Silnik do rolet zewnętrznych – jak to działa?

19 stycznia 2022

Rolety sterowane automatycznie stają się coraz popularniejsze w Polskich domach. Wygodny system sterowania nie tylko pozwala zaoszczędzić czas, lecz także zwiększa poziom bezpieczeństwa. Jak działają silniki do rolet zewnętrznych i dla kogo takie rozwiązanie będzie dobrym pomysłem?

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Silniki do rolet zewnętrznych – jak działają?

Silnik do rolety zewnętrznej umieszczany jest wewnątrz wału nawojowego. To ta część rolety, do której zwija się materiał podczas jej podnoszenia. W tradycyjnym sterowaniu roletą za pomocą sznurka, wał nawojowy pozostanie pusty, a w przypadku automatycznego sterowania, w wale umieszczany jest silniczek.

Silniczki do rolet zewnętrznych – rodzaje

Napęd do rolet zewnętrznych może być podzielony na kilka różnych rodzajów ze względu na: sposób sterowania roletą, rodzaje ustawienia punktów krańcowych, nadajników oraz mocy silnika.

Sposób sterowania roletą

Sterowanie roletą może się odbywać za pomocą przewodów bądź fal radiowych.

W pierwszym przypadku sterowanie roletą odbywa się za pomocą przełącznika klawiszowego, który zamontowany jest na ścianie tuż obok rolety. W zależności od ustawień. Jeden przełącznik może kierować wyłącznie jedną roletą bądź zbiorem różnych rolet. Takie rozwiązanie wymaga instalacji elektrycznej pomiędzy roletą w przełącznikiem.

W drugim przypadku sterowanie roletą odbywa się za pomocą nadajników. Nadajniki mogą być także zamontowane na ścianie, lecz najczęściej mają formę przenośną (piloty). Różnią się one od przełączników swoją technologią, gdyż sterowanie roletą odbywa się za pomocą fal radiowych wysyłanych pomiędzy nadajnikiem, a odbiornikiem radiowym wbudowanym w silnik rolety zewnętrznej.

Rodzaj nadajnika

Jak już zostało wspomniane położenia rolet można zmieniać za pomocą nadajników naściennych i przenośnych (piloty). Nadajniki sterujące mogą być jedno- lub wielokanałowe. Dzięki wielokanałowym nadajnikom można bez przeszkód sterować położeniem rolet w całym domu za pomocą jednego urządzenia.

W przypadku korzystania z technologii radiowej, najczęściej montowane są tzw. centrale sterujące. Z pomocą centrali można swobodnie zaprogramować wszystkie rolety.

Programowanie rolet

Podnoszenie i opuszczanie rolet może mieć charakter wyłącznie manualny bądź automatyczny. W pierwszym przypadku nie używamy automatycznego programowania, lecz każdorazowo zmieniamy pozycję rolet za pomocą pilota. W przypadku automatycznego programowania można ustalić automatyczne podnoszenie się bądź opuszczanie rolet w zależności od godziny.

Niektóre modele mają możliwość montażu czujnika klimatycznego, który automatycznie steruje roletami według ustalonego programu

Rodzaj ustawienia punktów krańcowych

W przypadku rolet z mechanicznym wyłącznikiem krańcowym położenia końcowe położenia rolet są ustawiane manualne za pomocą przełącznika.

Natomiast  w przypadku rolet z elektronicznym wyłącznikiem krańcowym ułożenie ustala nadajnik radiowy, który jest z reguły automatycznie zaprogramowany.

Jak dobrać silnik do rolety zewnętrznej?

Silnik rolety zewnętrznej, a także cały system sterowania powinien być wybrany w zależności od mocy, sposobu sterowania i dodatkowych ułatwień takich jak: funkcja detekcji przeszkód.

Jak obliczyć moc silnika do rolety zewnętrznej?

Napęd przeciążeniowy w rolecie powinien być dobierany przez specjalistów. Zbyt duża moc silnika wcale nie musi być lepsza.

Silnik rolety powinien być dobrany do wagi pancerza:

 • pancerz o wadze niższej niż 30 kg : 15 Nm
 • pancerz o wadze od 30 do 50 kg : 30 Nm
 • pancerz o wadze od 50 do 100 kg : 45 Nm (do 80 kg) do 50 Nm
 • pancerz o wadze od 100 do 140 kg : 80 Nm
 • pancerz o wadze od 140 kg do 180 kg : 100 Nm
 • pancerz o wadze od 180 kg do 220 kg : 120 Nm
Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

 • Poznasz filozofię Internorm
 • Doświadczysz możliwości naszych produktów
 • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
 • • w salonie
 • • na budowie
 • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: