Okna drewniane: jak wybrać, aby były trwałe na lata?

O tym, że okna drewniane są piękne i funkcjonalne, nie trzeba nikogo przekonywać. Często jednak rezygnujemy z ich zakupu, obawiając się, że pielęgnacja ram będzie wymagająca i czasochłonna. Na szczęście nowoczesne rozwiązania, zastosowane przy produkcji okien sprawiają, że obecnie dobrze dobrane..

O tym, że okna drewniane są piękne i funkcjonalne, nie trzeba nikogo przekonywać. Często jednak rezygnujemy z ich zakupu, obawiając się, że pielęgnacja ram będzie wymagająca i czasochłonna. Na szczęście nowoczesne rozwiązania, zastosowane przy produkcji okien sprawiają, że obecnie dobrze dobrane okna drewniane mogą zachować naturalne piękno przez wiele lat.

Zalety okien drewnianych

Okna drewniane mogą być eleganckim wykończeniem naszego projektu. Dobieramy je tak, aby kształtem i kolorem pasowały nie tylko do elewacji naszego domu, ale także do mebli i dodatków. Co więcej, drewno bardzo dobrze poddaje się renowacji. Wystarczy od czasu do czasu odnowić lakier i ramy mogą wyglądać jak nowe.

Drewno to materiał trwały. W zależności od potrzeb możemy pomalować je na dowolny kolor, więc zupełnie nie ogranicza możliwości ciekawych aranżacji. W porównaniu do okien z PCV okna drewniane charakteryzują się dużą sztywnością, dzięki czemu pakiety okien mogą tworzyć naprawdę imponujące przeszklenia i wciąż zachowywać swoją funkcjonalność. Wykonane z naturalnego materiału są rozwiązaniem ekologicznym i, co najważniejsze, odznaczają się bardzo dobrymi właściwościami izolacji cieplnej i akustycznej.

Wybieramy okna drewniane

Wybierając okna drewniane zastanawiamy się często na jaki rodzaj drewna się zdecydować, aby najlepiej sprawdził się w naszym domu. W zależności od gatunku drzewa, z jakiego wykonany jest rama, okna mogą różnić się nie tylko wyglądem, ale także trwałością, odpornością na działanie wilgoci oraz ceną. Z drzew iglastych najlepszym wyborem jest modrzew: materiał wyjątkowo trwały i, w porównaniu z innymi gatunkami, charakteryzujący się niską podatnością na działanie wilgoci. Niestety modrzew jest dość rzadkim surowcem, dlatego jego cena jest wyższa niż okien świerkowych czy sosnowych. Z drzew liściastych najtrwalszym i najbardziej odpornym na działanie wilgoci materiałem jest dąb. Popularne ramy sosnowe i świerkowe są tańsze niż ich dębowe i modrzewiowe odpowiedniki, ale bardziej podatne na działanie wilgoci. Zaletą sosny jest to, że jest sprężysta i prosta w obróbce, a także doskonale poddaje się malowaniu i impregnacji.

Wybierając odpowiednie okna drewniane powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko materiał, z którego są wykonane, ale także ich współczynnik izolacyjności termicznej. Warto pamiętać, że na komfort cieplny okien wpływanie tylko technologia produkcji, ale także elementy konstrukcyjne, takie jak: okucia, uszczelki, szyby. Kwestią, której nie możemy zaniedbać, jest również dopilnowanie poprawnego montażu okien, ponieważ gwarantuje on ich sprawne i bezawaryjne funkcjonowanie przez lata.

Praktyczne i nowoczesne, czyli połączenie drewna z aluminium

Obecnie, aby okna drewniane zachowały trwałość i naturalne piękno, stosuje się połączenie drewna z aluminium. Dzięki umieszczeniu warstwy aluminium po zewnętrznej stronie okna, zyskujemy ochronę przed niekorzystnym wpływem zjawisk atmosferycznych, takich jak deszcz, wiatr czy śnieg. Drewno od wewnętrznej strony jest naturalne, piękne i efektownie komponuje się z wystrojem wnętrza naszego domu. Okna drewniano-aluminiowe, szczególnie polecane do domów energooszczędnych i pasywnych, są dostępne w ofercie firmy Internorm.

Wybrałeś pasywne okna
i drzwi dla siebie?

Zamów wycenę lub zadzwoń 801 889 987 Zadzwoń teraz (801 88 99 87)

Używamy cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że zgadzasz się używać wszystkich plików cookies na stronie Internorm. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Polityka prywatności