Jakie okna zabezpieczą dom przed hałasem?

Nasz dom powinien być miejscem, w którym możemy odpocząć i zebrać myśli. Co zrobić, jeśli uniemożliwiają nam to odgłosy z zewnątrz? Zwykle na negatywne działanie hałasu najbardziej narażeni są mieszkańcy dużych miast oraz domów, które położone są w pobliżu ruchliwych ulic.

Nasz dom powinien być miejscem, w którym możemy odpocząć i zebrać myśli. Co zrobić, jeśli uniemożliwiają nam to odgłosy z zewnątrz? Zwykle na negatywne działanie hałasu najbardziej narażeni są mieszkańcy dużych miast oraz domów, które położone są w pobliżu ruchliwych ulic. Jeśli hałas zakłóca Ci odpoczynek, przy wyborze okien zwróć uwagę, jakie okna wybrać, aby skutecznie zabezpieczyły dom przed hałasem.

Negatywne skutki oddziaływania hałasu

Irytujące dźwięki mogą skutecznie zepsuć nam humor. Niezależnie od tego, czy źródłem hałasu jest sąsiad prowadzący remont, ruchliwa szosa, czy szkoła położona w pobliżu naszego domu, narażając się na długotrwałe oddziaływanie hałasu możemy stracić nie tylko cierpliwość, ale także poważnie zachorować. Już hałas o natężeniu wyższym niż 35 dB może negatywnie oddziaływać na nasz układ nerwowy. Gorzej sypiamy, jesteśmy bardziej zmęczeni, nerwowi. Jeśli jesteśmy trwale narażeni na oddziaływanie głośnych dźwięków, czyli o częstotliwości przekraczającej 80/90 dB, w przyszłości możemy narzekać na trwałe uszkodzenie słuchu czy nawet zaburzenia układu krążenia.

Jak wybrać dźwiękoszczelne okna?

Fale dźwiękowe przenikają do środka przez wszystkie niedostatecznie uszczelnione otwory. Dlatego też, zabezpieczając nasz dom przed hałasem powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na okna i drzwi. Po pierwsze zadbajmy o to, żeby okna miały jak najwyższy współczynnik izolacyjności dźwiękowej Rw. Jego wartość mierzy się w decybelach i informuje on, ile hałasu z zewnątrz przepuszcza okno. Standardowo okna mają wskaźnik Rw na poziomie 33-35 dB. Warto pamiętać, że izolacyjność dźwiękowa okna zależy od materiału ramy, grubości i ilości szyb oraz połączeń okna ze ścianą.

Aby skutecznie zabezpieczyć się przed hałasem możemy zdecydować się na zamontowanie w oknach oszklenia dźwiękoszczelnego. Przy takich oknach izolacyjność akustyczna może być podwyższona nawet do 47 dB. Pamiętajmy jednak, żeby przed zakupem sprawdzić, czy izolacyjność akustyczna okna potwierdzona jest odpowiednim certyfikatem. Dopiero widząc odpowiedni dokument możemy mieć pewność, że wybrane przez nas okno spełni swoje funkcje.

Jak jeszcze możemy chronić się przed hałasem?

Wybór dźwiękoszczelnego okna to nie wszystko. Bardzo ważne jest również, w jaki sposób okno zostało osadzone w ścianie. Dlatego, aby zapewnić sobie komfort mieszkania zwróćmy uwagę na starannie przeprowadzony montaż oraz dobór materiałów. Pamiętaj, że aby okno spełniało swoje funkcje, połączenie okna z ościeżą musi być szczelne.

Wyciszyć mieszkanie możemy również planując jego aranżację. Warto zwrócić uwagę, że dźwięk rozchodzi się lepiej w pustych pomieszczeniach. Meble, zasłony, dywany, obrazy mogą dodatkowo wpływać na stłumienie dźwięków. Jeśli decydujemy się na minimalistyczny wystrój wnętrza, tym bardziej powinniśmy zadbać o dźwiękoszczelność okien.

 

Wybrałeś pasywne okna
i drzwi dla siebie?

Zamów wycenę lub zadzwoń 801 889 987 Zadzwoń teraz (801 88 99 87)

Używamy cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że zgadzasz się używać wszystkich plików cookies na stronie Internorm. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Polityka prywatności