Kuchnia w stylu rustykalnym – aranżacje, dodatki, okna

Powrót do sielskiego życia to marzenie wielu osób, które na co dzień poruszają się w gwarnych uliczkach miast. Tęsknota za wiejskim życiem odzwierciedla się we wnętrzach, dlatego coraz więcej osób decyduje się na aranżacje w stylu rustykalnym. Wnętrza w stylu wiejskim są już domeną nie tylko domów na obrzeżach miast, lecz także wielkomiejskich apartamentowców. W niniejszym artykule omówimy, jak powinno wyglądać serce takiego domu, czyli kuchnia w stylu rustykalnym.

 

Styl rustykalny – jak wyglądają aranżacje pomieszczeń?

Wnętrza rustykalne nawiązują swoim charakterem do natury. Ich podstawą jest drewno, najlepiej surowe, który stanowi główny materiał zarówno mebli, jak i dekoracji. Bardzo charakterystyczne są kredensy wykonane z drewna i zdobione w folkowe wzory.

 

Wśród dodatków nie może zabraknąć akcentów wiejskich, takich jak ręcznie robione koce, poduszki czy ceramika.

 

Kuchnie w stylu rustykalnym – jak je urządzać?

Kuchnia w stylu wiejskim nie ma nic wspólnego ze sterylnymi nowoczesnymi meblami. Powinna ona odwzorowywać wiejski styl przytulnych chałup z okresu naszych babć, które ciężki drewniany stół nakrywały zwiewną kolorową ceratką, a swoje wypieki i herbatę podawały w zastawie z rodzinnych pamiątek.

 

Przede wszystkim, kuchnia rustykalna powinna wyróżniać się wykorzystaniem naturalnych materiałów. Drewniane kuchenne meble postawione na ścianie w kolorze beżowym bądź pastelowym są niemal obowiązkowym elementem takiej aranżacji.

 

Dekorując kuchnię rustykalną należy ostrożnie obnosić się z kolorem białym. Białe ściany bądź białe blaty mogą się prezentować zbyt sterylnie. Co więcej, kolor ten nie spełnia także głównej cechy kuchni rustykalnej, którą jest funkcjonalność. Kuchnia w stylu wiejskim musi się nie tylko przytulnie prezentować, lecz także być praktyczna. Ważna jest przestrzeń, która umożliwia na swobodne przyrządzanie potraw, a także podawanie gotowych dań do stołu.

 

Jeśli metraż jest mały, to warto zrezygnować z dzielenia pomieszczeń, i postawić na otwartą kuchnię, która zdecydowanie lepiej wpisuje się w klimaty wiejskie.

 

Kuchnia: styl rustykalny - dekoracje

Rustykalna kuchnia nabiera swojego prawdziwego charakteru wyłącznie wtedy, gdy jest przyozdobiona w odpowiednie dodatki. W tym stylu nie ma miejsca na puste meble kuchenne, gdyż kuchnia w starym stylu musi "żyć". Naturalne bukiety kwiatów w ręcznie wykonanej ceramice będą świetnie prezentować się na drewnianych blatach. Natomiast stół jadalny nie może obyć się bez porządnej ceraty lub haftowanego obrusa.

 

Okna do kuchni w stylu rustykalnym

Ze względu na to, że kuchnia rustykalna jest pochwałą prostoty i odzwierciedla powrót do natury, to warto rozważyć tradycyjne okna drewniane. Będą one pięknie uzupełniały naturalistyczne blaty i drewniane elementy w starym stylu. Magii kuchni rustykalnej mogą dodać okna ze szprosami, które zdecydowanie dodadzą jej naturalnego i wiejskiego charakteru.

 

Warto zadbać także o to, by okna z blatem były w tym samym bądź podobnym kolorze. Dzięki spójnej kolorystyce pomieszczenie będzie lepiej się prezentować i będzie wyglądać bardziej estetycznie.

 

Zasłonki do kuchni w stylu rustykalnym

W aranżacji kuchni w stylu rustykalnym nie może zabraknąć odpowiedniej dekoracji okiennej. Staromodne rustykalne firanki do kuchni z koronkowymi wykończeniami będą się wyśmienicie prezentować w przestrzeni kuchni wiejskiej. A jeśli zostaną dopełnione o polne kwiaty w starym wazonie, to perfekcyjna dekoracja rustykalnej kuchni jest nieunikniona.

Używamy cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że zgadzasz się używać wszystkich plików cookies na stronie Internorm. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Polityka prywatności