Ciepłe, szczelne, ciche – jak wybrać takie okna

Okna muszą charakteryzować się tymi trzema cechami, kluczowymi dla komfortu, bezpieczeństwa oraz niskich kosztów eksploatacji. Ciepłe, czyli zapobiegające oddawaniu ciepła do otoczenia, szczelne, czyli skutecznie chroniące przed napływem wilgoci do wnętrza budynku i ciche, a więc ograniczające hałas

Okna, aby spełniały swoją funkcję, muszą charakteryzować się tymi trzema cechami, kluczowymi dla komfortu, bezpieczeństwa oraz niskich kosztów eksploatacji. Ciepłe, czyli zapobiegające wymianie temperatury z otoczeniem, szczelne, czyli skutecznie chroniące przed napływem wilgoci do wnętrza budynku i ciche, a więc ograniczające dźwięki napływające z zewnątrz. Na co więc należy zwrócić uwagę, aby okna spełniały wszystkie te warunki?

Po pierwsze współczynnik przenikania ciepła

Ochrona przed warunkami zewnętrznymi to podstawowa funkcja okien, którą nie zawsze spełniają one zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Aby się upewnić, że dane okna sprostają naszym wymaganiom, zwróćmy uwagę przede wszystkim na współczynnik przenikania ciepła. Od 2017 roku okna nie mogą mieć współczynnika przenikania ciepła Uw wyższego niż 1,1 W/[m²K], a w przypadku okien pasywnych i energooszczędnych wymagania są jeszcze większe –  Uw nie powinien przekraczać 0,8 W/[m²K]. Im niższe Uw, tym skuteczniejsza ochrona przed utratą ciepła i napływem chłodu do wnętrza budynku. Nietrudno więc sobie wyobrazić, że okna charakteryzujące się Uw na poziomie ok. 0,6 W/[m²K], jak Internorm KF 500, wykazują minimalne straty ciepła i przekładają się na oszczędności kosztów ogrzewania.

Uw dotyczy przenikalności cieplnej całego okna, natomiast Ug przenikalności samej szyby. Ten parametr również ma duże znaczenie, jednak trzeba pamiętać, że zawsze będzie on niższy niż Uw. Będzie on korzystniejszy, jeżeli w oknach zastosowane zostaną szyby SOLARX+, które przepuszczają więcej energii do wewnątrz niż na zewnątrz.

Okna-ciche-ciepłe-szczelne-DSC9966_male

Po drugie klasa wodoszczelności

Dotyczy ona szczelności okna, jednak znacznie rzadziej zwracamy na nią uwagę przy wyborze okna. Powinno skutecznie chronić przed deszczem, co traktujemy bardzo często jako warunek konieczny i naturalny, dlatego uważamy, że „każde okno chroni przed wilgocią”. W rzeczywistości jednak pojawienie się silnego wiatru i ulewnego deszczu może spowodować, że okna nie będą już tak szczelne, za jakie je wcześniej uważaliśmy.

Klasa wodoszczelności informuje nas o tym, przy jakim obciążeniu wiatrem w trakcie deszczu istnieje ryzyko przedostawania się wody do wnętrza konstrukcji okiennej. Im wyższa klasa wodoszczelności, tym większa ochrona przed przenikaniem wody przy silniejszym wietrze.

Po trzecie izolacyjność akustyczna

Każdy marzy o cichych mieszkaniu, w którym odpocznie od zgiełku i hałasu. To marzenie jest trudniejsze do zrealizowania w przypadku mieszkań w centrum miasta, położonych blisko często uczęszczanych ulic i chodników. Okna chronią nie tylko przed czynnikami atmosferycznymi, ale również przed hałasem, jednak w różnym stopniu. O tym, jak bardzo są ciche, informuje nas współczynnik izolacyjności akustycznej Rw. W przeciętnych oknach będzie on wynosił ok. 30-32 dB. O zwiększonym poziomie tłumienia hałasu można mówić już w przypadku okien z Rw na poziomie ok. 35-37 dB. Ale są modele, w których jest ona znacznie wyższy, jak w oknach KF 410 od Internorm, gdzie wynosi do 45 dB.

Ciepłe, szczelne i ciche… 3 cechy, 3 parametry, 3 razy więcej korzyści!

Wybrałeś pasywne okna
i drzwi dla siebie?

Zamów wycenę lub zadzwoń 801 889 987 Zadzwoń teraz (801 88 99 87)

Używamy cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że zgadzasz się używać wszystkich plików cookies na stronie Internorm. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Polityka prywatności