Jakie okna są najcieplejsze?

Czym się kierować aby znaleźć okna, które mają najlepszą izolacyjność cieplną?

Izolacyjność termiczna okien jest kwestią dosyć złożoną, jednak zostanie objaśniona w jak najprostszy sposób. W skrócie izolacyjność cieplna okna zależy od materiałów i technologii, z których wykonano okno. Określa się ją współczynnikiem Uw, który mówi ile ciepła ucieka z budynku przez okno. Im jest on niższy tym okno jest bardziej energooszczędne. Za poziom izolacji termicznej okien odpowiada kilka czynników.

Co zatem sprawia, że okno jest ciepłe?

Przede wszystkim profil

Kluczową rolę wpływającą na energooszczędność danego okna odgrywa izolacyjność cieplna samego profilu oznaczana jako: Uf (od angielskiego słowa "frame"). Wartość tego współczynnika w przeciętnych oknach wynosi Uf = 1,4 - 1,3 W/m2K, natomiast w oknach energooszczędnych i pasywnych wynosi on Uf = 0,8 czy 0,9 W/m2K. W zwykłych profilach wadę w postaci słabej izolacyjności próbuje się nadrobić wstawiając bardzo ciepłe zestawy szybowe i rzeczywiście właściwości cieplne całego okna poprawiają się, jednak należy zwrócić uwagę na fakt, że mostkiem cieplnym jest wówczas profil tj. rama okienna, która zajmuje ok 1/4 powierzchni całego okna, czyli jest to rozwiązanie pośrednio skuteczne. Problemu tego nie ma w oknach, gdzie profil i szyba mają bardziej zrównoważony bilans cieplny, dzięki któremu profil może być stosowany do budownictwa pasywnego czy energooszczędnego. 

Z punktu widzenia konstrukcji okna PVC najważniejszy jest profil okienny tj. jego klasa i izolacyjność cieplna. Klasa A jest najlepszą z możliwych i odnosi się ona  w głównej mierze do grubości ścian widocznych i niewidocznych profilu. W pierwszym przypadku minimalna grubość ściany musi wynosić 2,8 mm, a w drugim 2,5 mm. Są jednak również inne warunki, które profil musi spełnić, aby był zaliczony do tej klasy, a są to m.in. odchylenia prostoliniowości, masa 1 metra profilu, temperatura mięknienia wg. Vicat'a, moduł sprężystości przy zginaniu, wytrzymałość zgrzewanych naroży, odporność na działanie temperatury +150 stopni Celsjusza itd.

W przypadku okien drewnianych oraz drewnianych z nakładką aluminiową kluczowym aspektem jest również izolacyjność cieplna samego profilu, która zależna jest od materiału z którego jest wykonany oraz grubości jaką ma. Niewątpliwą przewagę w tym względzie mają konstrukcje docieplane piankami termoizolacyjnymi. To one mają lepsze współczynniki Uf. Profile o grubości poniżej 80 mm nie są w stanie uzyskać parametrów pasywnych i wydaje się to być swoiste minimum, na które warto zwrócić uwagę.   

 

Liczba szyb i komór

Zasadniczo im większa liczba szyb i komór pomiędzy nimi tym większy poziom termoizolacyjności okna. Jeszcze do niedawna standardem były okna z dwoma szybami, jednak coraz częściej nabywcy skłaniają się ku zestawom trzyszybowym, które są zdecydowanie cieplejsze i pozwalają oszczędzać na ogrzewaniu w czasie sezonu grzewczego. Izolacyjność cieplna oszklenia potrójnego może wynosić od 0,3 W/m2k do 1,0 W/m2k - jest to tzw. współczynnik Ug - czyli U szyby.  Na rynku można również spotkać okna czteroszybowe, ale nie jest to popularne i szczególnie dobre rozwiązanie, ponieważ ciężar szyby jest znacznie większy od oszklenia potrójnego, a także współczynnik Lt - czyli transmisji światła, jest na niskim poziomie, co oznacza, że szyba jest ciemna i zniekształca obraz. W zestawach szybowych o podwyższonym poziomie termoizolacyjności stosuje się często tzw. powłoki niskoemisyjne. Są to warstwy nakładane na szkło w czasie produkcji i stanowią dodatkową barierę zabezpieczającą przed ucieczką ciepła. 

Nadal w Polsce można spotkać okna trzykomorowe, jednak ze względu na przestarzałą technologię nie powinno się już ich stosować. U dobrych firm wystarczającym standardem wydaje się być 5 komór, chociaż zdarzają się okna z 7 komorami lub okna wielokomorowe.  

Gaz 

Istotną rolę w poziomie termoizolacyjności okien odgrywa również gaz, którym wypełnione są przestrzenie między szybami czyli tzw. komory. Trzema najpopularniejszymi gazami są powietrze, argon i krypton. Najlepiej izolującym, ale i niestety najdroższym rozwiązaniem jest krypton. Najsłabiej ociepla powietrze, ale jest ono najtańsze. Najpopularniejszym gazem jest więc argon, który jest relatywnie “ciepły”, ale równocześnie przystępny cenowo.  

Ramka dystansowa

Kolejnym istotnym elementem pozytywnie wpływającym na termoizolacyjność całego okna jest dobór właściwej ramki dystansowej (ramka rozdzielająca tafle szyb). Podstawowym materiałem stosowanym od lat do produkcji ramek jest aluminium. Ma jednak ono poważną wadę tj. wysoki współczynnik przewodzenia ciepła λ. Najcieplejsze ramki dystansowe zbudowane są z tworzywa sztucznego, natomiast godne polecenia są również ramki ze stali szlachetnej, których właściwości są nieznacznie słabsze. Stosowanie w procesie wytwarzania szyb ramek międzyszybowych z materiałów innych niż aluminium pozwala trwale zmniejszyć straty ciepła powodowanego przez mostek cieplny Ψ na styku szyby z kształtownikiem okna. 

Najważniejsze: certyfikowane Uw

Ważne aby sprawdzić parametr Uw dla całego okna (litera „w” pochodzi od słowa window, czyli okno) , gdyż zdarza się, że niektórzy sprzedawcy podają jedynie Ug („g” od ang. glass) , czyli parametr przenikalności cieplnej samej szyby. Zestawy szybowe wyróżniają się niższą przenikalnością cieplną niż całe okno, a to może wprowadzić potencjalnego nabywcę w błąd. Kiedy parametr Uw jest niski (poniżej 1 W/m2K) mamy do czynienia z oknami energooszczędnymi. Ich najbardziej zaawansowaną formą, znajdująca zastosowanie w opracowanym w Niemczech standardzie budownictwa pasywnego są okna pasywne. Aby okno można było nazwać pasywnym, jego Uw musi być niższe niż 0,8 W/m2K, Żeby można było uznać za wiarygodny określony współczynnik przenikania ciepła danego okna, musi ono posiadać certyfikat notyfikowanego instytutu badawczego. Na koniec warto również sprawdzić czy przesłany certyfikat dotyczy dokładnie tego samego okna, które nam wyceniono, bo zdarzają się sytuacje, gdzie przesłany jest certyfikat na okno, które nie jest przedmiotem wyceny. 

 

 

Wybrałeś pasywne okna
i drzwi dla siebie?

Zamów wycenę lub zadzwoń 801 889 987 Zadzwoń teraz (801 88 99 87)

Używamy cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że zgadzasz się używać wszystkich plików cookies na stronie Internorm. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Polityka prywatności