Wystrój wnętrz w stylu rokoko

11 marca 2022

Najczęściej styl rokoko jest utożsamiany z popularnym w XVIII wieku nurtem architektonicznym. Warto jednak zapamiętać, że to także jeden z możliwych do zastosowania stylów wystroju wnętrz.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Styl rokoko – cechy oraz wyróżniki

W przypadku oryginalnego (popularnego niegdyś) stylu rokoko na pierwszy plan wysuwa się kilka cech:

  • kolorystyka – dominowała biel i rozjaśnione inne kolory, a więc przede wszystkim pastele; one zazwyczaj były przełamywane złotem, które pojawiało się w niewielkich proporcjach, jako niezbędny wówczas element o przeznaczeniu dekoracyjnym;
  • meble rokoko – dla nich charakterystyczne było głównie to, że powstawały z najdroższego i wysoko cenionego drewna; ich znakiem rozpoznawczym były bogato zdobione nóżki; wówczas nawet i tam lokowano drogocenne kamienie i różne inne zdobnicze elementy,
  • wzornictwo – wszystkie rokokowe zdobienia cechowały się bardzo dużą ilością zdobień; wśród nich  najczęściej można było spotkać pozłacane  akcenty; często się również zdarzało, że pojawiały się one w korelacji z żywymi roślinami – one z kolei tworzyły przede wszystkim finezyjne kaskady oraz girlandy.

Definicja rokoko jest zwykle pewnego rodzaju uproszczeniem, ze względu na to, że architektura i sztuka rokoko rządziły się nie zawsze do końca symetrycznymi i powtarzalnymi cechami. Właśnie z tego powodu na pytanie „co to jest rokoko?” zawsze trzeba dopytać, o jaki konkretny nurt rokoko chodzi – czy o ten architektoniczny, malarski, a może dekoracyjny.

Jak sztuka rokoko przeniknęła do tej użytkowej?

Z czasem styl rokoko upowszechnił się w domowych wnętrzach. Obecnie nie jest on jednak adaptowany w całości. Raczej sięga się po jego pojedyncze elementy, czy też cechy i one są później zestawiane z jakimś współczesnym dekoratorskim nurtem. Z całą pewnością można więc uznać, że nie jest on rozplanowywany na całej urządzanej w danej chwili powierzchni. W znacznej mierze wynika to z tego, że te dzisiejsze np. salony, są znacznie mniejsze niż te, które urządzano niegdyś. A w małym pomieszczeniu znaczna ilość mebli i dekoracji bardzo przytłacza i sprawia wrażenie zagracenia, a przecież nie o taki efekt tu chodzi.

W nowoczesnych wnętrzach styl rokoko często bazuje na współczesnych meblach – takich, które są stylizowane na te z epoki. W tego typu wnętrzach, co najwyżej pojawić się może, i to nie zawsze, np. rokoko rzeźba, która będzie stanowiła przeciwwagę dla komody na wysoki połysk albo dla współczesnego szklanego kawowego stolika na jednej pozłacanej nodze.

Elementy rokoko we współczesnym wydaniu

Dawniej w ramach stylu rokoko wielkim uznaniem cieszyły się duże i solidnie wykonane okna, a wynikało to z tego, że dla nich tworzone były bogato zdobione, a nawet i wyszywane zasłony i firany. Współcześnie bez problemu można do tego trendu powrócić – w końcu z doborem okien (nawet i tych na wymiar) nie będzie żadnego problemu. Podobnie to wygląda w przypadku zasłon i firan, bo one również mogą zostać uszyte na konkretne zamówienie (z uwzględnieniem wszystkich wytycznych). W stylistyce nawiązującej do tej z XVIII wieku świetnie sprawdzi się oprawa okien w postaci ciężkich, podwiązanych ozdobną taśmą zasłon. Mile widziane są również bogato, lecz gustownie zdobione firany i finezyjne karnisze. Pięknym akcentem wpasowującym się w styl rokoko będzie także ozdobna, złota klamka przy oknie.

Tak popularne teraz odcienie pasteli również bardzo dobrze wkomponowują się w cechy oryginalnego rokoko. Natomiast przełamywanie ich złotem także nie wyszło z mody – można wręcz powiedzieć, że w tym wypadku zaszły nawet pewne postępy, gdyż odcienie złota zaczęły być stopniowane.

Sztukateria to kolejny wyznacznik rokokowej stylistyki. Ona również ma teraz wzięcie. Tym, co ją wyróżnia, na tle dawnych wnętrz rokoko, jest przede wszystkim to, że ma ograniczony, czasami wręcz punktowy charakter.

Dodatki w stylu rokoko również są nieodzowne – tak samo, jak to miało miejsce kiedyś. Lustro rokoko można zrobić samemu – wystarczy przemalować na brudny odcień złota jego ramy. Tak samo można postąpić z ramkami na zdjęcia, a nawet i z paterą na owoce.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: