Wymiana zamka w drzwiach – jak to zrobić?

27 lutego 2022

Wymiana zamka w drzwiach wcale nie jest tak trudnym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Zanim więc zdecydujesz się na skorzystanie z usług firm ślusarskich, spróbuj podjąć samodzielną próbę wymiany zamka. Poniższy instruktaż może pomóc Ci w tym zadaniu, dzięki czemu zaoszczędzisz pieniądze.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Budowa zamka do drzwi – teoria

Wymiana zamka w drzwiach wymaga odpowiedniej wiedzy. Zamki w zależności od rodzaju będzie wymieniać się nieco inaczej, dlatego warto poznać najpierw budowę zepsutego zamka, aby zdecydować, jakie kroki należy podjąć.

 

Możemy wyszczególnić dwa główne typy zamków:

  • zamki nawierzchniowe – montowane na powierzchni drzwi. Zazwyczaj z jednej strony są otwierane za pomocą klucza, natomiast z drugiej przy pomocy gałki bądź zasuwy. Najczęściej taki rodzaj zamka wybierany jest, gdy niemożliwy jest montaż wpuszczanego mechanizmu np. ze względu na zbyt małą grubość drzwi.
  • zamki wpuszczane – montowane wewnątrz drzwi, dlatego ich mechanizm jest niewidoczny. Wkładki wpuszczane mają bardzo często wymienne wkładki i w takim przypadku aby wymienić zamek w drzwiach nie trzeba demontować całego zamka, lecz wyłącznie wkładkę.

 

Wymiana zamka w drzwiach – praktyka

Najważniejsze pytanie, które powinna zadać sobie każda osoba zastanawiająca się, jak wymienić zamek w drzwiach, dotyczy tego: czy rzeczywiście niezbędny jest nowy zamek, czy wyłącznie nowa wkładka? Czasem naprawa drzwi wejściowych nie wymaga demontażu całego zamka, lecz wyłącznie samej wkładki, dlatego najpierw zajmiemy się właśnie tym przypadkiem.

Jak wymienić wkładkę w drzwiach? Krok po kroku

Wymiana wkładki w drzwiach antywłamaniowych bądź zwykłych wejściowych jest prosta i szybka. Wystarczy, że odkręcisz szyld, a następnie śruby podtrzymujące wkładkę. Przed wyjęciem elementu należy ustawić trzpień w osi wkładki, by nie uszkodzić drzwi.

 

Wyjętą wkładkę bębenkową najlepiej wziąć ze sobą do marketu budowlanego, którego pracownicy pomogą Ci w zakupie nowego elementu. Warto pamiętać, że nowa wkładka nie powinna wystawać poza szyld więcej niż 3 mm. W markecie budowlanym upewnij się co do rozmiarów obu wkładek – starej i nowej. Najlepiej jeśli będą mieć bardzo podobne wielkości.

Jak wymienić zamek w drzwiach? Krok po kroku

Aby wymienić zamek w drzwiach wejściowych należy najpierw dokonać demontażu starego elementu.

 

Jak zdemontować zamek w drzwiach?

 

Krok 1: Demontaż szyldów

W celu demontażu starego zamka, zdemontuj najpierw klamkę. Aby to zrobić, odkręć śruby znajdujące się po obu stronach szyldu klamki. Jeśli nie widać ich na pierwszy rzut oka, to znaczy, że są zasłonięte nakładką. W takim przypadku musisz najpierw zdjąć ją z szyldu i dopiero później przejść do okręcania śrub przytrzymujących szyldy.

Krok 2: Demontaż wkładki

W pierwszej kolejności okręć śrubę, dzięki której wkładka jest w zamku. Ustaw trzpień w osi wkładki i powoli wysuń wkładkę.

Krok 3: Demontaż zamka

Na dole i górze zamka powinny znajdować się śruby. Odkręć je i delikatnie podważ kasetę zamka, a następnie wyjmij ją z konstrukcji.

Zamek wyjęty! Teraz możesz udać się z nim do marketu, żeby zakupić nowy.

Jak zamontować zamek do drzwi?

Krok 1: Wymiana zamka w drzwiach

Włóż kasetę zamka do wnętrza drzwi i przykręć ją dwiema śrubami (na górze i dole).

Krok 2: Montaż nowej wkładki w drzwiach

Ustaw klucz w zamku w pozycji neutralnej (trzpień w osi wkładki), a następnie włóż w kasetę zamka. Przykręć śrubę mocującą.

Krok 3: Montaż szyldów

Ostatnim etapem montażu zamka w drzwiach jest zamocowanie szyldów. Zamontuj je i przykręć za pomocą dolnej i górnej śruby.

Gotowe!

 

Wymiana zamków w drzwiach wcale nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy naprawdę odrobina teorii, by wymienić zamek w drzwiach antywłamaniowych. Warto jednak pamiętać, że jeśli wymiana zamków do drzwi wydaje się być dla Ciebie zbyt skomplikowana, to lepszym wyborem dla Twojego bezpieczeństwa będzie skorzystanie z usługi ślusarskiej.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: