Bauhaus styl i jego wyznaczniki

2 marca 2022

Bauhaus styl zapoczątkowała reforma szkolnictwa artystycznego. Dopiero z czasem zaczęto go postrzegać jako styl aranżacyjny, w którym zatarto granice między rzemiosłem, techniką oraz sztuką.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Bauhaus styl – podstawowe cechy

Nieformalne cechy stylu Bauhaus to przede wszystkim:

 • zastąpienie ornamentu przez atrakcyjne i mniej lub bardziej finezyjne faktury oraz formy;
 • umiłowanie geometrycznych kształtów i prostoty – w przypadku mebli;
 • zwrot w kierunku minimalizmu;
 • funkcjonalizm wnętrz i jasna kolorystyka;
 • akcentowanie społecznego przeznaczenia architektury – podstawowe założenie, jakie w tym wypadku obowiązuje, jest takie, że odpowiednio zaaranżowana przestrzeń może w konkretny sposób oddziaływać na człowieka (na jego myślenie oraz zachowanie).

Bauhaus styl to dowód na to, że kształtując przestrzeń, można równocześnie modelować  (w skali mikro) społeczne życie człowieka.

 

Bauhaus design – jak w praktyce można go zaimplementować do polskich wnętrz?

Bauhaus design wymaga nieco wysiłku oraz inwencji, ale z pewnością warto, gdyż finalnie można uzyskać atrakcyjne pod względem wizualnym oraz funkcjonalnym wnętrze. Od czego zacząć? Z pewnością przydadzą się unikatowe meble – najlepiej takie o geometrycznych wzorach. Obecnie produkuje się je także i w Polsce, nie trzeba ich więc sprowadzać z zagranicy. Poza nimi warto zaopatrzyć się w krzesło Bauhaus, a jeśli lubi się czytać w domowym zaciszu, to nieodzowny będzie również fotel Bauhaus.

Warto pamiętać także i o tym, że cały styl Bauhaus często jest kontrastowy. Stąd też nie trzeba się bać mocnych i wyrazistych zestawień – takich jak np. połączenie ze sobą elementów błyszczących oraz stonowanych, matowych. Surowe wykończenia (np. ścian) także są mile widziane. Ważne, żeby finalnie przestrzeń była nieszablonowa, by przyciągała i sprawiała, że chce się w niej przebywać.

Designerskie przedmioty użytkowe powinny zagrać pierwsze skrzypce. Na pewno nie można ich ze sobą łączyć w sposób przypadkowy, bo w ten sposób łatwo o dysharmonię i o nieład, a nie o to tu przecież chodzi. One są tak ważne także i z tego powodu, że poza funkcjami praktycznymi, użytkowymi, będą także pełniły te estetyczne.

Szarość, biel i beż to kolory, które zawsze się dobrze sprawdzą jako barwa ścian. Dzięki nim przestrzeń będzie się wydawała większa, a oprócz tego do ścian w tych kolorach łatwiej dobrać elementy wyposażenia. Żeby tego rodzaju bezpieczną i w znacznej mierze przewidywalną przestrzeń nieco ożywić, warto sięgnąć po kolory bardziej odważne albo nawet i te krzykliwe. Granat i czerwień pod tym względem sprawdzą się wręcz idealnie.

Bauhaus styl – jak go odróżnić od pozostałych?

Z tym nie ma większego problemu, gdyż zaprojektowano meble, które dla tego konkretnego stylu są wręcz emblematyczne. Ich sztandarowe przykłady to np. proste i funkcjonalne krzesła Bauhaus: LC-2 („petit confort”) i wariant  LC-3 („grand confort”).

Warto dopowiedzieć, że współczesne minimalistyczne meble także sprawdzają się w tym konkretnym wypadku. Skórzane obicia również są dobrze widziane. Z kolei, gdy ktoś lubi bazować na oryginałach z epoki, to warto poszukać kozetek, ponieważ to właśnie one były inspirowane tak popularnymi niegdyś szezlongami LC-4 (w oryginale autorstwa Le Corbusiera).

Szklane i proste stoliki także będą odpowiednie. Obok nich mogą się znaleźć geometryczne pufy. Na ścianach warto zawiesić obrazy. Poza plakatami, które w sposób mniej lub bardziej bezpośredni nawiązują do stylu Bauhaus, równie dobrze będą się prezentowały abstrakcje oraz martwa natura. Kluczowe jest to, żeby z elementami dekoracyjnymi nie przesadzić, bo umiar i funkcjonalność, to główne wyznaczniki tego dekoracyjnego podejścia.

Jak zaprojektować wnętrze Bauhaus design?

W tym stylu to wnętrze ma być dla człowieka, a nie na odwrót. I tego rodzaju przesłanie trzeba mieć na względzie na wszystkich etapach urządzania każdego z pomieszczeń w stylu Bauhaus. Proste i kubistyczne formy powinny dobrze współgrać ze światłem i z dobrze rozplanowaną wolną przestrzenią. Jej zagracenie zniweczy całość – stąd też z urządzaniem takich pomieszczeń nie można się spieszyć.

Zanim przystąpi się do aranżowania wnętrza w stylu Bauhaus, należy przejrzeć gotowe propozycje różnego rodzaju projektów i później na ich podstawie ustalić, co chce się skopiować, a co zrobić inaczej – dostosować do własnych oczekiwań, upodobań, czy też wymagań. Na pewno warto wymienić stare okna na nowe, które będą od nich większe. Dzięki temu zyska się więcej światła i będzie można powiesić odpowiednio dopasowane (do innych elementów wyposażenia) zasłony. Okna w stylu Bauhaus nadadzą wnętrzu niepowtarzalny klimat, zwłaszcza jeśli dominującym kolorem ram będzie czerń, antracyt lub aluminium. Tego typu zmiana nie musi jednak wiązać się z wymianą okien. Można zdecydować się na oklejenie ram specjalnymi foliami w kolorze odpowiadającym designowi Bauhaus zastosowanemu w danym wnętrzu. Doskonałą opcją sprawiającą, że aranżacja pomieszczenia w tym stylu będzie kompletna, jest zakup żaluzji i zasłon w klasycznej formie.

Bauhaus styl może podlegać zmianom

Wiele osób obawia się, że zdecydowanie się na jeden konkretny dekoratorski styl jest zbyt ryzykowne, bo za kilka albo kilkanaście lat będą potrzebne zmiany, a to będzie się wiązało ze znacznymi kosztami. Nie do końca jest to prawda i wcale nie musi tak być. Przede wszystkim przearanżowanie wnętrza wcale nie musi być drogie. Czasem wystarczy zmienić tylko niektóre z detali: wymienić obicia mebli, przemalować ściany i np. zmienić zasłony.

Równie dobrze pod tym względem sprawdza się zmiana położenia poszczególnych mebli – ponadto można je nieco „podrasować” – celowo postarzyć, inaczej pomalować i zmienić np. uchwyty. W taki prosty i nienadwyrężający zbytnio domowego budżetu sposób, uda się odmienić i odświeżyć wnętrze.

Oczywiście nie wszystkie pomieszczenia muszą przez cały czas nawiązywać i reprezentować ten sam sposób urządzania domu, czy też mieszkania. Równie dobrze, niektóre z nich mogą zostać odmienione – najszybciej sprawdzi się w tym wypadku minimalizm, który ma ze stylem Bauhaus wiele wspólnego. Wówczas wystarczy poszukać nowych geometrycznych mebli i ciekawych (np. metalowych i szklanych) dodatków. Naturalne tworzywa (np. wiklina, len) dopełnią całości.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

 • Poznasz filozofię Internorm
 • Doświadczysz możliwości naszych produktów
 • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
 • • w salonie
 • • na budowie
 • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: