Rolety zewnętrzne – montaż, zalety, jakie wybrać

18 września 2014

Chcemy, aby temperatura w naszym domu była zawsze idealna. Latem uciekamy przed panującym na zewnątrz gorącem, zimą przed chłodem. Właściwy komfort cieplny pomieszczeń pomogą nam utrzymać rolety zewnętrzne, które dodatkowo ochronią nas przed hałasem z zewnątrz, nieproszonymi gośćmi i ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów. Osoby, które zastanawiają się nad takim rozwiązaniem mają do wyboru szereg rozwiązań odpowiadających ich potrzebom. Poniżej postaramy się pomóc w wyborze odpowiednich rolet i odpowiemy na pytanie, kiedy najlepiej podjąć decyzję o ich montażu.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Dlaczego warto wybrać rolety zewnętrzne?

Przy obecnym natężeniu ruchu, zwłaszcza w miastach i przy ruchliwych drogach, skuteczne odizolowanie się od otoczenia jest szczególnie ważne. Dzięki swojej konstrukcji rolety zewnętrzne są doskonałym sposobem na obniżenie poziomu hałasu, a także chronią nas przed ciekawskimi spojrzeniami innych. Istotną zaletą rolet zewnętrznych są również ich właściwości termoizolacyjne i przeciwsłoneczne. W lecie zapewniają one zabezpieczenie przed promieniami słonecznymi i zmniejszają koszty klimatyzacji. W zimie służą one natomiast jako dodatkowa bariera dla ciepła uciekającego z budynku, dzięki czemu zdecydowanie mniej zapłacimy za ogrzewanie. Rolety zewnętrzne znacząco poprawiają też antywłamaniowość budynku.

Rolety zewnętrzne świetnie sprawdzają się jako dodatkowe zabezpieczenie okien przed deszczem, śniegiem, gradem, wiatrem i słońcem. Każde z tych zjawisk ma potencjalnie niszczącą siłę i może doprowadzić do znacznego zmniejszenia się trwałości okien, niezależnie od tego czy wykonane są z PCV czy z aluminium.

Obecnie rolety zewnętrze występują w wielu wariantach dostosowanych do potrzeb użytkowników. Ich montaż nie wymaga dużego remontu, dlatego jest to propozycja zarówno dla tych, którzy znajdują się na etapie budowy domu, jak i dla tych, którzy rozważają montaż rolet w już istniejącym budynku.

Jakie rolety zewnętrzne wybrać?

Obecnie rolety zewnętrzne możemy dowolnie dopasować do naszych potrzeb. Dostępne są w szerokiej gamie kolorów i rozmiarów. W zależności od sposobu montażu, rolety zewnętrzne dzielimy na:

– rolety elewacyjne, zwane również natynkowymi. W roletach elewacyjnych kaseta rolety montowana jest na elewacji, a skrzynka, w której chowany jest pancerz rolety, może być okrągła lub prostokątna;
– nadstawne zewnętrzne – montowane w całości na oknie, wymagają wymiany okien;
– rolety podtynkowe zgodnie ze swoją nazwą, posiadają skrzynkę chowaną przed oknem w nadprożu. Dzięki takiemu rozwiązaniu kaseta rolety jest niewidoczna, nie ingerując w wygląd elewacji budynku. Jest to również najlepsze rozwiązanie dla osób budujących domy energooszczędne i pasywne.
– minirolety naokienne – w ich przypadku skrzynka i prowadnice montowane są bezpośrednio na ramie okna. W zależności od wymagań klienta skrzynka takiej rolety może zostać ukryta pod warstwą tynku (w wersji z nośnikiem dla tynku). Minirolety są całkowicie zintegrowane z oknem, dlatego dostarczane są przez producenta w wersji kompletnej;
– międzyszybowe – montowane wewnątrz pakietu szybowego między trzecią a czwartą szybą.

W zależności od naszych potrzeb wszystkie rolety mogą być sterowane manualnie lub elektrycznie. Aby dodatkowo zwiększyć funkcjonalność okien, można je połączyć z moskitierą. Minusem tego rozwiązania jest mostek termiczny, który tworzy roleta.

 

Rolety zewnętrzne – montaż

Montaż rolet zewnętrznych najlepiej zaplanować przy wyborze projektu lub na wstępnym etapie prac budowlanych. Dzięki temu możemy zdecydować się na dowolny rodzaj rolety, również te montowane podtynkowo. Rolety i żaluzje elewacyjne są coraz częściej wykorzystywane jako osłony przeciwsłoneczne, dodatkowa osłona termoizolacyjna ale przede wszystkim jako zapewnienie poczucia prywatności. Montaż na pozór prosty powinien uwzględniać straty energetyczne które wiążą się z instalacją kaset. Ważne jest aby na etapie projektowania przewidzieć odpowiednią warstwę izolacyjną na elewacji. Aby ukryć puszkę rolety oraz dodatkowo poprawić parametry termoizolacyjne nie powinna ona być mniejsza niż 20 cm. Dla jeszcze lepszej  izolacji można wysunąć zestaw okno-roleta poza obrys muru a przestrzeń pomiędzy kasetą i licem ściany również zaizolować warstwą polistyrenu (XPS), wełny mineralnej bądź styropianu. Osoby, które decydują się wymianę okien lub całościową renowację budynku, mogą zdecydować się na rolety elewacyjne lub zintegrowane z oknem minirolety. Rozwiązanie to wymaga jedynie minimalnej ingerencji w elewację, a korzyści wynikające z zastosowania rolet zewnętrznych są nieporównywalnie większe niż w przypadku żaluzji czy zasłon.

Żaluzje fasadowe i inne rozwiązania

Jeżeli nie przekonują cię rolety zewnętrzne, możesz też zdecydować się na inne funkcjonalne rozwiązania poprawiające komfort korzystania z wnętrz. Warto przyjrzeć się np.:

żaluzjom elewacyjnym – doskonale komponują się z nowoczesną architekturą, a poza całkowitą izolacją od świata zewnętrznego umożliwiają też jedynie częściowe przysłonięcie okna,
okiennicom – to rozwiązanie znane przede wszystkim z krajów śródziemnomorskich dodaje uroku elewacji oraz pozwala regulować temperaturę we wnętrzach przy jednoczesnym odgrodzeniu się od hałasu i ciekawskich spojrzeń,
oknom zespolonym z osłonami umieszczonymi między szybami – umieszczone wewnątrz okna żaluzje lub plisy są bardzo funkcjonalne, a dodatkowo nie wymagają czyszczenia.
W zasadzie każdy system osłon okiennych można współcześnie wyposażyć w automatykę lub zdalne sterowanie. Warto zdecydować się na takie rozwiązanie, ponieważ jest to kolejny czynnik zwiększający komfort użytkowania rolet czy żaluzji.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: