Co powinieneś wiedzieć o oknach, zanim dokonasz zakupu

8 września 2017

Wybór okna to ważna decyzja, przed podjęciem której staje w pewnym momencie każdy z nas. Bagatelizowanie znaczenia tego elementu budynku może spowodować, że sami narazimy siebie na dodatkowe koszty związane z eksploatacją budynku i wymianą okien po stosunkowo krótkim czasie od ich zakupu. Okna pełnią wiele funkcji, różnią się od siebie pod względem formy, konstrukcji, materiału oraz wielkości. Wiedza na ich temat jest podstawą gwarantującą skuteczność wyboru

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Ucieczka ciepła – jak jej zapobiec?

Czy wiesz, że przez okna tracimy od 15 do 25% ciepła, a w mieszkaniach w blokach nawet 45%? To imponujące wartości, które powinny zwrócić naszą uwagę na jeden z parametrów okien, którym jest współczynnik przenikania ciepła oznaczony symbolem U. Im jest on niższy, tym skuteczność ochrony przed wymianą ciepła z otoczeniem jest większa. Do 1 stycznia 2017 roku zgodnie z obowiązującymi zasadami Uw nie mogło być wyższe niż 1,3 W/(m²·K). Obecnie jednak wartość ta jest inna i musi wynosić poniżej 1,1 W/(m²·K). Celem takich zmian było zwiększenie energooszczędności budynków, co przekłada się zarówno na oszczędność kosztów eksploatacji budynku, jak też większą troskę o środowisko naturalne.

Zdarza się jednak, że na karcie produktu wartość U oznacza jedynie wartość, która odnosi się do  do szyby lub ramy. Sprawdź, zanim dokonasz wyboru.

Okna trwałe i stabilne

Czy wiesz, że profile okienne mogą ulegać odkształceniom? W wyniku wpływu czynników zewnętrznych, głównie silnego wiatru, może dojść do tego zjawiska. Jest ono powszechnie spotykane przy oknach o małej sztywności. W konsekwencji, dochodzi również do utraty szczelności, a takie okna należy natychmiast wymienić, gdyż drastycznie podnoszą zużycie energii w budynku.

O tym, jak sztywne są okna, informuje nas klasa profili, która oznaczona jest symbolami A, B i C. Najsztywniejsze są okna o profilach klasy A, ich ścianki mają grubość przynajmniej 3 mm. To gwarancja stabilności i sztywności.

Drewno, PCV czy aluminium

Duże znaczenie dla trwałości oraz wytrzymałości okien, a także ich wyglądu ma materiał, z jakiego zostały wykonane. Okna drewniane charakteryzują się niezwykłym urokiem, a także naturalnym pięknem. Wymagają jednak regularnej konserwacji w celu zabezpieczenia ich przed działaniem deszczu, słońca, niskich i wysokich temperatur. Wychodząc naprzeciw takim problemom, producenci proponują okna drewniano-aluminiowe.

Okna PCV z kolei są wzmacniane profilami stalowymi, co nadaje im trwałości i wydłuża żywotność. Wyróżnia się stabilnością i łatwością w pielęgnacji. Okna PCV-aluminiowe to nowoczesne podejście do stolarki okiennej. Wykazują wysoką odporność na wpływ czynników zewnętrznych oraz zachwycają swoim modnym wyglądem.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: