Zaciemnienie okien – jak ograniczyć wpadanie światła do pokoju?

19 października 2021

Jasna przestrzeń w domu to marzenie wielu osób, jednak zbyt duży dostęp światła może być tak samo uciążliwy, jak i jego brak. Przede wszystkim, im więcej słońca i światła słonecznego wpada do wnętrza, tym szybciej będzie się nagrzewać pomieszczenie – to utrapienie znane jest szczególnie osobom, które mają okna od strony południowej. Zbyt duża ilość światła może być także spowodowana bliskością neonowych billboardów czy przejeżdżającymi samochodami, które będą skutecznie utrudniać zdrowy odpoczynek w sypialni. Jak więc możemy sobie poradzić z nadmiernym dostępem światła? Efektywne zaciemnienie okien mogą zapewnić odpowiednie zasłony i rolety – jednak które wybrać?

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Czym zaciemnić okno?

 

Najpopularniejszym sposobem, który pozwala całkowicie zasłonić okno, jest montaż rolet. Skuteczne ograniczenie światła mogą zapewnić zarówno zaciemniające rolety wewnętrzne, jak i rolety zewnętrzne.

Rolety wewnętrzne – jakie wybrać i jak je zamontować, żeby ograniczyć dostęp światła?

Jeśli chcesz ograniczyć skutecznie dostęp światła do pomieszczeń, to musisz zamontować rolety nieprzepuszczające światła. Każdy producent rolet czy plis okiennych daje w karcie informacyjnej produktu poziom ich zaciemnienia. Jeśli do wnętrza pomieszczenia ma nie dochodzić żadna wiązka światła z zewnątrz, to najlepiej wybrać te o stuprocentowym zaciemnieniu.

Nie mniej ważny jest sposób zamontowania rolet. Montaż tradycyjny w świetle szyby sprawi, że przez boczne części rolety będą dochodzić wąskie wiązki światła. Całkowite zaciemnienie okna można uzyskać poprzez montaż rolet na prowadnicach bądź kątownikach, które będą obejmować zarówno szyby, jak i ramę okna.

Rolety całkowicie nieprzepuszczające światła

Chcąc skutecznie zaciemnić okna od wewnątrz, należy wybrać rolety nieprzepuszczające światło – najlepsze będą modele, które są powleczone z zewnątrz warstwą gumy – i zamontować je nie tylko na szybie, lecz także na całej ramie. Jest to najbardziej efektywny sposób na zaciemnienie okna od wewnątrz.

 

Rolety zewnętrzne – skutecznie ograniczą dostęp światła

Skuteczną ochronę przed światłem neonów i słońcem zapewnią także rolety zewnętrzne. W tym przypadku, niezależnie od montażu, można mieć stuprocentową pewność ochrony przed światłem. Jednak nie może się obyć bez pewnych minusów.

 

Rolety zewnętrzne jest dość ciężko zamontować na wyższych piętrach w bloku, a także kosztują one dość sporo. Jest to więc dobre rozwiązanie wyłącznie jeśli mieszkasz na niższym poziomach bloku lub posiadasz domek.

 

Jak zaciemnić okna dachowe?

Nieco odrębną kwestią jest zaciemnianie okien dachowych. Choć okna połaciowe można zasłonić również za pomocą rolet wewnętrznych i zewnętrznych, to jednak takie rozwiązania kosztują znacznie więcej niż w przypadku klasycznych okien.

 

Najtańszą alternatywą zaciemnienia okna na poddaszu są rolety. Ponownie, największe zaciemnienie dadzą rolety nieprzepuszczające światła, które będą zamontowane na odpowiednich prowadnicach nieprzepuszczających wiązki światła. Przy ich wyborze należy jednak zwrócić uwagę na sposób regulacji okien. W przypadku okna dachowego najwygodniejsze będą rolety zaciemniające regulowane drążkiem – pomaga od odpowiednio odsłonić lub zasłonić wnętrze przed światłem.

 

W przypadku wnętrz na poddaszu, warto rozważyć zakup rolet zewnętrznych. Zewnętrzne rolety zapewniają lepszą izolację cieplną pomieszczeń, a także całkowite zaciemnienie. Na korzyść przemawia także to, że roleta zewnętrzna chroni domowników przed uciążliwym hałasem deszczu obijającego się o szyby okienne – każdy kto, choć raz przebywał na poddaszu podczas ulewy, dobrze wie, jak może być to uciążliwe.

Jak przysłonić, lecz nie zasłonić całkowicie okna?

Jeśli do wnętrz ma wpadać lekko zamglone światło nawet nocą, to wówczas można zamontować klasyczne zasłony. Kosztują one zdecydowanie mniej niż rolety na wymiar, a idealnie sprawdzą się do połowicznego zaciemniania wnętrz. Skutecznie chronią przed ostrym światłem i w odpowiednim połączeniu kolorystycznym mogą stanowić doskonałą dekorację wnętrz.

 

Zasłony sprawdzą się zarówno w kuchni, salonie, jak i sypialni. Dość powszechnym mitem jest stwierdzenie, że nie nadają się one do okien połaciowych. Zasłony mogą także zapewnić połowiczne zaciemnienie okna dachowego, jeśli zostaną rozwieszone na dwóch karniszach. Delikatnie przysłonią wpadające promienie światłą i stworzą oryginalną aranżację okienną.

 

W zależności od rodzaju tkaniny, zasłony mogą przepuszczać światło bądź niemal całkowicie zaciemniać wnętrza domu. Dlaczego niemal całkowicie? Gdyż luźno wiszące tkaniny zawsze będą lekko przepuszczać wiązki światła. Całkowite zaciemnienie wnętrz mogą zapewnić Ci wyłącznie stuprocentowo zaciemniające rolety zamontowane na szczelnych prowadnicach.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: