Dom z antresolą - wady i zalety, jak urządzić? Okna do domu z antresolą

Coraz więcej osób chcących uzyskać dodatkową przestrzeń, decyduje się na budowę antresoli. Czy projekt mieszkania lub domu z antresolą jest dobrym pomysłem? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi - w niektórych mieszkaniach antresola może okazać się zbawienna, jednak nie w każdym pomieszczeniu spełni swoją funkcję.

Co to jest antresola?

Definicja antresoli została dokładnie opisana w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych z dnia 12 IV 2002 roku. Według tegoż rozporządzenia antresola to górna część kondygnacji lub pomieszczenia znajdująca się nad przedzielającym je stropem pośrednim o powierzchni mniejszej od powierzchni tej kondygnacji lub pomieszczenia, niezamknięta przegrodami budowalnymi od strony wnętrza, z którego jest wydzielona.

 

Projekt domu z antrsolą - czy warto tworzyć dodatkowe półpiętro?

Antresola może być bardzo przydatna w przypadku domów parterowych - pozwala na stworzenie dogodnej przestrzeni do pracy lub odpoczynku bez konieczności rozbudowy budynku. Taka forma wykorzystania przestrzeni jest szczególnie modna w ostatnich czasach za sprawą rosnącej popularności wnętrz w stylu loftowym.

 

Nie każde wnętrze pozwala jednak na konstrukcję antresoli. Półpiętro może zostać stworzone w domu, którego wysokość pomieszczeń nie jest niższa niż trzy metry. Jest to absolutne minimum, które pozwala na budowę niskiej antresoli, która może służyć wyłącznie jako miejsce do spania. Optymalna wysokość mieszkania, w którym można stworzyć wygodną dodatkową przestrzeń w postaci półpiętra, wynosi ponad cztery metry. W przypadku takiej wysokości, przestrzeń zarówno na parterze, jak i antresoli może być w pełni funkcjonalna.

 

Zalety i wady domu z antresolą

Zalety domów z antresolą:

  • stworzenie dodatkowej przestrzeni w małych pomieszczeniach,
  • możliwość wydzielenia specjalnej strefy w mieszkaniu do pracy bądź spania,
  • duża atrakcyjność wizualna,
  • wrażenie dużej, otwartej przestrzeni.

 

Wady domów z antresolą:

  • brak odpowiedniej prywatności zarówno na parterze, jak i na półpiętrze,
  • szybkie wychładzanie się powierzchni parterowych,
  • duszność (ciepłe powietrze z grzejników unosi się do góry),
  • problemy akustyczne (na antresoli słychać wszystkie hałasy z parteru),
  • duże koszty konstrukcji i budowy antresoli,
  • w przypadku projektu domu z antresolą, z wysokimi, niedzielnymi oknami konieczność wzywania alpinisty do mycia przestrzeni okiennych.

 

Jak urządzić salon z antresolą?

Dom z antresolą jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które uwielbiają otwarte przestrzenie oraz aktywne życie rodzinne. Antresola pozwala stworzyć naprawdę efektowne aranżacje wnętrzarskie.

 

Przy urządzaniu domu z antresolą należy pamiętać, by przestrzeń parterowa oraz przestrzeń na antresoli urządzone były w spójnym stylu. Przestrzeń antresoli nie jest zabudowana żadną ścianą, dlatego to, co dzieje się na górze, zawsze jest tłem dla aranżacji parterowych. Można to doskonale wykorzystać tworząc spójne kompozycje kolorystyczne, w których przestrzeń antresoli będzie doskonale dopełniać kolory występujące na parterze.

 

Bardzo istotną kwestią jest także zadbanie o bezpieczeństwo, szczególnie gdy z antresoli będą korzystać dzieci lub osoby starsze. Koniecznie wykorzystaj stabilne balustrady ze stali, żeliwa bądź szkła, które zapewnią wszystkim domownikom bezpiecznie korzystanie z dodatkowej przestrzeni.

 

Jakie okna do antresoli wybrać?

Choć wiele projektów domów z antresolą nie uwzględnia okien na tej dodatkowej przestrzeni, małe okno na półpietrze może zdecydowanie poprawić komfort użytkowania. Jak już wspominaliśmy, ciepłe powietrze we wnętrzu zawsze unosi się do góry, co może być powodem zaduchu na antresoli. Niewielkie okienko wystarczy, by zadbać o odpowiednią wentylację przestrzeni.

 

Bardzo efektownym rozwiązaniem, które wykorzystywane jest przy urządzaniu antresoli w domach z płaskim dachem, jest stworzenie płaskiego sferycznego modułu szklanego, który nie tylko doskonale doświetli antresolę, lecz także zapewni niesamowite doznania wizualne.

 

Właściciele domów z antresolą często decydują się na konstrukcję dużych, niedzielonych okien, które obejmują swoją wysokością zarówno parter, jak i półpiętro. W takiej sytuacji dodatkowe oświetlenie antresoli może być zbędne.

Używamy cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że zgadzasz się używać wszystkich plików cookies na stronie Internorm. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Polityka prywatności