)

– certyfikat producenta na pasywny produkt

– termiczne ramki międzyszybowe

– fachowy montaż warstwowy w ociepleniu

– osłony okienne, które chronią przed przegrzewanie (jak na zdjęciu)

Inwestycja na wiele lat

Pamiętaj, że poza parametrami ważna jest również trwałość. W Internorm otrzymasz 10 – letnią gwarancję na powłokę zewnętrzną okna, jesteśmy przekonani, że produkty naszej firmy są długowieczne. Dodatkowo inwestując trochę więcej na starcie w dłużej perspektywie zyskujesz, ponieważ wykorzystanie darmowego ciepła pochodzącego z promieniowania słonecznego przez okna, a także ciepło oddawane przez urządzenia i mieszkańców jest wystarczające, ponieważ zapotrzebowanie na energię cieplną w domu pasywnym to tylko 10 % zapotrzebowania tradycyjnego domu.

Przy dzisiejszym postępie technologii koszty budowy domu pasywnego z roku na rok są coraz mniejsze – czego z pewnością nie można powiedzieć o kosztach ogrzewania. Dla przykładu wszystkie okna (25 modeli !) w ofercie naszej firmy mogą być bez żadnych zastrzeżeń stosowane w budownictwie pasywnym.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: