Co musisz wiedzieć o oknach pasywnych

8 czerwca 2016

W Europie zachodniej okna pasywne to standard, a jak sytuacja przedstawia się w Polsce? Co musisz wiedzieć przed zakupem okien pasywnych? Z czym wiąże się wyższa cena za pasywne okna? Dlaczego jakość jest warta swojej ceny?

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Dlaczego warto zainwestować w okna pasywne?

Większość energii cieplnej (ok. 25%) wydostaje się z domu przez okna i drzwi. Im są one szczelniejsze, tym wolniej wychładza się jego wnętrze. Okna o szczególnie dobrej termoizolacyjności (czyli o Uw mniejszym niż 0,8 W/m²K) uznaje się za pasywne. Nieco gorszymi parametrami (od 1 W/m²K do 0,8 W/m²K) cechują się okna energooszczędne. Zastosowanie któregokolwiek z tych dwóch typów sprawia, że straty ciepła maleją, a wraz z nimi – wydatki na surowce grzewcze.

Zakup okien pasywnych nie jest więc marnotrawstwem pieniędzy, jak twierdzą niektórzy, ponieważ poniesiony koszt z czasem zaczyna się zwracać. Przeglądając oferty poszczególnych producentów trzeba jedynie pamiętać o tym, że pasywność danego modelu powinna zostać poświadczona certyfikatem Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego lub przez jedną z podobnych placówek, znajdujących się np. w Darmstadt. Jeśli dany sprzedawca nie jest w stanie okazać takiego dokumentu, prawdopodobnie stara się oszukać klienta.

 

Nowoczesna konstrukcja jako warunek konieczny

Konstrukcja okien pasywnych musi być doskonale przemyślana. Przede wszystkim powinny mieć co najmniej
potrójne oszklenie, ponieważ trzecia szyba istotnie wpływa na termoizolacyjność. Podobnie jak budowa profilu – jeżeli ścianki profilu są grube i masywne (nawet jeżeli jest to profil 5 komorowy PVC), znaczy to, że trafiliśmy na okna bardzo dobrej jakości. Nie jest to prawda, że im więcej komór ma profil tym lepiej (lub jest cieplejszy), gdyż to grubość ścian w profilu ma istotne znaczenie pod względem nośności, oraz stabilności konstrukcji.

Uszczelka jako newralgiczny punkt izolacyjny

Kolejnym niezwykle ważnym elementem są uszczelki. W tym przypadku sprawdza się zasada „im więcej, tym lepiej”, ponieważ to one stanowią newralgiczny punkt styku ramy ze skrzydłem, oraz kluczowy element izolacyjny przy zamkniętych oknach. Jeżeli okna posiadają jedną uszczelkę, należy je odłożyć na półkę i wyjść z salonu.

Czym jeszcze charakteryzuje się konstrukcja okien pasywnych?

Internorm, opracował szereg autorskich rozwiązań, które mają na celu poprawę termoizolacyjności. Jednym z tych rozwiązań jest na przykład technologia FIX-O-ROUND, oznacza to, że pakiet szybowy jest wklejony w skrzydło lub ramę (w przypadku przeszkleń stałych) na całym obwodzie. Wpływa to pozytywnie na stabilność ramy, oraz istotnie poprawia termoizolacyjność. Niestety większość firm stosuje elementy dystansowe pod pakietami szybowymi, gdzie powstaje szczelina, która stanowi spory most termiczny, co nie wpływa korzystnie na utrzymanie ciepła w domu. Jeśli zaś chodzi o same szyby, liczy się nie tylko ich ilość, ale również typ.

Rodzaje szklenia, oraz specyfikacja powłok

W oknach Internorm stosuje się w standardzie oszklenie z powłoką LIGHT, która wpływa na poprawę współczynnika termoizolacyjności. Drugą z opcji jest możliwość zastosowania powłoki SOLAR+, która nieznacznie obniża termoizolacyjność (-13.75%) natomiast poprawia (+20%) współczynnik zachowania ciepła z energii słonecznej wewnątrz pomieszczeń.

Jak działają pakiety szybowe SOLAR+ w praktyce?

1. Utrata ciepła, wartość “U”
2. Energia słoneczna odbita do otoczenia
3. Szyba z powłoką SOLAR+
4. Szyba bez powłoki
5. Szyba z powłoką niskoemisyjną
6. Wartość “G”, pozyskana energia słoneczna
7. Energia cieplna odbita do wewnątrz

Nakładka aluminiowa, jej właściwości

Innym rozwiązaniem powszechnie stosowanym przez Internorm jest zewnętrzna nakładka aluminiowa. Rozwiązanie zostało dopracowane do perfekcji, począwszy od lakieru po dokładność izolacji drewna i PVC. Pod nakładką znajduje się materiał powszechnie znany jako styrodur, czyli polistyren ekstrudowany (XPS) wykazujący stopień izolacyjności na poziomie 0,034 W/(m·K) (przy 0°C), co oznacza, że firma Internorm rozwiązała odwieczny problem związany ze słabą izolacyjnością ram, oraz skrzydeł okiennych w bardzo kreatywny i skuteczny sposób.

Najistotniejszym zadaniem nakładki aluminiowej jest przyjmowanie warunków atmosferycznych, tak by Drewno czy PVC były oddzielone od tychże czynników, jako materiały słabiej reagujące na skoki temperatury, deszcz, śnieg, oraz pozostałe ostre warunki klimatyczne.

Istota izolacji przed wilgocią w kwestii okien drewniano-aluminiowych

Można jeszcze wspomnieć ciekawostkę w jaki sposób lider rynku okiennego rozwiązał kwestię odwodnienia i ochrony drewna. Internorm zaprojektował uszczelkę, która prowadzi odwodnienie w taki sposób by nie było możliwości dopuszczenia wody do drewnianej ramy okiennej. Nowatorskie rozwiązanie w jednym kawałku stanowi jednocześnie pierwszą, oraz drugą z trzech uszczelek w oknie. Mamy więc doskonałą – potrójną ochronę przed chłodem, hałasem, oraz dodatkową termoizolacyjność.

Bezpieczeństwo

Okna Internorm słyną nie tylko z pasywności, ale również z najwyższej klasy bezpieczeństwa. W oknie KF500 zastosowano pierwszą na świecie technologię ryglowania okna, a nie jak do tej pory standardowy system okuć okiennych, co spowodowało przyznanie certyfikatu zabezpieczeń RC2 w standardzie wyposażenia okna Internorm KF500. Pozostałe systemy mają w standardzie zamontowany trzpień antywłamaniowy, natomiast na liście opcjonalnego wyposażenia znajdują się klamki z kluczykiem, szyby antywłamaniowe, czy kontaktrony.

Wygląd

Nie mniej ważny jest wygląd – również pod tym względem Internorm dąży do perfekcji: ukryte okucia, cztery różne dostępne style okien, oraz dziesiątki różnych kolorów w wielu paletach barw i wzorów sprawiają, że okna Internorm przekonują do siebie nie tylko doskonałymi parametrami technicznymi, ale także wyjątkowo eleganckim designem.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: