Jaki kolor okien do grafitowego dachu?

Jaki kolor okien do grafitowego dachu?

Grafitowe dachy są bardzo eleganckie i nie narzucają się swoim wyglądem otoczeniu, dzięki czemu zyskują popularność wśród architektów i właścicieli domów jednorodzinnych. Pod warunkiem, że nasza elewacja jest utrzymana w jasnej kolorystyce, dobrym pomysłem są białe okna. Dobrze komponują się one z kolorem ścian zewnętrznych i nadają fasadom jednolitego wyglądu. Oczywiście często architekci proponują, aby okna były również w kolorze dachu, co wydaje się sensownym pomysłem. Wtedy przy białej elewacji nadają one budynkowi bardziej nowoczesny charakter.

Okna dachowe należy utrzymać w kolorystyce możliwie najbliższej dachówce, tak aby nie kontrastowały z dachem i nie były niepotrzebnym ornamentem na minimalistycznej, grafitowej połaci. W ten sposób osiągamy spójną wizualnie całość z ciemniejszą górną częścią bryły, a jaśniejszą dolną.

Malując jednak elewację na kolor jasny, nie należy przesadzić ze sterylnością – białe ściany i okna przy grafitowym dachu mogą spowodować, że budynek będzie nieprzyjazny i zimny w odbiorze. Zamiast bieli wybrać można więc beże, jasne kolory pastelowe czy piaskowe, które urozmaicą wygląd budynku. Oczywiście i w tym przypadku białe okna będą doskonałym wyborem.

Przede wszystkim jednak trzeba się zastanowić nad całościową koncepcją domu i jego estetyki, w taki sposób, aby kolory komponowały się, a nie zwalczały nawzajem. 

Podziel się artykułem ze znajomymi
  • lub poleć artykuł znajomemu

Oceń ten artykuł

5.00 / 5 (1 głos)