Jak przygotować okna na zimę?

6 września 2017

Na zimę przygotowujemy odpowiednio ogród i samochód. Również pewne elementy konstrukcyjne oraz wykończeniowe naszego domu tego wymagają. Należą do nich m.in. okna, które chronią budynek przed wymianą ciepła i napływem chłodu, ale też hałasem, a także zapewniają odpowiednie oświetlenie wnętrza. Co możesz dla nich zrobić, aby zimą spełniały jak najlepiej swoją rolę i nie wymagały napraw na kolejny sezon?

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Mycie i konserwacja okuć

Zanim nadejdzie prawdziwa zima, okna należy dokładnie umyć – zarówno szyby, jak też okucia. Niskie temperatury nie pozwalają na odpowiednią pielęgnację okien, dlatego nie zostawiamy tej czynności na ostatnią chwilę. Warto zastanowić się nad odpowiednim wyborem preparatu myjącego. Wiele osób używa mleczka myjącego o zasadowym pH. Jest to jednak zły wybór – mimo tego, że zasadowe pH skutecznie usuwa zabrudzenia to jest także szkodliwe dla powłoki antykorozyjnej okien, a ta zimą jest szczególnie ważna. Wybierajmy zatem specjalne preparaty do stolarki okiennej, które charakteryzują się neutralnym pH. Jeżeli okucia nie są bardzo zabrudzone, często wystarcza przetarcie ich wilgotną ściereczką.

Po umyciu okucia trzeba zabezpieczyć. W tym celu stosujemy olej do konserwacji okuć, którym smarujemy tylko części ruchome.

 

Zabezpieczenie uszczelek

Szyby, okucia, parapet – okno lśni! A pamiętasz o tym, aby z uszczelek również pozbyć się zanieczyszczeń? Mrozy powodują, że uszczelki często wysychają i przymarzają, a zatem oprócz tego, że podobnie jak okucia trzeba je umyć, to również dodatkowo zabezpieczyć specjalnym płynem przeznaczonym do pielęgnacji uszczelek. Dzięki niemu zapewnimy im elastyczność, zapobiegniemy uszkodzeniu oraz przedłużymy trwałość.

Kontrola i wymiana części

W celu zabezpieczenia okna przed mrozami trzeba przede wszystkim dokładnie sprawdzić wszystkie elementy okna. Pielęgnacja jest ważna, ale może się okazać, że konieczne będzie poczynienie dodatkowych kroków, aby zwiększyć skuteczność izolacji. Jeżeli uszczelki uległy deformacji, należy je wymienić. Wówczas oczywiście pomijamy etap ich mycia i konserwacji. Ważne jest, aby skontrolować docisk skrzydła do ramy, muszą one do siebie idealnie przylegać.

Wybór okna a jego sprawność zimą

O tym, jak sprawdzi się nasze okno zimą, w dużym stopniu decyduje jego jakość, czyli tak naprawdę już na etapie jego wyboru i montażu możemy zdecydować o skuteczności jego ochrony przed mrozami. Okno musi być szczelne, posiadać niski współczynnik przenikania ciepła, ale też powinno się je właściwie zamontować, np. za pomocą ciepłego montażu wykonanego przez specjalistów.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: