Okna balkonowe a drzwi przesuwne – różnice

6 października 2017

Balkon czy taras w mieszkaniu bądź domku jednorodzinnym to duża zaleta, która ma wpływ nie tylko na funkcjonalność naszych czterech kątów, ale również na ich wygląd. Duże przeszklenia w przypadku drzwi wiodących na taras optycznie powiększają wnętrze salonu lub jadalni. Posiadając balkon w mniejszych mieszkaniach również chcemy, aby nasze wnętrze prezentowało się efektownie i tym samym oryginalnie. Nie zawsze jednak mamy możliwość zastosowania nowoczesnych drzwi przesuwnych. W artykule przedstawiamy różnice między drzwiami przesuwnymi a oknami balkonowymi, które pomogą podjąć ci decyzję o właściwym zakupie.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Okna balkonowe rozwieralno-uchylne

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem, w przypadku balkonów, są okna balkonowe rozwieralno-uchylne. Otwierają się one do środka, a zatem pod tym względem przypominają tradycyjne drzwi wejściowe. Oczywiście trzeba liczyć się z pewnymi ograniczeniami związanymi z aranżacją wnętrza. Skrzydło zajmuje przestrzeń w pomieszczeniu, co wymaga od nas zagospodarowania pomieszczenia w taki sposób, aby w pobliżu okna nie znajdowały się żadne meble i sprzęty, które uniemożliwiałyby w pełni korzystanie z okien balkonowych i tym samym z samego balkonu. Skrzydła są jednak mniejsze niż przy drzwiach tarasowych przesuwnych, co oznacza, że „zabierają” znacznie mniejszą powierzchnię ściany.

Przykładem takiego okna balkonowego rozwieralno-uchylnego jest okno drewniano-aluminiowe HF 310. Dostępne w dwóch wariantach – z potrójnym oszkleniem SOLAR+ z Uw = 0,77 W/m2K i z oszkleniem zapewniającym najlepszą izolacyjność cieplną Uw do 0,63 W/m2K. Szyba sklejona jest z ramą okienną na całym obwodzie.

Drzwi tarasowe przesuwne

Jednym z najnowszych rozwiązań są drzwi przesuwne. Stosuje się je przy tarasach w budownictwie jednorodzinnym. Skrzydła drzwi przesuwnych są większe niż przy oknach rozwieralno-uchylnych. Przesuwają się po prowadnicy jezdnej, co umożliwia ich otwieranie. Poruszają się płynnie i jednostajnie wzdłuż ściany. Ich dużą zaletą jest możliwość przeszklenia całej ściany i tym samym optyczne powiększenie niekiedy małych powierzchni salonu lub kuchni. Ponadto, pozwalają na dowolne ustawienie mebli nawet w pobliżu wyjścia tarasowego.

Różnice w oknach balkonowych i drzwiach przesuwnych są znaczące. Dostrzec je można zarówno w wyglądzie, jak i wielkości, jak też sposobie obsługi. Ich wybór uzależniony jest niekiedy nie tylko od indywidualnych potrzeb, ale też możliwości – nie w każdym pomieszczeniu możliwy jest montaż nowoczesnych drzwi przesuwnych, jak też nie zawsze dobrym pomysłem jest wybór okien rozwierano-uchylnych.

Planujesz drzwi przesuwne? Sprawdź swój projekt z ekspertem!

Duże przeszklenia to duże wyzwanie. Warto taką inwestycję przeanalizować z doświadczonym analitykiem. Skorzystaj z naszej bezpłatnej analizy projektu zupełnie bez zobowiązań.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: