Czarne okna – wady, zalety, do czego pasują?

19 października 2021

Jeszcze kilkanaście lat temu projektanci wnętrz nie mieli zbyt dużego wyboru kolorystycznego w stolarce okiennej – dostępne były wyłącznie okna białe bądź drewniane. Jednak żywo rozwijające się futurystyczne projekty nowoczesnych budynków wymagały od producentów okien zmiany podejścia i właśnie dlatego w ostatnim czasie rynek zawojowały czarne okna. Jest to jeden z najnowszych trendów w budownictwie, który jest chętnie wykorzystywany w projektach nowoczesnych architektów.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Czarne okna w domu – wady i zalety

Niewątpliwą zaletą czarnych okien jest ich wyjątkowo oryginalny wygląd. Doskonale pasują one do futurystycznego domu o geometrycznej budowie bryły. Bezsprzecznie czarne okna budynków z zewnątrz robią po prostu dobre wrażenie, jednak jak to wygląda w przypadku aranżacji wewnętrznych?

 

Czarne okna PCV doskonale komponują się z aluminium, betonem i szarościami, dlatego z pewnością będą estetycznie uzupełniać projekty loftowe i industrialne, jednak mogą sprawiać problemy w przypadku klasycznych aranżacji wewnętrznych. W tej kwestii architekci wnętrz mają dość sporne zdania – jedna grupa uważa, że czarne okna na białej ścianie doskonale pasują do domów klasycznych w jasnych i beżowych odcieniach, zaś druga grupa uważa, że okna w czarnym kolorze będą zwracać na siebie zbytnią uwagę i zaburzać kompozycję barw neutralnych.

 

Decydując się na czarne okno, warto zwrócić uwagę na jego parametry. Czerń przyciąga światło, co może być szczególnie uciążliwe dla mieszkańców budynku latem. W takim przypadku dobrym pomysłem będą okna o zaciemnianych szybach, które ograniczą wpadanie światła.

 

Jak często trzeba myć czarne okna?

Bardzo częste pytanie, które zadają nasi klienci, dotyczy tego, jak wygląda utrzymanie w czystości czarnych okien? Rzeczywiście musimy przyznać, że okno czarne wymaga częstszej pielęgnacji. Na czerni zdecydowanie szybciej widać jakiekolwiek zabrudzenia, pyłki czy kurz dlatego należy je częściej przecierać wilgotną ściereczką. Pozostałe większe mycie przeprowadza się analogicznie jak w innych oknach.

Do jakiej elewacji pasują okna czarne PCV?

Tak jak wspomnieliśmy powyżej, czarne okna świetnie wyglądają szczególnie w nowoczesnych budynkach. Doskonale podkreślają one futurystyczne bryły.

 

Czarne ramy okienne najczęściej stosowane są z białą elewacją, gdyż doskonale podkreślają grę kontrastów. W bardziej odważnych projektach budynków można zobaczyć je także dość często w towarzystwie drewna, betonu czy marmuru.

 

Przy wyborze czarnych okien warto zwrócić uwagę jednak nie tylko na elewację budynku, lecz także na jego inne elementy. Do czarnych ram okiennych idealnie pasują czarne drzwi zewnętrzne, a także ogrodzenie czy dach w kolorze czerni.

Do jakich aranżacji wnętrz pasują okna w kolorze czarnym?

Czarne okna w domu z pewnością będą pasować do nowoczesnych wystrojów wnętrz, gdyż doskonale uzupełnią aranżacje oparte na kontrastach.

 

W przeciwieństwie do białych modeli ciemne ramy okienne rzucają się w oczy, dlatego przestają być tylko „zwykłą dziurą w ścianie”, lecz stają się charakterną dekoracją wnętrza. Są czymś więcej niż zwykłe okna, gdyż dają iluzję ogromnej ramy, w której świat za szybą staje się żywym obrazem.

Co wybrać – okna czarne czy antracyt?

W przypadku okien pasywnych dość często pojawia się pytanie, jakiego koloru ramy lepiej wybrać – antracytowe czy czarne? Oba modele mają swoje wady i zalety, dlatego w celu podjęcia przemyślanej decyzji, warto zastanowić się nad charakterystyką obu towarów.

Czarne okna będą wyglądać bardziej elegancko i nowocześnie, jednak będą także wymagać częstszego czyszczenia, a także będą bardziej przyciągać słońce. Antracytowe modele ram okiennych zdecydowanie jest prościej utrzymać w pozornej czystości, lecz nie wyglądają one tak efektywnie.

Na korzyść antracytu przemawia także cena obu produktów, gdyż większość producentów wśród swojej oferty ma modele antracytowym ram, natomiast czarne okna są w Polsce wciąż dość ciężko dostępne, co przekłada się na ich wyższy koszt zakupu. Szczególnie drogie są czarne okna ze szprosami, które wciąż są wyjątkowo ciężko dostępne na polskim rynku.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: