Balustrada francuska – charakterystyka, wady i zalety

8 grudnia 2021

Balkon francuski, który niegdyś był głównie elewacją barokowych pałaców oraz francuskich kamienic, wraca do łask w najnowszych trendach architektonicznych. Coraz więcej architektów dużych projektów budowlanych decyduje się na francuski balkon, który w minimalistyczny sposób dodaje uroku elewacji. Jak wygląda takie rozwiązanie architektoniczne i co warto o nim wiedzieć przed decyzją o uwzględnieniu takiego elementu w projekcie?

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Co to jest balkon francuski?

Balkon francuski znany jest także jako portfenetr. Jest to bardzo specyficzny balkon, który składa się wyłącznie z dużego okna i balustrady. Nie posiada on więc dodatkowych metrów, które pozwalałyby wyjść na zewnątrz. Z tego względu niektórzy projektanci uważają, że jedyną prawidłową nazwą jest właśnie portfenetr, która jest połączeniem dwóch francuskich słów porta (drzwi) i fenetre (okno).

 

Balkon francuski był typowym elementem architektury pałacowej z XVII i XVIII wieku. W późniejszych okresach był on bardzo często wykorzystywany do ozdoby francuskich kamienic, a w ostatnim czasie zyskuje na popularności, dzięki powszechnemu zainteresowaniu deweloperów tanimi i efektownymi przeszkleniami.

Z czego mogą być wykonane balustrady balkonu francuskiego?

Barierka francuska może być wykonana z przeróżnych materiałów, dlatego o jej ostatecznym wyglądzie zwykle decyduje styl budynku. W przypadku klasycznych budynków popularny jest balkon francuski drewniany. Balustrady francuskie nowoczesne dość często wykonane są ze szkła bądź z aluminium, a w przypadku pałacowych aranżacji ozdobne barierki nierzadko tworzone są ze stali.

 

Co ważne, balustrada francuska szklana nie jest w Polsce regulowana przepisami prawnymi, jednak ze względów bezpieczeństwa lepiej wybrać szkło typu bezpiecznego, które zapewni wyższą wytrzymałość na uderzenia mechaniczne.

Balustrada francuska – wady i zalety

Jak każde rozwiązanie tak i balkon francuski ma swoje wady i zalety. Właśnie dlatego przed zdecydowaniem się na taki architektoniczny element warto rozważyć wszelkie za i przeciw, bo w niektórych przypadkach okno balkonowe w stylu francuskim może okazać się kompletną klapą.

 

Zalety balkonu francuskiego:

  • estetyczny wygląd – do niekwestionowanych zalet balustrad typu francuskiego można zaliczyć ich walory estetyczne. Bezsprzecznie balkon francuski może znacząco poprawić wygląd elewacji. Co więcej, dodatkowe barierki za oknem umożliwiają umieszczenie roślin dekoracyjnych. Okno, w którym zawisną ozdobne kwiaty będzie pełnić funkcję dekoracyjną zarówno dla elewacji, jak i dla wnętrz pomieszczeń.
  • doświetlenie wnętrz – ze względu na to, że portfenetr ma bardziej charakter „drzwi na zewnątrz” niż okna, to doskonale doświetla wnętrze. Słoneczne światło ma szansę wpaść dalej do pomieszczenia.
  • optyczne powiększenie przestrzeni – balkon w stylu francuskim sprawia, że pomieszczenia wydają się wyższe oraz bardziej przestronne (w przypadku pomieszczeń o podłużnym kształcie).
  • niska cena – ze względu na to, że balkon francuski nie wymaga tradycyjnej konstrukcji balkonowej, to jego cena jest zdecydowanie niższa niż w przypadku klasycznych rozwiązań.

Wady balustrady w stylu francuskim:

  • brak dodatkowej powierzchni typowej dla tradycyjnego balkonu – balkon francuski to tak naprawdę duże okno z balustradą, dlatego decydując się na takie rozwiązanie rezygnujemy z dodatkowego miejsca na kwiaty czy meble balkonowe.

Przepisy budowlane dotyczące balkonów francuskich

Do 2002 roku posiadanie balkonu francuskiego było nieuregulowane prawnie. Dopiero Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia określiło jasno przepisy dot. takiej zabudowy. Według rozporządzenia balkony francuskie mogą być montowane w kondygnacjach, które są położone powyżej 12 metrów, lecz nie wyżej niż 25 metrów nad terenem. Co więcej, przepisy określają jasno także, jaki próg powinien być postawiony przed barierką balkonu – jego wysokość musi mieć co najmniej 0,15 metra.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: