Zaparowane szyby, skąd się biorą?

Zaparowane szyby okienne to powód do niepokoju w wielu domach i mieszkaniach. Problem ten jest szczególnie dotkliwy w sezonie jesienno-zimowym i wiosną, kiedy temperatura na zewnątrz jest niższa. Aby skutecznie walczyć z tym zjawiskiem, warto zadać sobie pytanie: skąd biorą się zaparowane szyby?

Zaparowane szyby okienne to powód do niepokoju w wielu domach i mieszkaniach. Problem ten jest szczególnie dotkliwy w sezonie jesienno-zimowym i wiosną, kiedy temperatura na zewnątrz jest niższa. Aby skutecznie walczyć z tym zjawiskiem, warto zadać sobie pytanie: skąd biorą się zaparowane szyby?

Nieodpowiednia wentylacja

Zaparowane szyby nie muszą wcale świadczyć o wadach okna ani o nieprawidłowościach montażu. Najczęściej przyczyną osadzania się rosy na szybach jest niewystarczająca wymiana zużytego powietrza. Jest to zjawisko zupełnie naturalne. Kiedy nadmiar wilgoci nie jest prawidłowo odprowadzany, para wodna skrapla się na oknach. W takim przypadku należy najpierw sprawdzić wentylację w pomieszczeniach, w których dochodzi do nadmiernego „pocenia się” szyb. Szczególnie dotyczy to pomieszczeń, najbardziej narażonych na działanie wilgoci, czyli kuchni i łazienki. Warto pamiętać, że wilgotność pomieszczeń podwyższają takie codzienne czynności, jak: kąpiel, gotowanie, suszenie prania w domu, uprawa roślin doniczkowych czy domowe akwarium. Dobrze działające kratki wentylacyjne, które odprowadzają nadmiar wilgoci i częste wietrzenie pomieszczeń, na pewno rozwiążą problem.

Zaparowane szyby w nowym domu

Z problemem zaparowanych okien często borykają się właściciele nowych domów. Dlaczego? Przyczyną nadmiernej wilgotności powietrza w nowo wybudowanych pomieszczeniach jest w tym wypadku proces „oddychania” świeżo wybudowanych ścian i stropów. Dodatkowo podniesieniu poziomu pary wodnej w powietrzu sprzyjają prowadzone prace remontowe, takie jak tynkowanie czy malowanie. Zwykle potrzeba około roku, aby dom wystarczająco wysechł. W bardziej ekstremalnych wypadkach zaparowane szyby są skutkiem źle zaizolowanych murów lub mostków termicznych, powstających na styku okna z murem. Wtedy konieczne jest wyeliminowanie problemu przez fachowców.

Jak zapobiegać parowaniu okien?

Aby w naszym domu nie parowały okna, powinniśmy jak najczęściej wietrzyć mieszkanie, w celu zapewnienia odpowiedniej wymiany powietrza. Dopływ świeżego powietrza do pomieszczeń możemy zapewnić przez zastosowanie nawiewników oraz systematyczne rozszczelnienia i uchylanie okien. Zwykle zaleca się uchylanie okien na 5 do 10 minut dziennie. Dodatkowo w sytuacji nadmiernego zawilgocenia (kąpiel, gotowanie lub suszenie prania) należy dodatkowo przewietrzyć pomieszczenie.

Gdy spada temperatura na zewnątrz, niechętnie wietrzymy pomieszczenia w obawie o nadmierne straty energii. W tym przypadku dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie nawiewników lub zdecydowanie się na okna wyposażone w wywietrznik z wymiennikiem ciepła, który sprawi, że straty energii przy wietrzeniu będą minimalne. Więcej o tym rozwiązaniu dowiedzą się Państwo tutaj! 

Wybrałeś pasywne okna
i drzwi dla siebie?

Zamów wycenę lub zadzwoń 801 889 987 Zadzwoń teraz (801 88 99 87)

Używamy cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że zgadzasz się używać wszystkich plików cookies na stronie Internorm. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Polityka prywatności