Daszki nad drzwiami – wybór, montaż i kwestie prawne

Daszek nad drzwiami to element projektu architektonicznego, który spełnia istotne funkcje praktyczne i estetyczne. Jest on szczególnie przydatny w Polsce, gdzie przez lwią część roku pogoda zdecydowanie nie rozpieszcza. Choć z pozoru może się wydawać mało istotnym elementem zewnętrznym budynku, to może on całkowicie zaburzyć estetykę zabudowy, dlatego szczególnie ważne jest jego odpowiednie dopasowanie.

W tym artykule omówimy zarówno kwestie funkcjonalne, jak i estetyczne daszków. Znajdziesz w nim informacje dotyczące m.in.:

  • Jakie są zalety daszków nad drzwiami?
  • Jaki daszek nad drzwi wybrać – drewniany czy stalowy?
  • Co się bardziej opłaca – samodzielne wykonanie daszku czy gotowa konstrukcja sklepowa?
  • Jak zamontować zadaszenie nad drzwi wejściowe?
  • Czy montaż daszków wymaga pozwolenia?

Dlaczego warto montować zadaszenia nad drzwi?

Zadaszenie nad drzwiami montowane jest głównie ze względów funkcjonalnych. Przede wszystkim daszek nad drzwiami chroni domowników przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi​​​​​​​. To bardzo wygodne rozwiązanie, dzięki któremu poszukiwania kluczy nie muszą odbywać się pod strugą deszczu czy w popłochu zimowej zamieci.

Co więcej, zadaszenia chronią przed warunkami atmosferycznymi także drzwi wejściowe. Drzwi wejściowe niemal codziennie narażone są na niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak wiatr, deszcz czy słońce, które sprzyjają ich niszczeniu i utracie koloru. Daszki nad drzwi wejściowe pozwalają przedłużyć ich żywotność, gdyż zmniejszają poziom ich eksploatacji.

Odpowiednie zadaszenie wejścia może także pozytywnie wpłynąć na funkcję estetyczną budynku. Daszki z poliwęglanu czy szklane zadaszenia nad drzwi są naprawdę efektowne i mogą znacząco poprawić wygląd zabudowy mieszkaniowej.

Jaki daszek nad drzwi wejściowe wybrać?

Daszki nad drzwi wejściowe powinny być dobrane przede wszystkim do stylu budynku. Przy wyborze odpowiedniego zadaszenia należy wziąć pod uwagę zarówno materiał daszku, jak i jego formę.

Nowoczesne zadaszenie nad wejściem do domu może być np. wykonane ze szkła lub poliwęglanu, który jest szczególnie odporny na czynniki zewnętrzne. Do bardziej klasycznych budynków sprawdzą się zadaszenia z pleksi lub daszek aluminiowy, a do drewnianych domków najlepiej dobrać daszek wykonany również z drewna.

Kształt daszku powinien być dobrany do formy budynku. Jeśli architektura domu oparta jest na kanciastych, prostokątnych formach, to dobrze wybrać zadaszenie również w takim kształcie. Jeśli natomiast budynek ma akcenty elementów obłych, np. łukowate okna lub kopułowy dach, to warto zastanowić się nad daszkiem o łukowatym kształcie.

daszek nad drzwiami Internorm

Zakup gotowego daszku nad drzwi czy samodzielne wykonanie – co się bardziej opłaca?

Proste zadaszenie nad drzwi można wykonać je samodzielnie, jednak wymaga to ogromnego nakładu czasu.

Samodzielne wykonanie daszku nad drzwiami należy zacząć od odpowiedniego projektu. Zadaszenia proste jest dość łatwo skonstruować, natomiast łamane bądź łukowate mogą wymagać zakotwienia w ścianie, a czasem także naruszenia izolacji termicznej zabudowy. Czas, który należy przeznaczyć na wykonanie projektu, znalezienie odpowiednich materiałów, a także montaż daszku, może okazać się niewspółmiernie wysoki do stosunkowo niskich kosztów zakupienia gotowego zadaszenia nad drzwiami.

Nie wszystkie typy zadaszenia można wykonać samodzielnie. Przykładowo, daszek aluminiowy nad wejście lub stalowy wymagają specjalistycznego spawania, a plastikowe najczęściej są odlewane z bardzo drogich form lub drukarek 3D.

Samodzielnie można wykonać wyłącznie proste lub dwuspadowe zadaszenie balkonu lub wejścia z drewna.

Jak zrobić daszek nad drzwiami?

Daszek na drzwi wymaga odpowiedniej konstrukcji i właśnie od tego etapu należy zacząć wykonywanie zadaszenia. Konstrukcja nośna może opierać się o gotowe profile stalowe, które następnie należy pociąć i zespawać według projektu lub o drewniane bele, które łączy się za pomocą długich wkrętów.

W przypadku profili stalowych po odpowiednim zespawaniu elementów konstrukcji należy je pomalować odpowiednią farbą, która zabezpieczy je przed czynnikami zewnętrznymi. Do stalowej podstawy dobrze pasuje zadaszenie wejścia z poliwęglanu, które można zakupić w markecie budowlanym.

Drewniana konstrukcja jest prostsza w wykonaniu. Dość często opiera się na trójkątnych belkach, które przytwierdzone do ściany tworzą małe zadaszenie. Drewniane konstrukcja daszku najczęściej wykańczana jest z pomocą dachówek lub papy.

daszek nad drzwiami 3

Jak zamontować daszek nad drzwiami?

Jest wiele technik montażu zadaszenia. Najprościej daszek nad drzwi można zamontować za pomocą słupów i wsporników i właśnie taki sposób opisaliśmy poniżej.

Montaż zadaszenia powinien rozpocząć się od przygotowania wsporników. Wsporniki przed montażem należy zabezpieczyć przed wilgocią za pomocą odpowiednich preparatów.

Kolejnym krokiem jest montaż słupów w podłożu. Można tego dokonać za pomocą nawiertów lub przytwierdzić je kotwami.
Następnie należy stworzyć stałą konstrukcję, łącząc wszystkie elementy daszku. W tym kroku można także zabezpieczyć miejsce styku dachu ze ścianą, by utrwalić konstrukcję.

Ostatnim krokiem jest pokrycie dachu z pomocą gontów lub dachówek.

Czy montaż daszku nad drzwi wymaga pozwolenia budowlanego?

Według prawa budowlanego montaż daszku nad drzwiami obliguje do uzyskania odpowiedniego pozwolenia. Instalacja zadaszenia zmienia bowiem parametry użytkowe budynku (art.28 ust.1 z dn. 7.07.94 r.). Montaż daszku nad drzwiami uważany jest za przebudowę budowlaną i kwalifikowany jest jako element powierzchni drugorzędnych, w związku z czym nie można korzystać z art.29 prawa budowlanego, który zezwala na wykonywanie konstrukcji bez pozwolenia.

Wyślij zapytanie Okna i drzwi pasywne

Używamy cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że zgadzasz się używać wszystkich plików cookies na stronie Internorm. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Polityka prywatności