Rodzaje nawiewników okiennych

Świeże powietrze, wolne od zanieczyszczeń, wilgoci i nadmiaru dwutlenku węgla doskonale wpływa na nasze zdrowie, sen i wypoczynek. Dlatego tak bardzo ważne jest wietrzenie domu. Współczesne okna pozwalają wietrzyć pomieszczenia efektywnie bez zbędnej straty ciepła i konieczności otwierania skrzydeł. Jakie rodzaje nawiewników okiennych są dostępne na rynku? Na co zwrócić uwagę wybierając system wentylacji?

Wentylacja przy pomocy nawiewników w oknie

Nowoczesne okna bardzo często są wyposażone w innowacyjne nawiewniki okienne. Wśród nich możemy wymienić między innymi automatyczne nawiewniki higrosterowane, które są wyposażone w czujniki wilgoci. Poziom otwarcia nawiewnika i natężenie jego pracy są ściśle zależne od wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Nieco inaczej działają automatyczne nawiewniki termostatyczne. Dopływ powietrza  jest ograniczony pod wpływem spadającej temperatury na zewnątrz budynku. Przepływ powietrza jest także regulowany poprzez różnicę ciśnień. Oczywiście obok takich rozwiązań wciąż funkcjonują nawiewniki automatyczne sterowane ręcznie bądź programowane czasowo.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem są okna wyposażone w nawiewniki z pasywnym wymiennikiem ciepła, który spotkamy między innymi w oknach Internorm. Wentylacja odbywa się wówczas z odzyskiwaniem nawet 93% ciepła z wywiewanego powietrza! Niekiedy przydatnym rozwiązaniem mogą okazać się nawiewniki wyposażone w wymienne filtry przeciwpyłowe. To ostatnie rozwiązanie jest szczególnie polecane alergikom.

Warto wspomnieć, że okna z I-tec Wentylacją posiadają wszystkie wymienione funkcje – czujnik wilgoci, programowanie czasowe, wymiennik ciepła oraz filtry przeciwpyłowe.

Nawiewnik okienny wmontowany w ościeżnicę okna

W nowoczesnych domach bardzo często spotykamy okna z nawiewnikiem zamontowanym w ościeżnicy, tak jak w przypadku systemu I-tec Wentylacja proponowanego przez firmę Internorm. Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Przede wszystkim jest pozbawione wystających elementów, a jedyną różnicę robi niewielka kratka odpowiadająca za wymianę powietrza. Dzięki sprawnemu systemowi nie musimy otwierać okna, by pozbyć się mocniejszego zapachu, dwutlenku węgla i wilgoci. Dom staje się wolny od pleśni i wielu drobnoustrojów. Nawiewnik zamontowany w ościeżnicy jest bardzo bezpieczny, ponieważ nie stanowi słabego punktu instalacji okiennej z punktu widzenia potencjalnych włamywaczy.

System I-tec Wentylacja jest również wyposażony w wymiennik ciepła (rekuperator), dzięki któremu zdecydowana większość energii cieplnej jest odzyskiwana z wydmuchiwanego powietrza, co oczywiście przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie. Dzięki temu możemy bez przeszkód korzystać ze świeżego powietrza bez nadmiernego ogrzewania. Ten rodzaj wentylacji można ponadto wyposażyć w specjalne wymienne filtry przeznaczone dla alergików. Dzięki nim do wnętrza nie dostaną się alergeny w postaci pyłków.

Nowoczesne sterowanie wentylacją okienną

Osobna kwestię stanowi sterowanie wentylacją domu. W tej kwestii warto postawić na nowoczesne, inteligentne rozwiązania. Wentylacja od Internorm działa w pełni automatycznie i uwzględnia fakt, że w poszczególnych pomieszczeniach panuje zupełnie inny poziom wilgoci. Skrajnym przykładem będzie oczywiście łazienka, która wymaga najbardziej intensywnego wietrzenia. Domową wentylacją można jednak sterować zarówno przy pomocy czujnika wilgoci, jak i samodzielnie w bardzo wygodny sposób. Odpowiada za to system I-tec SmartWindow, który pozwala sterować nie tylko wentylacją, ale również zacienieniem okiem i otwieraniem naświetli głównych przy pomocy aplikacji zainstalowanej na tablecie lub smartfonie. W XXI w wieku takie rozwiązania stają się standardem!

Używamy cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że zgadzasz się używać wszystkich plików cookies na stronie Internorm. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Polityka prywatności