Jak urządzić mieszkanie w stylu retro?

Mieszkania retro pomimo upływu lat wciąż cieszą się ogromną popularnością. Funkcjonalne połączenie starych mebli z nowymi technologiami szczególnie w ostatnich latach przybiera na popularności. Co sprawia, że styl retro jest tak chętnie wybieraną inspiracją wnętrzarską i jak poprawnie urządzić mieszkanie w stylu retro? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.

 

Styl retro w projektowaniu wnętrz - historia

Aranżacje wnętrz w stylu retro są inspirowane projektami mieszkań z lat 50. oraz 60. XX wieku. Wnętrza z tamtego okresu cechował niezwykły funkcjonalizm architektoniczny. Zgodnie z modernistyczną myślą funkcje mebli czy dodatków musiały podążać za jego formą.

Funkcjonalizm architektoniczny był skutkiem istotnych przemian w technologii wielkopłytowej, które miały miejsce właśnie w latach 50. Przyczyniły się one do rozwoju blokowisk, w których mieszkania miały zwykle do 50/60 m². Wiele osób w pogoni za wielkomiejskim życiem przenosiło się z domów do mieszkań, w których musieli zmieścić dorobek życia.

Projektanci mebli musieli odpowiedzieć na potrzeby klientów, dlatego w latach 50. zaczęto produkować meble, w których funkcjonalność była stawiana na pierwszym miejscu. Wiele elementów aranżacji wnętrz była wielofunkcyjna - słynne wersalki czy meblościanki. Takie rozwiązania pomagały konsumentom na pomieszczenie swoich rzeczy osobistych nagromadzonych przez lata w małych mieszkaniach o metrażu kilkudziesięciu m².

Czym wyróżniają się mieszkania w stylu retro?

Ze względu na to, że w połowie XX wieku masowa produkcja mebli nie była wystarczająco rozwinięta, większość zabudowy we wnętrzach w stylu retro miała bardzo prostą formę. Modernistyczną prostotę mebli, które miały być przede wszystkim praktyczne, uzupełniały wzorzyste dodatki.

klasyczne okna Internorm

Dodatki do mieszkania w stylu retro

We wnętrzu typowego mieszkania w stylu retro można było znaleźć dziesiątki dekoracji o różnych wzorach i kolorach. Akcesoria wnętrzarskie miały przysłonić surowość modernistycznych form.

Ze względu na to, że dość często właściciele nowych mieszkań w blokowiskach pochodzili z prowincji, bardzo charakterystyczne dla wnętrz w stylu retro są kolorowe wazony z polnymi kwiatami, które miały dodawać trochę zieleni w przestrzeni.

Motywy kwiatowe dość często były widoczne także na wszelkich materiałach i dekoracjach. Wielu znawców historii sztuki uważa, że mnogość kwiecistych motywów była spowodowana chęcią wniesienia ducha romantyzmu do surowych miejskich blokowisk.

Okna do mieszkania w stylu retro

Ze względu na to, że styl retro jest pochwałą modernizmu i prostoty, okna do mieszkań w stylu vintage powinny oddawać charakter architektury XX wieku. Powrót do przeszłości zapewnią okna z naturalnego drewna. Stylowe drewniane ramy będą doskonale komponować się z drewnopodobnymi meblami i podłogami.

Warto także zwrócić uwagę na to, by okna miały raczej proste formy. Szalone zdobienia ścian w niestandardowe formy okien mogą niezbyt dobrze oddawać charakter mieszkań XX wieku.

Używamy cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że zgadzasz się używać wszystkich plików cookies na stronie Internorm. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Polityka prywatności