Styl hygge – jak wyglądają duńskie wnętrza?

21 stycznia 2022

Duńska filozofia urządzania wnętrz w ostatnim czasie zdobywa ogromną popularność w Europie. Styl hygge to nie tylko sposób aranżacji przestrzeni, lecz przede wszystkim filozofia, którą Duńczycy kierują się w swoim codziennym życiu.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Co to jest hygge?

Nazwa stylu wnętrzarskiego hygge pochodzi od nazwy życiowej filozofii duńczyków. Filozofia hygge jest opozycją dla europejskiego konsumpcjonizmu i materializmu. Duńczycy wyznają zasadę, że szczęście w życiu dają małe rzeczy, takie jak: poranny kubek kawy z ukochanym czy przytulny wełniany koc, który ociepla nawet najchłodniejszą listopadową noc.

Filozofia hygge to filozofia szczęścia, która piękno dostrzega w prostocie, dlatego wnętrza hygge często znane są także jako duński minimalizm.

Czym charakteryzują się wnętrza w stylu hygge?

Mieszkanie w stylu hygge powinna charakteryzować przede wszystkim przytulność. Każda przestrzeń powinna zachęcać do wspólnego spędzania czasu na prostych i przyjemnych rzeczach.

Paleta kolorów, która króluje w stylu hygge

Ciepłe, neutralne kolory są podstawą każdego wnętrza w stylu hygge. Najczęściej ściany zachowane są w jasnych barwach, np. beżach, kremach czy bieli. Jasną podstawę kolorystyczną mogą przełamywać bardziej kolorowe akcenty w odcieniu niebieskim bądź zielonym.

Funkcję dekoracyjną pełni kolor czarny i szary, który często wykorzystywany jest w dodatkach.

Materiały, których nie może zabraknąć w duńskim wnętrzu

Styl hygge uwielbia naturalne materiały. Powinny one stanowić podstawę wyposażenia wnętrz, gdyż duński styl życia bardzo mocny nacisk kładzie na ekologię. W Twoim domu hygge nie powinno być żadnych plastikowych dekoracji, które mogą wywierać negatywny wpływ na środowisko.

Najczęściej w duńskich aranżacjach królują drewniane meble, które są uzupełniane o akcesoria z wełny, skóry, bawełny bądź lnu.

Meble w stylu hygge

Tak jak już wspomnieliśmy, w duńskiej filozofii urządzania wnętrz większość mebli wykonana jest z litego drewna. Powinny mieć one prostą minimalistyczną formę. Hygge wnętrza odrzucają przesadnie zdobione meble, które są raczej domeną aranżacji barokowych.

Najczęściej meble hygge zachowane są w jasnej kolorystyce bądź oddają naturalny kolor drewna.

Odpoczynek w stylu duńskiej filozofii hygge

Bardzo istotnymi meblami, które pomogą Ci stworzyć prawdziwe wnętrze hygge, są meble wypoczynkowe. Sofy, pufy kanapy są bardzo istotną częścią każdego duńskiego salonu. Oprócz tego, że powinny mieć raczej jasne kolory, to nie mniej istotny jest ich materiał oraz forma.

Materiał każdego mebla wypoczynkowego powinien być przyjemny. Natomiast jego forma powinna być jak najbardziej komfortowa. Kanapa w stylu hygge powinna swoim wyglądem zachęcać do odpoczynku, dlatego warto dodać do niej także odpowiednie dodatki, które podkreślą atmosferę przytulności.

Dekoracje hygge, które wniosą do wnętrza duński nastrój

Zacznijmy od tych dodatków, które koniecznie powinny znaleźć się na meblach wypoczynkowych. Salon hygge pożąda miękkich poduszek i koców w każdej postaci. Najlepiej, jeśli będą one w “strategicznych” miejscach, które umożliwią komfortowy odpoczynek. Całe wnętrze hygge powinno być urządzone tak, żeby umożliwiać małe codzienne przyjemności.

Kącik książek z wygodnym uszatym fotelem, na którym leży niedbało przerzucony gruby pled. Designerska ceramika, która czeka na stoliczku obok, aż zostanie zapełniona gorącą herbatą. I zdjęcia rodzin i bliskich osób, które zdobią ściany w większości duńskich domach. Tak właśnie wyglądają dekoracje w stylu hygge.

Wnętrza hygge potrzebują światła

To niesamowite, że Duńczycy należą do 2 najszczęśliwszej narodowości na świecie, a ich pogoda przez znaczną część roku jest bardzo mocno depresyjna. Pochmurne, deszczowe dni to codzienność w Danii, dlatego Duńczycy muszą zadbać o to, by w swoich hygge wnętrzach mieć odpowiednią ilość światła.

Światło pożądane jest po każdą postacią. Ze względu na to, że najczęściej duński dom w stylu hygge nie jest oświetlany przez dostateczną ilość promieni słonecznych, to wnętrza bardzo często oświetla niezliczona ilość świec. Świece tworzą niesamowity nastrój przytulności i ciepła, co zdecydowanie pomaga poprawić nastrój Duńczyków w pochmurną codzienność.

Styl hygge – kuchnia w duńskim stylu

Kuchnia w stylu hygge zasługuje na swój oddzielny akapit, gdyż to właśnie ona jest sercem domu. Miejscem, które powinno zachęcać do wspólnego gotowania i biesiadowania.

W prawdziwej duńskiej kuchni panuje bardzo rodzinny charakter. Najczęściej na ciepłych jasnych meblach ustawione są urocze słoiki z domowymi ciasteczkami, których zapach miesza się z ziołami stojącymi tuż obok w metalowych doniczkach.

Łazienka w stylu hygge – jak wygląda?

Jak już wielokrotnie wspominaliśmy, duńska filozofia hygge stawia na przyjemności z małych rzeczy. Łazienka nie powinna być więc wyłącznie miejscem do szybkiego prysznicu, lecz jej przestrzeń powinna zachęcać do chwili zasłużonego relaksu.

Świece, dyfuzory olejków zapachowych i lekko przygaszone światło są podstawą duńskiej łazienki. Dość często znajdują się w niej także praktyczne dekoracje, które pozwalają na prawdziwy odpoczynek – drewniana taca, dzięki której możesz swobodnie położyć się w wannie z kieliszkiem wina i laptopem, to dodatek, który doskonale wpisuje się w styl hygge.

Jakie okna wybrać do wnętrz w stylu hygge?

Ze względu na to, że duńczycy stawiają w swoich wnętrzach przede wszystkim na naturalne materiały, to z pewnością najlepszy wyborem będą okna drewniane. Doskonale wpiszą się one w standardy ekologiczne duńskiej filozofii szczęścia.

Jeśli jednak taki wybór jest niemożliwy – np. ze względów finansowych – to dobrym pomysłem będzie zamówienie okien PCV w jasnym kolorze bądź o drewnopodobnej strukturze.

Dekoracje okienne, które świetnie oddadzą duńską ideologię urządzania wnętrz

Dekoracje okienne również powinny być wykonane z naturalnych materiałów. Do wnętrz hygge bardzo dobrze sprawdzą się drewniane żaluzje, które podkreślą naturalistyczny charakter kompozycji. Innym pomysłem mogą być jasne zasłony wykonane z lnu bądź bawełny. Takie osłony również doskonale dopełnią filozofię wnętrza hygge.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: