Dlaczego okna pasywne?

10 stycznia 2020

Jednym z najważniejszych obowiązujących trendów we współczesnym budownictwie jest energooszczędność. Coraz częściej decydujemy się na domy pasywne, ponieważ to inwestycja, która zwróci się przez lata w niższych rachunkach za ogrzewanie. Ważnym elementem budynku pasywnego są również pasywne okna. Czemu okna pasywne to dobry wybór?

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Czym są okna pasywne?

Dom pasywny to budynek, w którym zapotrzebowanie energetyczne jest ograniczone do minimum. Do ogrzania 1 metra kwadratowego powierzchni wystarczy przez cały sezon zaledwie 15 kWh, w porównaniu ze 120 kWh, jak w przypadku konwencjonalnego budownictwa. Choć postawienie domu pasywnego wiąże się z kosztami, inwestycja z pewnością się zwraca, a domownicy mogą cieszyć się doskonale ogrzanym wnętrzem przy minimalnym zużyciu energii.

W typowym budynku, jeżeli chodzi o straty ciepła, słabym punktem są drzwi i okna. To w ich obrębie powstają mostki termiczne, przed które ciepło przedostaje się na zewnątrz. Dom pasywny wyróżnia się zastosowaniem specjalnej stolarki okiennej i drzwiowej. Okna pasywne to takie, które wyróżniają się bardzo dobrą izolacyjnością, co pozwala na osiągnięcie niskiej przenikalności cieplnej.

Czemu okna pasywne to najlepszy wybór do współczesnego budownictwa?

Dzięki innowacyjnej konstrukcji i odpowiedniemu montażowi obecność okien pasywnych niweluje możliwość powstawania mostków termicznych w ich obrębie. Oznacza to niższe straty ciepła i lepszą izolacyjność domu. Według obowiązujących obecnie norm okna pasywne muszą charakteryzować się współczynnikiem utraty ciepła (Uw) wynoszącym mniej niż 0,8 W/m2K. Wiodący producenci dostarczają jednak swoim klientom okna legitymujące się wartościami współczynnika utraty ciepła na poziomie zbliżonym do 0,6 W/m2K! Jeśli zastanawiasz się, czemu okna pasywne to naprawdę godna rozważenia opcja, pomyśl o ekstremalnie niskich rachunkach za ogrzewanie przez następne kilkadziesiąt lat.

Nowoczesne rozwiązania w oknach pasywnych

Czemu okna pasywne mogą osiągnąć tak niską wartość współczynnika utraty ciepła? Stoją za tym rozwiązania proponowane przez producentów. Okna pasywne zazwyczaj wykonane są z PCV lub drewna (oraz zewnętrznej nakładki aluminiowej), ponieważ to właśnie te dwa surowce charakteryzują się najlepszą izolacją termiczną. Jednak ich zastosowanie nie jest oczywiście wystarczające. Pod względem utraty ciepła słabym punktem każdego okna jest szyba, dlatego standardem Internorm stały się okna trzyszybowe z kryptonem wypełniającymi komory pomiędzy szybami.

Kolejnym istotnym rozwiązaniem jest klejenie szyby do ramy okiennej na całym obwodzie, co zapobiega utratom ciepła, a jednocześnie utrudnia dostęp do wnętrza budynków ewentualnym włamywaczom. Samo szkło również musi posiadać wysoką izolację termiczną, a okna potrójne uszczelnienie, czyli trzy obwodowe uszczelki między skrzydłem a ościeżnicą. Ponadto, odpowiednia konstrukcja okien sprawia, że w słoneczne zimowe dni, wnętrze jest ogrzewane promieniami słonecznymi poprzez szybę (technologia SolarX+).

O pasywności instalacji okiennej decyduje także ich prawidłowy montaż. Sprawdzeni producenci i dystrybutorzy okien pasywnych wykonują go we własnym zakresie, bo tylko praca specjalistów daje gwarancję, że okna pasywne maksymalnie wykorzystają swój potencjał izolacji termicznej. Najlepsza metoda to montaż warstwowy w warstwie ocieplenia.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: