Styl romantyczny w sypialni – jak go wykreować?

Sypialnia to miejsce, w którym styl romantyczny bardzo dobrze się sprawdzi. W tym pomieszczeniu można sobie pozwolić na więcej – wybrać kwieciste dodatki i zdecydować się na duże okna z długimi np. welurowymi zasłonami. Jest to przede wszystkim prywatna przestrzeń, do której mało osób ma wstęp. Z tego względu sypialnia w stylu romantycznym może w pełni oddawać naturę i charakter osób w niej sypiających.

Styl romantyczny buduje się etapowo

Najlepsze efekty uda się uzyskać wtedy, gdy elementy stałego wyposażenia oraz wszystkie dodatki będą stanowiły harmonijną całość. Akurat w tym pomieszczeniu światło pełni bardzo ważną rolę. Stąd też warto zadbać o to, żeby znajdujące się tam okna były duże i wykonane z solidnych materiałów (np. z drewnianą obudową). Jeśli jest taka możliwość, to należy zdecydować się na okna dachowe, bo dzięki nim będzie można podziwiać rozgwieżdżone niebo, a chyba trudniej o coś bardziej romantycznego.

Do okien trzeba dobrać zasłony albo rolety. Kwieciste wzory bardzo dobrze przełamią bladość matowych ścian i drewnianej podłogi. Każda romantyczna sypialnia powinna być przytulna. Ten efekt uda się osiągnąć dzięki dywanowi albo wykładzinie. W ich przypadku najlepiej sprawdzą się stonowane i spokojne kolory – takie jak np.: szarość albo blady beż.

Meble również nie powinny być przypadkowe. W kwestii zachowania stylu romantycznego bardzo dobrze będzie się prezentowało łóżko z baldachimem. Poza nim warto zdecydować się na dwie niewielkie nocne szafki oraz na komodę. W celu ocieplenia tego rodzaju wnętrza można wybrać meble wykonane z wikliny. Jeśli preferuje się trwalsze materiały, to lepiej zdecydować się na te, które powstały z drewna dębowego albo bukowego.

okna w stylu Glamour 

Jak urządzić romantyczną sypialnię?

Bez motywu przewodniego się nie obędzie. A trzeba pamiętać o tym, że cechy stylu romantycznego w znacznej mierze kreujemy sami, bo czym innym jest literacki kanon, a czym innym domowe wnętrze. Ono zawsze rządziło się zupełnie innymi prawami.

  • Wcale nie trzeba stawiać na mniej lub bardziej jaskrawy róż. Zamiast niego równie dobrze sprawdzą się liliowe albo fioletowe odcienie.
  • Jaskrawy może być pojedynczy element (np. obraz, klosz na lampie) – i to w zupełności wystarczy.
  • Styl romantyczny odwołuje się do wyobraźni i do zmysłów. Właśnie dlatego tak ważne są detale – pościel, zasłony, dodatkowe poduszki, bibeloty i świeże kwiaty.
  • W tym stylu dominować może drewno, bo ono przywołuje pozytywne skojarzenia, jest trwałe, dobrze pachnie i bardzo łatwo je dostosować do własnych preferencji. Wcale nie trzeba od razu kupować nowych mebli – równie dobrze można przemalować starą komodę i wymienić w niej uchwyty (kolor złoty będzie idealny).
  • Na targu ze starociami można poszukać  świeczników, haftowanych poszewek, ramek na zdjęcia albo obrazów. Dzięki nim wnętrze zyska niepowtarzalny urok i nie będzie zawierało żadnych seryjnych „marketowych” dodatków.
  • Kwiaty również są bardzo ważne. Poza tymi świeżymi warto postawić na doniczkowe. Idealne będą różowe storczyki, rozłożyste skrzydłokwiaty i liliowe kalanchoe. Zamiast zostawiać je w plastikowych doniczkach, lepiej je przesadzić do tych glinianych. Ten naturalny materiał bardzo dobrze wkomponuje się w romantyczny styl całego wnętrza.

 romantyczna sypialnia z łazienką

Romantyczna sypialnia o każdej porze roku może być inna

Z uwagi na to, że za romantyzm odpowiadają dodatki, bardzo szybko można przearanżować całe wnętrze. Nowa pościel, zasłony i klosze na lampy sprawią, że znowu będzie ciekawie oraz intrygująco. Poza meblami i bibelotami warto także zainwestować w zapachy – np. te bardziej orientalne. Świece zapachowe i kadzidełka będą jak znalazł. Dla patery na owoce także powinno się tam znaleźć miejsce. Z kolei na komodzie można od czasu do czasu wymienić w ramkach zdjęcia i postawić tam nowe pamiątki z podróży czy wyjątkowych wydarzeń z życia.

Okno w sypialni romantycznej stanowi – zaraz po łóżku – centralny punkt pomieszczenia. Z tego względu powinno być należycie ozdobione. Dekoracje okna również można dostosowywać do panującej za nim pory roku. W zimę mogą to być drobne lampki czy latarenki w towarzystwie typowo świątecznego stroika, a na wiosnę bukiet forsycji lub bazi. Latem natomiast warto postawić na lekką aranżację okna w postaci zwiewnej firanki i wydających subtelne dźwięki drewnianych dzwoneczków. Na jesienną chandrę pomogą na pewno ozdoby okna w postaci bukietu z pięknych kolorowych liści i pachnących kłosów zbóż.

 

Wyślij zapytanie Okna i drzwi pasywne

Używamy cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że zgadzasz się używać wszystkich plików cookies na stronie Internorm. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Polityka prywatności