Okna drewniane – jak wybrać, aby były trwałe na lata?

30 lipca 2021

O tym, że okna drewniane są piękne i funkcjonalne, nie trzeba nikogo przekonywać. Często jednak rezygnujemy z ich zakupu, obawiając się, że pielęgnacja ram będzie wymagająca i czasochłonna. Na szczęście nowoczesne rozwiązania, zastosowane przy produkcji okien sprawiają, że obecnie dobrze dobrane okna drewniane mogą zachować naturalne piękno przez wiele lat.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Jakie są rodzaje okien drewnianych?

Są trzy rodzaje okien drewnianych: jednoramowe, zespolone i skrzynkowe. Okna jednoramowe to stolarka składająca się z jednej tylko części. Wewnątrz natomiast są szyby zespolone, dzięki którym okna zyskują dobrą termoizolację. Jest to najlepszy wariant dla tych, którzy nie lubą otwierać okien podczas mycia szyb, ponieważ nie trzeba ich rozkręcać.

 

Z kolei okna zespolone mają dwa skrzydła, które łączy się za pomocą śrub bądź zamków. Chcąc otworzyć takie okna drewniane, należy pamiętać, że oba skrzydła otwierają się w tym samym czasie. W każdym skrzydle jest jedna szyba (rzadko można spotkać stolarkę okienną zespoloną z drewna, w której znajdują się szyby zespolone).

 

Ostatni wariant, czyli okna skrzynkowe, to stolarka składająca się z czterech skrzydeł, w których znajdują się pojedyncze szyby. W tym przypadku są dwie pary skrzydeł – jedna, którą można otworzyć do środka i druga, otwierająca się na zewnątrz.

 

Jakie okna drewniane do domu pasywnego?

Domy pasywne to specyficzne konstrukcje, dzięki którym udaje się zaoszczędzić energię, potrzebną do ogrzewania pomieszczeń. Jednymi z kluczowych aspektów w domach pasywnych jest szczelność i ekologia. W budownictwie pasywnym wykorzystuje się surowce najlepszej jakości, a dzięki specjalnej technologii łączenia ich ze sobą, współczynnik przenikania ciepła osiąga bardzo niskie wartości.

 

Domki pasywne – ten rodzaj konstrukcji wymaga przede wszystkim zastosowania okien o określonych parametrach pod względem szczelności. Dlatego współczynnik przenikania ciepła okien drewnianych nie powinien być wyższy niż 0,8 W/(m2*K). Ponadto domy pasywne najlepiej wyposażyć w okna, które mają szyby zespolone trójszybowe. Między komorami w tych oknach powinien znaleźć się gaz szlachetny, jak argon czy krypton, dzięki którym osiągają optymalne wartości termiczne. Poza tym okna w domach pasywnych mają specjalne powłoki niskoemisyjne, które działają jak filtr, przepuszczający tylko niektóre wiązki światła, mianowicie takie o krótkich falach. Wybierając właśnie takie okna drewniane przeznaczone wyłącznie do domków pasywnych, można spodziewać się, że ich współczynnik przenikania ciepła nie będzie przekraczać 0,5 W/(m2*K).

Jak wybrać okna drewniane do domu ekologicznego?

Domy energooszczędne również muszą być szczelne. Jednak w porównaniu do domów pasywnych, można w nich zastosować nie tylko okna drewniane, ale również stolarkę okienną wykonaną z innych materiałów. Najważniejszym parametrem, jakim należy się kierować przy doborze okien drewnianych, jest współczynnik przenikania ciepła. W tym przypadku szczelność okien wyrażona za pomocą tego wskaźnika powinna mieścić się w granicach 0,8 W/(m2*K). Wszystkie konstrukcje okienne wykonane z drewna, które osiągną wartość poniżej, będą mile widziane, jednak nie powinny jej przekraczać.

Zalety okien drewnianych

Okna drewniane mogą być eleganckim wykończeniem naszego projektu. Dobierajmy je tak, aby kształtem i kolorem pasowały nie tylko do elewacji naszego domu, ale także do mebli i dodatków. Co więcej, drewno bardzo dobrze poddaje się renowacji. Wystarczy od czasu do czasu odnowić lakier i ramy mogą wyglądać jak nowe.

Drewno to materiał trwały. W zależności od potrzeb możemy pomalować je na dowolny kolor, więc zupełnie nie ogranicza możliwości ciekawych aranżacji. W porównaniu do okien z PCV okna drewniane charakteryzują się dużą sztywnością, dzięki czemu pakiety okien mogą tworzyć naprawdę imponujące przeszklenia i wciąż zachowywać swoją funkcjonalność. Wykonane z naturalnego materiału są rozwiązaniem ekologicznym i, co najważniejsze, odznaczają się bardzo dobrymi właściwościami izolacji cieplnej i akustycznej.

Wady okien drewnianych

Okna drewniane nie są pozbawione wad przy wszystkich swoich walorach. Mogą trafić się takie, które będą mieć sęki. Z czasem, w trakcie użytkowania na ich powierzchni, czy w strukturze drewna mogą pojawić się krzywizny i zabarwienia. Z kolei pod wpływem wody i wilgoci drewno traci swoją długą żywotność. Nie można też zapomnieć o regularnej konserwacji drewna, żeby nie wysychało. Przyda się także impregnacja, żeby okna drewniane ładnie się prezentowały przez cały czas. Z takich przyczyn trzeba liczyć się z tym, że kupując okna drewniane, nie obejdzie się bez dodatkowych kosztów we wszystkie te substancje, które pozwalają odpowiednio je pielęgnować.

 

Ponadto drewno często staje się domem dla korników, a okna wykonane z tego materiału nie można wyłączyć poza nawias tych przedmiotów, które tych owadów „nie interesują”. W oknach drewnianych mogą nieraz też zagnieździć się osy lub szerszenie, a w każdym razie będą bardziej przyciągać te właśnie owady niż stolarka okienna wykonana z innego materiału. Jak się przed tym uchronić? Można wybrać okna drewniano-aluminiowe, przez które trudniej uszkodzić strukturę drewna.

 

Należy też mieć świadomość, że pomimo iż okna drewniane produkuje się w sposób ekologiczny, to jednak przy masowej wycince drzew, same w sobie ekologiczne tak naprawdę nie są. Najlepiej więc dowiedzieć się, czy okna drewniane produkowane są z drewna, które pochodzi np. z przewróconych drzew lub ze ściętych bądź opadłych gałęzi.

 

Wybierając odpowiednie okna drewniane powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko materiał, z którego są wykonane, ale także ich współczynnik izolacyjności termicznej. Warto pamiętać, że na komfort cieplny okien wpływanie tylko technologia produkcji, ale także elementy konstrukcyjne, takie jak: okucia, uszczelki, szyby. Kwestią, której nie możemy zaniedbać, jest również dopilnowanie poprawnego montażu okien, ponieważ gwarantuje on ich sprawne i bezawaryjne funkcjonowanie przez lata.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: