Budowa zamka do drzwi – teoria
Wymiana zamka w drzwiach wymaga odpowiedniej wiedzy. Zamki w zależności od rodzaju będzie wymieniać się nieco inaczej, dlatego warto poznać najpierw budowę zepsutego zamka, aby zdecydować, jakie kroki należy podjąć.
Możemy wyszczególnić dwa główne typy zamków:
- zamki nawierzchniowe – montowane na powierzchni drzwi. Zazwyczaj z jednej strony są otwierane za pomocą klucza, natomiast z drugiej przy pomocy gałki bądź zasuwy. Najczęściej taki rodzaj zamka wybierany jest, gdy niemożliwy jest montaż wpuszczanego mechanizmu np. ze względu na zbyt małą grubość drzwi.
- zamki wpuszczane – montowane wewnątrz drzwi, dlatego ich mechanizm jest niewidoczny. Wkładki wpuszczane mają bardzo często wymienne wkładki i w takim przypadku aby wymienić zamek w drzwiach nie trzeba demontować całego zamka, lecz wyłącznie wkładkę.
Wymiana zamka w drzwiach – praktyka
Najważniejsze pytanie, które powinna zadać sobie każda osoba zastanawiająca się, jak wymienić zamek w drzwiach, dotyczy tego: czy rzeczywiście niezbędny jest nowy zamek, czy wyłącznie nowa wkładka? Czasem naprawa drzwi wejściowych nie wymaga demontażu całego zamka, lecz wyłącznie samej wkładki, dlatego najpierw zajmiemy się właśnie tym przypadkiem.
Jak wymienić wkładkę w drzwiach? Krok po kroku
Wymiana wkładki w drzwiach antywłamaniowych bądź zwykłych wejściowych jest prosta i szybka. Wystarczy, że odkręcisz szyld, a następnie śruby podtrzymujące wkładkę. Przed wyjęciem elementu należy ustawić trzpień w osi wkładki, by nie uszkodzić drzwi.
Wyjętą wkładkę bębenkową najlepiej wziąć ze sobą do marketu budowlanego, którego pracownicy pomogą Ci w zakupie nowego elementu. Warto pamiętać, że nowa wkładka nie powinna wystawać poza szyld więcej niż 3 mm. W markecie budowlanym upewnij się co do rozmiarów obu wkładek – starej i nowej. Najlepiej jeśli będą mieć bardzo podobne wielkości.
Jak wymienić zamek w drzwiach? Krok po kroku
Aby wymienić zamek w drzwiach wejściowych należy najpierw dokonać demontażu starego elementu.
Jak zdemontować zamek w drzwiach?
Krok 1: Demontaż szyldów
W celu demontażu starego zamka, zdemontuj najpierw klamkę. Aby to zrobić, odkręć śruby znajdujące się po obu stronach szyldu klamki. Jeśli nie widać ich na pierwszy rzut oka, to znaczy, że są zasłonięte nakładką. W takim przypadku musisz najpierw zdjąć ją z szyldu i dopiero później przejść do okręcania śrub przytrzymujących szyldy.
Krok 2: Demontaż wkładki
W pierwszej kolejności okręć śrubę, dzięki której wkładka jest w zamku. Ustaw trzpień w osi wkładki i powoli wysuń wkładkę.
Krok 3: Demontaż zamka
Na dole i górze zamka powinny znajdować się śruby. Odkręć je i delikatnie podważ kasetę zamka, a następnie wyjmij ją z konstrukcji.
Zamek wyjęty! Teraz możesz udać się z nim do marketu, żeby zakupić nowy.
Jak zamontować zamek do drzwi?
Krok 1: Wymiana zamka w drzwiach
Włóż kasetę zamka do wnętrza drzwi i przykręć ją dwiema śrubami (na górze i dole).
Krok 2: Montaż nowej wkładki w drzwiach
Ustaw klucz w zamku w pozycji neutralnej (trzpień w osi wkładki), a następnie włóż w kasetę zamka. Przykręć śrubę mocującą.
Krok 3: Montaż szyldów
Ostatnim etapem montażu zamka w drzwiach jest zamocowanie szyldów. Zamontuj je i przykręć za pomocą dolnej i górnej śruby.
Gotowe!
Wymiana zamków w drzwiach wcale nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy naprawdę odrobina teorii, by wymienić zamek w drzwiach antywłamaniowych. Warto jednak pamiętać, że jeśli wymiana zamków do drzwi wydaje się być dla Ciebie zbyt skomplikowana, to lepszym wyborem dla Twojego bezpieczeństwa będzie skorzystanie z usługi ślusarskiej.