Co to jest klasa profili okiennych?

Niezależnie od tego, czy decydujemy się na wymianę okien, czy też kupno nowych, porównując okna natrafiamy na wiele różnych parametrów, które mogą nas przyprawić o zawrót głowy.

Niezależnie od tego, czy decydujemy się na wymianę okien, czy też kupno nowych, porównując okna natrafiamy na wiele różnych parametrów, które mogą nas przyprawić o zawrót głowy. Jeśli zależy nam, aby okno zatrzymywało jak najwięcej ciepła w domu, było bezpieczne i izolowało nam przed hałasem z zewnątrz, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na profil. Poniżej postaramy się przybliżyć zagadnienie klas profili okiennych i podpowiemy na co należy zwrócić uwagę, gdy wybieramy profil okien PCV.

Klasa profili okiennych

Zgodnie z obowiązującymi normami, każdy profil okna PCV możemy przyporządkować do odpowiedniej klasy. Poszczególne klasy różnią się ze sobą pod względem grubości widocznych i niewidocznych ścianek profilu. Do klasy A zaliczamy profile okienne, których minimalna grubość ścianki widocznej jest większa bądź równa 2,8 mm, a ścianki niewidocznej większa bądź równa 2,5 mm. Takie rozwiązanie zapewnia większą stabilność okna, lepsze właściwości termoizolacyjne oraz, przy zastosowaniu odpowiedniego oszklenia, skuteczną ochronę przed hałasem z zewnątrz. Do klasy B należą profile, których minimalna grubość widocznej ścianki wynosi więcej niż 2,5 mm, a niewidocznej 2 mm. Do klasy C zaliczamy profile, których minimalną grubość ścianki widocznej i niewidocznej nie została określona. Powinien ją zadeklarować producent okna. Klasa profili okiennych wpływa głównie na sztywność profilu okiennego oraz nośność zgrzewanych naroży kształtowników okiennych. Okno, którego profil zaliczany jest do klasy A, będzie więc bardziej sztywne i stabilne niż okna klasy B i C.

Należy pamiętać, że profil okienny składa się komór, których zadaniem jest poprawa właściwości cieplnych okien. W dzisiejszych czasach standardem poniżej którego nie powinno się schodzić wydaje się być 5 komór. Mniejsza ich ilość oznacza, że oferowany profil jest z najniższej półki, z kolei jeżeli komór jest więcej niż 5, ale nie pociąga to za sobą poszerzenia samego profilu, to nie ma to żadnego przełożenia na właściwości cieplne i można domniemywać, że jest to bardziej marketing, niż dbałość o jak najwyższą jakość. 

Jak wybrać ciepłe okno PCV?

Wybór ciepłego okna nie powinien się jednak opierać wyłącznie na porównywaniu klas profili okiennych. Naszą uwagę powinniśmy zwrócić również na pozostałe elementy składowe okna, takie jak uszczelki, okucia, ramki dystansowe czy zestawy szyb. Wybierając okno warto zwrócić uwagę na współczynnik U całego okna i jego poszczególnych komponentów. Pamiętajmy jednak, że część producentów kiepskie właściwości izolacyjne profili nadrabia bardzo ciepłymi zestawami szyb. Aby więc profil nie był słabym punktem okna (tak zwanym mostkiem termicznym), wybierajmy okna, w których profil i szyba mają zrównoważony bilans cieplny. Takie okna, jeśli mają odpowiednio niski współczynnik Uw, mogą być stosowane do budownictwa energooszczędnego i pasywnego. Prawidłowe funkcjonowanie okna zapewni również staranny montaż wykonany przez profesjonalistów z wykorzystaniem najnowszych rozwiązań.

Okna-z-trzema-szybami-Internorm_st_KF300_i4

Przegląd profili okiennych z PVC>>

Wybrałeś pasywne okna
i drzwi dla siebie?

Zamów wycenę lub zadzwoń 801 889 987 Zadzwoń teraz (801 88 99 87)

Używamy cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że zgadzasz się używać wszystkich plików cookies na stronie Internorm. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Polityka prywatności