Jakie prace wykonać przed montażem okien?

Montaż okien jest bardzo ważnym etapem budowy domu. Należy zadbać o wybór odpowiedniej stolarki, najlepiej takiej spełniającej wymogi pasywności, ale także przeprowadzić jej prawidłowy montaż, który znacząco wpłynie na jakość gotowej instalacji. Czym wyróżnia się prawidłowy montaż okien i kiedy go wykonać? Dowiesz się z niniejszego tekstu.

Dlaczego precyzyjne wykonanie montażu okien jest tak ważne?

Zastanawiasz się, czy sposób, w jaki wykonany zostanie montaż okien faktycznie jest tak ważny? Jeśli zależy Ci na oszczędnościach z tytułu minimalizacji strat energii, jest to niezwykle istotna kwestia. Nawet te najszczelniejsze okna, jeśli będą źle zamontowane, nie będą mogły spełniać swoich podstawowych zadań. To dlatego, że izolacja wokół nich nie będzie wystarczająca. Wówczas to ona stanie się „słabym punktem”, który będzie generował straty energetyczne. Jeśli więc nie chcesz, by inwestycja w wysokiej klasy okna okazała się nietrafiona, zadbaj o ich właściwy montaż.

Jak wykonywać montaż okien, by zachować szczelność konstrukcji?

W ostatnich latach popularny stał się tzw. ciepły montaż okien. Warto zwrócić uwagę szczególnie na system illbruck MOWO – standard polegający na jednoczesnym montażu i uszczelnianiu okna bez stosowania tradycyjnej pianki poliuretanowej. System wyklucza piankę, ponieważ wymaga ona natychmiastowego zabezpieczenia przed wilgocią i promieniowaniem słonecznym – w przeciwnym razie nie spełnia swoich zadań.

Umieszczenie okien w warstwie ocieplenia zabezpiecza przed powstawaniem mostków energetycznych i zapewnia pełną funkcjonalność stolarki. Jest to również rozwiązanie bardziej komfortowe z punktu widzenia inwestora – montaż jest szybszy, ponieważ odbywa się w jednym etapie – wyjaśnia Dariusz Olszewski, dyrektor sprzedaży polskiego oddziału Internorm, europejskiego lidera w zakresie produkcji okien pasywnych. – Całkowite zamknięcie otworu okiennego można uzyskać w kilka godzin. Wpływa to na większą swobodę w wykonywaniu prac budowlanych.

Na jakim etapie budowy wykonać montaż okien?

Kiedy więc najlepiej wykonać montaż okien, by mogły one należycie spełniać swe zadania? Doskonałym momentem jest zakończenie etapu prac mokrych. Nie trzeba czekać na montaż izolacji, wystarczy przygotować i wyrównać ościeża. Kupując okna, szczególnie te energooszczędne czy pasywne, warto upewnić się, czy sprzedawca oferuje usługi montażu i czy stosuje się do wytycznych nowoczesnych systemów – np. MOWO. Wówczas uzyskasz pewność, że wykonana instalacja będzie szczelna, ciepła, cicha, solidna i objęta 10-letnią gwarancją.

Używamy cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że zgadzasz się używać wszystkich plików cookies na stronie Internorm. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Polityka prywatności