Dom pasywny w aspekcie oszczędności i ochrony środowiska

Każdy, kto uważnie obserwuje najnowsze trendy budowlane, może zauważyć, że w ciągu ostatnich lat tym, na co najbardziej zwracają uwagę inwestorzy, jest aspekt oszczędności i dbałości o środowisko naturalne.

Każdy, kto uważnie obserwuje najnowsze trendy budowlane, może zauważyć, że w ciągu ostatnich lat tym, na co najbardziej zwracają uwagę inwestorzy, jest aspekt oszczędności i dbałości o środowisko naturalne. Nie dziwi więc fakt, że najbliższa przyszłość, także polskiego budownictwa, należeć będzie do rozwiązań energooszczędnych i przyjaznych środowisku. Dom pasywny nadal jest wymagającym przedsięwzięciem, jednak wyjątkowo niskie koszty jego eksploatacji oraz niezaprzeczalne korzyści dla zdrowia i środowiska skutecznie przemawiają do wyobraźni coraz większej liczby inwestorów.

Oszczędny dom pasywny

Moda na budownictwo pasywne jest coraz bardziej widoczna również na rodzimym rynku. Dzieje się tak dlatego, że wzrasta świadomość inwestorów dotycząca nowoczesnych rozwiązań i ich praktycznego zastosowania. Coraz częściej, planując nasze inwestycje, wybiegamy myślami w przód doceniając długofalowe oszczędności. Jak oszczędza dom pasywny? Z założenia w budynkach pasywnych nie ma potrzeby instalowania tradycyjnie rozumianego systemu ogrzewania oraz klimatyzacji. Taki dom sam się grzeje i chłodzi, a do jego ogrzania potrzebujemy maksymalnie 15 kWh/m2/rok. Zapotrzebowanie na energię powinno być w budynku pasywnym pokryte niemalże całkowicie z odnawialnych zasobów energetycznych. Aby osiągnąć jak najlepsze parametry, dom powinien mieć zwartą bryłę, szczelne przegrody zewnętrzne i dobry system wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła. Nie bez znaczenia jest też dobra orientacja okien względem kierunków świata, dzięki czemu możemy efektywniej wykorzystywać energię słoneczną. Dlatego, decydując się na dom pasywny, który oszczędza energię, powinniśmy uważnie przyjrzeć się działce, na której ma stanąć. Wybierajmy miejsca, które zapewnią dobrą ekspozycję południowych elewacji i umożliwiają umieszczenie wjazdu od strony północnej. W domu pasywnym warto pomyśleć również o energooszczędnych sprzętach gospodarstwa domowego. Dzięki temu możemy mieszkać tanio i ekologicznie, a inwestycja w dom pasywny zwróci się szybciej.

Okna do domu pasywnego

Bardzo ważnym elementem składowym każdego domu pasywnego są okna. To przez nie może uciekać nawet do 30% energii. Dlatego tak ważne jest zwrócenie uwagi na ten aspekt podczas wyboru materiałów do budynku pasywnego. Można stwierdzić, że bez okien dedykowanych do budownictwa pasywnego, żaden dom nie osiągnie pasywności, chyba że ktoś chce mieszkać w bunkrze. Oknami pasywnymi można nazwać okna, których  izolacyjność cieplna czyli współczynnik  Uw jest równy lub mniejszy od 0,8 W/m2K. Współczynnik przenikania ciepła musi być potwierdzony certyfikatem placówki badawczej i musi odnosić się do izolacyjności cieplnej całego okna, a nie jednego z elementów składowych. Głównymi zaletami takich okien są odpowiednio zmniejszone straty ciepła oraz możliwość pozyskiwania pasywnej energii słonecznej, dzięki specjalnej szybie solarnej, której współczynnik g - pozyskiwania energii słonecznej jest na poziomie 61%. Taka szyba przepuszcza o 20% więcej energii całkowitej niż oszklenie standardowe, co przekłada się na dodatkowe 20% energii grzewczej dla domowników.

Korzyści dla środowiska naturalnego

Zwolennicy budownictwa pasywnego oprócz widocznej ulgi dla kieszeni podkreślają jego dobroczynny wpływ na ochronę środowiska naturalnego. Dzięki wyeliminowaniu tradycyjnych metod ogrzewania znacznie ograniczamy emisję CO2 do atmosfery. Dom pasywny jest także bez wątpienia zdrowszy niż domy budowane w tradycyjny sposób. Dzięki sprawnym systemom wentylacyjnym, do wnętrza domu wciąż dostarczane jest świeże powietrze. Nie ma też w nim miejsca na wilgoć, w wyniku czego nie rozwija się szkodliwa pleśń. Z ulgą odetchnąć mogą również alergicy. Dzięki szczelnym oknom i nowoczesnym filtrom, do domu nie dostają się pyłki i inne alergeny. W domu pasywnym przez cały rok panuje taki sam korzystny klimat bez udziału standardowego ogrzewania czy klimatyzacji. Pamiętajmy zatem, że myśleć pasywnie znaczy myśleć ekologicznie.

Wybrałeś pasywne okna
i drzwi dla siebie?

Zamów wycenę lub zadzwoń 801 889 987 Zadzwoń teraz (801 88 99 87)

Używamy cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że zgadzasz się używać wszystkich plików cookies na stronie Internorm. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Polityka prywatności